יום ראשון, 19 באפריל 2009

לא אקטואלי - 12.12.08

המנדט
כתב המנדט הבריטי כולל 28 סעיפים בהם חבר הלאומים קובע את תנאי השלטון הבריטי בארץ ישראל. הסעיף הארוך והמפורט ביותר הוא סעיף 21, שעוסק בנושא איזוטרי למדי, הוא חוק העתיקות. את מה שהבריטים הבינו עוד בטרם דרכה כף רגלם בפלסטינה, אנו היהודים עדיין לא השכלנו להבין. בכדי להכריע במאבק בין היהודים לערבים חשובה האמונה בצדקת הדרך, וכדי לשמרה ולהעצימה עלינו להזכיר לעצמנו יותר ויותר כי ארץ זו היא ארצנו.
ממצאים
ממצאים ארכיאולוגיים הם אחת ההוכחות המרכזיות להתיישבות היהודית במשך אלפי שנים בארץ ישראל. לא מקרה הוא שכמה מהלוחמים הדגולים שהצמיח העם היהודי בעת המודרנית היו חובבי עתיקות וארכיאולוגיה: החל מיגאל ידין, דרך משה דיין ועד רחבעם זאבי. חייל שחדורה בו האמונה בצדקת הדרך, ידע על מה הוא נלחם, וילחם טוב יותר.
עתיקות
אתרים ארכיאולוגיים המעידים על התיישבות יהודית פרוסים בכל הארץ, מהנגב ועד רמת הגולן. אחת התופעות הנלוות והמוכרות לחברי השכבה הארכיאולוגית בישראל, היא שוד העתיקות, בה מגיעים תאבי בצע מכל העדות והמינים וגונבים עתיקות לטובת מסחר ורווחים קלים. בשיחה עם הארכיאולוג הימי, קורט רווה, הסתבר לי כי ביהודה ושומרון הבעיה חמורה שבעתיים: מלבד המניעים הכלכליים, ישנם גם מניעים אידאולוגיים. בדומה לפעולות שעושה הווקף במתחם הר הבית כדי למחוק כל זכר לבית המקדש, כך ישנם גם פלסטינים שעושים עבודה ארכיאולוגית מקצועית בסילוק כל סממן להתיישבות יהודית באזור. מי שמעוניין באכיפת החוק ביהודה ושומרון, ראוי שייתן את הדעת גם לאכיפת חוק העתיקות, הרי הן היו פה לפני כולנו והן ביכולתן להגן על עצמן...
גמישות
לפני שבוע וחצי עתרה החברה להגנת הטבע כנגד אישור הקמת היישוב מרשם עבור 391 משפחות מעקורי גוש קטיף. על הקמתו של הישוב מרשם הוחלט כבר ב-1983, כחלק מהתוכנית לחזק את חבל לכיש בשל חשיבותו למניעת רצף התיישבותי ערבי בין רצועת עזה לדרום הר חברון. לאחר אינספור תסקירים סביבתיים מטעם המשרד לאיכות הסביבה וכמה שינויים במיקום הישוב המיועד על מנת למזער את הפגיעה הסביבתית אושרה בחודש ספטמבר האחרון, הקמתו של היישוב עבור אלה שאין להם בית זה שלוש וחצי שנים. כשמדובר בהסדר ההתיישבות של עקורי גוש קטיף, החברה להגנת הטבע מתנגדת בעקשנות להקמת יישובים חדשים. מומלץ בזאת לחברה להגנת הטבע לעיין בהמלצותיה שלה לועדת גולדברג להסדרת התיישבות הבדווים בנגב, בה היא מגלה קצת יותר גמישות: "הכרה ביישובים חדשים עבור אוכלוסיה בדואית תיעשה לאחר שנבחנו חלופות ביישובים קיימים ומאושרים ובהתאם לתנאים מסוימים...".
להתאחד
בסיור שערך המכון לאסטרטגיה ציונית לפני כחצי שנה בחבל לכיש, סיפר דורון בן-שלומי, יו"ר ועד מתיישבי גוש קטיף, כי נציג אחד הארגונים הירוקים התקשה להבין כיצד זה שהעקורים אינם מוכנים להתאחד עם יישובים קיימים. תשובתו של בן-שלומי הייתה שהוא מוכן להתאחד עם יישוב קיים רק לאחר שכל הארגונים הסביבתיים יתאחדו לארגון אחד...
כיפות ספורות
השבוע הוזמנתי לערב תרבות קוריאנית מטעם שגרירות קוריאה. את ההזמנה קיבלתי לאחר שהשתתפתי בשנה שעברה בתוכניות של חילופי משלחות מטעם המועצה לחילופי צעירים ונוער. כבר בשלב המיונים לאותה משלחת, ידעתי שמקומי מובטח, בשל היותי חובש הכיפה היחיד מבין המועמדים, והובהר בראיון כי מטרת המשלחת היא לייצג את ההטרוגניות של החברה הישראלית. באירוע שנערך השבוע, נצפו בסך הכל שתי כיפות נוספות מתוך חמש מאות המשתתפים.
דיפלומטיה
לא צריך להיות אנתרופולוג של החברה הדתית בכדי להסביר את התפוצה הנמוכה של הכיפות בגלובוס הדיפלומטי. בהתחשב בעובדה שליהודי דתי ממוצע חשוב יותר להיות חלק מקהילה יהודית, לא סביר למצוא קונסול דתי במדינות, דוגמת קוריאה, בהן אין כלל קהילה יהודית. מכיון שכל מדינה מהווה בסופו של דבר אצבע אחת באו"ם, לא משנה כמה יהודים מתגוררים בה, על המחנה הלאומי לדאוג לכך שתהיה נציגות מכובדת לטובת בניית קו הסברה לאומי ושאינו מתנצל גם בשגרירויות הפרוסות ברחבי העולם.
בוז'י
מי שייצג את מדינת ישראל הרשמית באותו אירוע, היה שר הרווחה בוז'י הרצוג, שכמעט גרם לתקרית דיפלומטית, כאשר בדברי הברכה השווה את ישראל לקוריאה, שמתמודדות מול אתגרים ואויבים דומים. חבל מאד שיש הבדל קטן בין שורשי הסכסוך שלנו עם העולם הערבי, לבין הסכסוך הפוליטי במהותו, בין שני חצאי העם הקוריאני, שגדר בלבד מפרידה ביניהם. להזכירכם, בוז'י הוא האיש שכבר הוכיח את יכולתו לשמור על זכות השתיקה בפרשת העמותות של ברק (המנהיג, כן?). חבל שדווקא הפעם הוא לא ניצל את כישוריו לשתוק.
ברי הגנה
במסגרת מצע הבחירות של מפגלת קדימה ב-2006, הוכרז כי "קביעת גבולותיה של מדינת ישראל תעשה על בסיס העקרון של הכללת אזורים נדרשים לביטחון ישראל". מפלגת העבודה התחייבה "לחתור להסכמי שלום המבטיחים גבולות בני הגנה, יחד עם מאבק בלתי מתפשר בטרור". לקראת הבחירות הקרובות, מומלץ בזאת לתושבי עוטף עזה שספגו עד כה מעל 7,200 "צינורות מעופפים" כלשון הנשיא, לעמת את הממשלה עם מצע המפלגות.
נפש
בשבוע החולף חל 'שבוע המודעות לבריאות הנפש'. שבוע זה לווה באירועי הסברה שמטרתם לשנות את הדימוי השלילי שנוצר לאנשים נפגעי נפש,להעלות את המודעות למצבם, ולהביע תמיכה וסיוע לשילובם בקהילה. לטובת מטרות אלה, משרד הבריאות בשיתוף עם החברה למתנ"סים הקים בשנת 2001 את תוכנית 'עמיתים' שפועלת ב-50 מתנ"סים ברחבי הארץ ומשתתפים בה 1,600 נפגעי נפש. במסגרת תוכנית זו, מופקים במתנ"סים אירועים שמעבירים את הנושא בצורה חווייתית כמו הצגות. חלקם יתקיימו גם בשבוע הקרוב.
שדרות
לעתים נדמה כי המציאות בשדרות היא כה סוריאליסטית כך שזהו מקום שמתאים הן לציון יום זכויות האדם העולמי שחל ביום רביעי האחרון והן שבוע המודעות לבריאות הנפש. מחקרים מראים כי כ-80% מילדי שדרות סובלים מהפרעות חרדה פוסט טראומטיות. בינתיים מרכז תקשורת שדרות, עורך מדי צהרי יום חמישי תיאטרון טיפול קהילתי, שמטרתו לתת לילדי שדרות לבטא את רגשותיהם. בכך גוף ההסברה של שדרות נותן לציבור הזדמנות לחוש מקרוב את החיים בעיירה.
יוזמה
בימים אלה עולה קמפיין הקורא לבדוק את יוזמת השלום הערבית, היא היוזמה הסעודית. עיון מהיר ברשימת החותמים על הקריאה מגלה כי מדובר במחזור של אותם שמות מוכרים מיוזמות שמאל קודמות. יוזמה זו מתהדרת בציטוט הבא מתוך מודעה שפרסם אש"פ באמצעי תקשורת ישראלים ב-20.11.2008: "57 מדינות ערביות ואיסלאמיות יכוננו קשרים דיפלומטיים ויחסים נורמליים עם ישראל תמורת הסכם שלום מלא וסיום הכיבוש". אש"ף לא הסתפק במודעה זו וגם השיק לאחרונה אתר בעברית בשם "יחידת התמיכה במו"מ המדיני".
בחינה
פניה ישירה של אש"ף ושל מדינות ערב אל הציבור הישראלי היא חידוש שעל המחנה הלאומי להערך לקראתו. אחד ההיבטים המרכזיים הוא לבחון את כנות הפניה. למזלנו, יש כבר כמה ארגונים שכבר עושים עבודה מצוינת בנושא. דוגמא אחת היא מבט לתקשורת פלסטינית, גוף הפועל להעריך באיזו מידה מקדמת הרשות הפלסטינית בקרב אנשיה חינוך לשלום, תוך תרגום וניתוח התקשורת וספרי הלימוד הפלסטיניים שבשפה הערבית. דוגמא נוספת היא ממר"י, מכון שעוקב אחר התקשורת הערבית במזרח התיכון, במטרה ללמוד מקרוב על המתרחש בעולם הערבי. העקרון העומד מאחורי פעילותם של ארגונים אלה הוא להכיר את השכנים כדי לעשות שלום. ראוי למי שבוחן את כנות היוזמה הסעודית, להכיר את הפרסומים של ממר"י מהם עולה כי העיתונות הסעודית מתגייסת להגנה על פקיסטן לאחר הפיגועים בהודו.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה