יום ראשון, 19 באפריל 2009

לא אקטואלי - 13.02.09

ליברמן ולבני
ליברמן אולי מבין ערבית, אבל לבני כנראה לא מבינה עברית. אחרת אי אפשר להסביר מדוע לבני חושבת שהיא זו שצריכה להקים את הממשלה הבאה לאור הכתוב שחור על גבי לבן בחוק יסוד הממשלה. אם לבני חושבת שעל פי החוק הנוכחי ראש הממשלה צריך להיות ראש המפלגה הגדולה, מדוע חברה אולמרט שניסה בנובמבר 2006 לשנות את חוק יסוד הממשלה ולקבוע שראש המפלגה הגדולה ייכהן כראש הממשלה? לאדלר הפתרונים.
המפלגה הגדולה
נניח שמפלגת הבית היהודי, אשר הודיעה לאורך כל הקמפיין כי תתמוך בנתניהו, תחליט להתמזג עם הליכוד, האם גם אז קדימה תהיה המפלגה הגדולה בכנסת?
המדגמים
שוב פישלו. אחרי שהתרגלנו ללכת לישון עם תוצאות מסוימות ולהתעורר עם תוצאות אחרות, מדגמי הטלויזיה דייקו כמעט לגמרי, ושוב גרמו להפתעה עם פרסום תוצאות האמת בבוקר.
מסכה חדשה
הצהרותיו של ליברמן בדבר נישואים אזרחיים משכו אליו קולות רבים של מיואשי שמאל, וחילונים רבים שבפניהם ניצבה אלטרנטיבה ימנית (יחסית) למפלגה חילונית. זה לפחות מה שחושבים בארגון 'משפחה חדשה', אשר בחר לשלוח ביום הבחירות איגרת אישית המסבירה מדוע לפתע פתאום אין צורך בנישואים אזרחיים. באגרת זו, הוסרה המסכה מאחורי האג'נדה האמיתית של ארגון משפחה חדשה ונחשף פרצופה האמיתי כארגון שמאל-קיצוני שכל מטרתו לקעקע את מעמדה של מדינת ישראל כמדינה ואת אופיה כמדינה יהודית. הטיעון המרכזי באגרת הוא שאין צורך בכל גושפנקא ממסדית שהיא להסדרת נישואים. מי שייחשף לעקרונות הארגון יכול לחשוב שארגון זה מבקשת לתת פרשנות חדשה לחזון ימות המשיח של "וגר זאב עם כבש". אירוני מאד, שמאחורי ארגון שקורא לעצמו משפחה חדשה, עומדת בחזית לא יותר מאשר בחורה אחת. אך אסור לטעות ולהתעלם מהקולות הללו. על מדינת ישראל, בהיותה מדינה יהודית עם אוכלוסיות מגוונות, להקל ככל האפשר על אלה שמתקשים למסד את זוגיותם במסגרות הדתיות. אחת מהמשימות החשובות שיוטלו על המחוקקים החדשים היא לקדם יוזמות דוגמת אמנת גביזון-מדן אשר הציעו מתווה הולם לפתרון סוגייה זו.
איש אחד
מאבק אחר של איש אחד שזכה השבוע להכרה ציבורית הוא מאבקו של ד"ר דוד צנגן ביוצר סרטו של מוחמד בכרי, "ג'נין ג'נין". צנגן, אשר שירת בתפקידו כרופא בג'נין במסגרת מבצע 'חומת מגן', ניהל קרב ציבורי עיקש ושכנע את בית המשפט כי הסרט שמתיימר להיות תיעודי הוא שקרי ושייך יותר לז'אנר המדע הבדיוני. על מאבקו זה, החליטה האגודה לזכות הציבור לדעת להעניק לד"ר צנגן את פרס ביקורת התקשורת. האגודה, אשר פועלת למען שמירת האתיקה בתקשורת, בחרה להעניק גם פרסים ל-'מטה מאבק היוצרים' על התעקשותו בקיום כללי המכרז עבור זכייניות ערוצי הטלויזיה ולכתב 'דה-מארקר', מוטי בסוק.
חוק הפוך
בשעה טובה הגיעה לקיצה תוכנית הריאליטי "המרוץ לכסא, רק 120 שורדים". בתכנית שנערכה זו העונה ה-18 השתתפו לא פחות מ-33 מפלגות ומאות מתמודדים. שיטת ריבוי המפלגות נועדה לאפשר לכל אזרח לממש את הזכות הדמוקרטית לבחור ולהבחר, אך מצב של מספר כה גדול של מפלגות חדשות, מקטין את הסיכויים של מי מהן לעבור את אחוז החסימה, ויצא שכרה של הדמוקרטיה בהפסדה. המצב הנוכחי בישראל נגרם בין השאר בשל התנאים שנקבעו בחוק המפלגות להקמת מפלגה חדשה: מאה חתימות ותשלום של כ-75,000 ש"ח. מימוש נאות של עקרונות הדמוקרטיה דורש את היפוכם של התנאים: 75,000 חתימות ותשלום של מאה ש"ח.
זכרון תלמודי
בערב הבחירות הזדמן לי לנסוע בקו אוטובוס מלא בחרדים. שני אברכים צעירים שישבו לידי שוחחו ביניהם באידיש. המילים היחידות שהבנתי בשיחה היו 'ש"ס' ו-'הסכמי אוסלו', מה שמחזק את הטענה שלימודי הגמרא אכן משפרים את הזכרון. כנראה שלא במקרה הגיע לידי פלייר הקורא: "ווייל דאס איז גוט פאר אונז!", עליו היה חתום לא אחר מאשר שלוח דרבנן ר' יעקב הכהן כ"ץ שליט"א.
בחירות עם ריח
את ההצלחה של ליברמן נוטים עיתונאים ובעלי דעה להסביר ביחס עוין של חלקים גדולים בציבור היהודי כנגד ערביי ישראל. דעתי היא, שבדומה למקרים אחרים בהיסטוריה המקומית והעולמית, המניע העיקרי להצבעת מחאה נגד ערביי ישראל היא כלכלית. לא במקרה בחר ליברמן לשלב כחלק מרכזי בקמפיין את משכורות הח"כים הערבים ולהצביע על החלק הגדול מכספי הביטוח הלאומי המגיע לאוכלוסיות חלשות ולא כל כך יהודיות. השיטה של פנייה אל כיסו של הבוחר עבדה בעבר נגד מתנחלים, חרדים וקיבוצניקים ואין סיבה שלא תעבוד גם בעתיד בחברה ישראלית שלא מוכנה שאף אחד יוציא אותה פראייר.
עוינות
גם לערביי ישראל יש חלק בעובדה שחלקים גדולים בחברה הישראלית מגלים כלפיהם עוינות. בשיח הפופולרי מקובל להאשים את המנהיגים של הציבור הערבי בישראל בהתססת האווירה הציבורית ולומר כי המנהיגים אינם מייצגים את ערביי ישראל המתונים והנאמנים למדינת ישראל. השבוע חשף ארגון 'מבט לתקשורת פלסטינית' כי חוסר הנאמנות בא לידי ביטוי גם בתקשורת הערבית-ישראלית: העיתון הנפוץ ביותר במגזר הערבי-ישראלי, כֻּל אל-עַרַבּ, בעל חשיפה של 33 אחוזים, צידד בעת מבצע עופרת יצוקה בחמס. מבלי להכנס לדוגמאות די לציין כי בחלק מהדיווחים השתמש העיתון במושג 'אויב' במקום ישראל. קשה להאשים את החברה הישראלית בכך שהיא מגלה חוסר סובלנות כלפי מי שרואה במדינת ישראל אויב.
נגב
בשנים האחרונות בהם יישובי הנגב הצפוני סובלים ממטחי רקטות, ארגוני מתנדבים רבים פועלים לחיזוק התושבים. בין כל ארגוני החסד הנפלאים הללו, בולט ארגון אחד שפועל כאילו ביקום מקביל: תנועת 'אור משימות לאומיות', אשר פועלת בימים אלה עוד יותר למען חיזוק ההתיישבות בנגב הצפוני, על אף ואולי בגלל, המצב הבטחוני המעורער. מבין מגוון היוזמות של תנועת 'אור', אשר שמה לעצמה למטרה לפתח את הנגב והגליל, אציין שתיים לדוגמא: האחת, היא הקמתו של גרעין דתי-לאומי במושב כפרי סמוך לנתיבות, והשניה, היא הקמת היישוב כרמית בחבל לכיש. זוהי הפעם הראשונה בה מוקם יישוב ייעודי לעולים ממדינות אנגלו סקסיות, כשבחודש שעבר הגיעו לביקור ראשון קבוצה של 25 מנהיגי קהילות יהודיות בארצות הברית על מנת להתרשם מהמקום. הקמת יישוב אטרקטיבי ומודרני תשפר את תדמית הנגב בעיני אזרחי ישראל ותעזור לעם בישראל לעבור את הבחינה אותה כתב בן גוריון בינואר 1955.
תופסים אמריקה
היוזמה להקמת יישוב ליהודים שאפילו עוד לא הגיעו לארץ, לא הייתה יכולה לצאת אל הפועל ללא הליווי הצמוד מטעם ארגון 'נפש בנפש' שלקח על עצמו את האחריות לעלייה מצפון אמריקה ומבריטניה. אחריות זו באה לידי ביטוי לאורך כל התהליך: משלב עידוד העליה, דרך ארגון טיסות צ'רטר מיוחדות ועד קליטתם בארץ מבחינה תעסוקתית וחברתית. בשש השנים בהם הארגון קיים עלו לארץ 18,000 עולים חדשים מארה"ב, קנדה ובריטניה. פעילותו הברוכה של הארגון לא נעלמה מהעין, ולא במקרה בחר היזם היהודי גומה אגואר לתרום בחודש שעבר 8 מיליון דולר לארגון, למרות המצב הכלכלי הרעוע. את תרומתו הסביר אגואר כהשקעה אסטרטגית במדינת ישראל. השקעה זו בהחלט צריכה להחמיא לתושבי מדינת ישראל, במיוחד כשהמשקיע הוא סך הכל בן 31.
כיבוי אורות
מי שעוד מסייעת לקליטה העלייה החדשה היא ישיבת 'אש התורה' אשר הקימה מסגרת מיוחדת לבחורים אמריקאים. מוסדות 'אש התורה' מרכיבים רשת ענפה המופעלת על ידי חרדים-ציוניים שמטרתה הפצת היהדות בקרב הציבור שאינו שומר מצוות. ביום חמישי שעבר נפטר הרב נח ויינברג, המייסד ומי שעמד בראש הארגון במשך 35 השנים האחרונות. גם מי שלא זכה להכיר את הרב ויינברג, יוכל להבין את מיוחדותו מגלישה אקראית בין תכני אתר האינטרנט המקורי של 'אש התורה'.
גושים
למעסיקים שלא מעוניינים בחלוקת דיבידנדים בדמות יום חופש כל שנתיים, וכן אחרים המבקשים להגיע ליציבות שלטונית על פי המודל האמריקאי של שתי מפלגות דומיננטיות המרכיבות שני גושים מרכזיים, מומלץ לקדם שינוי אחד בחוק יסוד הממשלה: הנשיא יטיל את מלאכת הרכבת הממשלה על ראש המפלגה הגדולה בכנסת. כך יידע כל אזרח בבואו להצביע כי בפתק שלו הוא למעשה בוחר בראש ממשלה. כך יידעו חברי המפלגות הקטנות כי על מנת לשרוד, עליהן להשתלב במסגרת מפלגה גדולה. כך יידע נשיא המדינה כי אין מקום לפוליטיקה קטנה בתפקידו. אתגר זה, של הגברת המשילות בישראל, רובץ לפתחה של הממשלה החדשה בטרם קביעתם של קווי היסוד שלה.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה