יום ראשון, 19 באפריל 2009

לא אקטואלי - 19.12.08

המירוץ למיליון
ידיד שלי, עולה ותיק בעצמו מברית המועצות ז"ל, כתב לי בצער כי העלייה מרוסיה והציונות הדתית היא חתונת הדור שלא הייתה. אפילו לשידוך הצדדים לא הגיעו. שהרי העולים עלו ארצה כדי לשמור על הארץ, לשמור על כבודה של ישראל וגם לשמור שבת. לא כולם, אומנם, ידעו זאת. ואיש גם לא הסביר להם. ליתר דיוק, כל מי שיכול היה להסביר להם לא הטריח את עצמו. אחרים, לעומת זאת, עשו ימים כלילות כדי לגייס אותם למחנה "מדינת ישראל = מדינת כל אזרחיה". נס הוא שעד היום הם לא נחלו אלא הצלחות מזעריות בתחום. עוד לא מאוחר שה"בית היהודי" יציע את עצמו ככתובת ליוצאי חבר המדינות - חדר אחד קטן יספיק ואולי עוד כמה מדפים בספרייה. בשבוע שעבר פורסמו שמות המועמדים לרשימת הבית היהודי. נראה שהמועצה בחרה להתעלם מאוכלוסיה של יותר ממיליון בוחרים פוטנציאלים, והסתפקה בשני נציגים בלבד מתוך שמונים למגזר הגדול בארץ. שם נוסף שיכול לשנות את כל התמונה המעוותת הזו הוא הרב יוסף מנדלביץ'. אסיר ציון, רב, פעיל מרכזי למען פולארד, גם מוּכָּר וגם מוֹכֵר.
קמפיין מאוחר
נראה כי בבחירות הקרובות, קהל היעד העיקרי של המפלגות יהיו הצעירים. המפלגות השונות נזכרו כעת להשקיע הון תועפות בקמפיינים לדור הצעיר, אך מי שרוצה פוליטיקה אחרת, מוזמן ללמוד מפוליטיקאי אחר: ניר ברקת הבין לאחר כשלונו להבחר לראשות עיריית ירושלים כי הוא צריך לרתום את הצעירים לצידו. לשם כך הוא הקים את עמותת 'רוח חדשה', שמטרתה להקים קהילת סטודנטים פעילה ומעורבת בחיי הבירה. לזכותו של ברקת יאמר, כי הוא לא הזניח את חזונו לשילוב צעירים בהנהגת בירתה של עיריית ירושלים לאחר נצחונו בבחירות. ביום ראשון הראשון של שנת 2009, יתקיים כנס צעירים ראשון מסוגו, בו יוקמו צוותי עבודה שמטרתם להפוך את העיר למוקד משיכה לצעירים. ההרשמה מתבצעת דרך אתר האינטרנט של עיריית ירושלים.
המקום
אם לשווק את ירושלים לצעירים זה קשה, מה תגידו על אלה שמנסים לשווק יהדות לתל-אביבים? השבוע נפתח 'המקום', מרכז תרבות ורוח בלב תל אביב, ברנר 5, ליתר דיוק. 'המקום' מציע פעילויות, סדנאות ומופעים ברוח יהודית, תמורת תשלום לכיסוי ההוצאות. הצלחתו של המקום תלויה רבות באופן בו הוא ישווק. מהתרשמות ראשונית שלי, החבר'ה עושים עבודה טובה, ולו בשל בחירת השם שבשמיעה ראשונה לא נראה קשור ליהדות, אבל למעשה קשור לאללה.
הגליל
ישנם יותר ויותר אנשים בחברה הישראלית שאינם צריכים שישווקו להם יהדות ומבקשים לחקור ולבחון את זיקתם אל היהדות. קהילה של אנשים כאלו התקבצה לה בגליל, ועורכת בימי שלישי ורביעי הקרובים כנס לימוד בסימן "אחידות, ייחודיות ואחדות". הכנס ייערך בכפר הנופש בראש הנקרה וניתן להרשם עליו דרך מתנ"ס מעלה יוסף. קבוצה זו, "לימוד גליל" שמה, שאבה את ההשראה מקבוצת "לימוד אנגליה" הבריטית.
נתון לפרשנות
"וַיַּחֲלֹם יוֹסֵף חֲלוֹם, וַיַּגֵּד לְאֶחָיו... שִׁמְעוּ-נָא, הַחֲלוֹם הַזֶּה אֲשֶׁר חָלָמְתִּי, וְהִנֵּה אֲנַחְנוּ מְאַלְּמִים אֲלֻמִּים, בְּתוֹךְ הַשָּׂדֶה, וְהִנֵּה קָמָה אֲלֻמָּתִי, וְגַם-נִצָּבָה; וְהִנֵּה תְסֻבֶּינָה אֲלֻמֹּתֵיכֶם, וַתִּשְׁתַּחֲוֶיןָ לַאֲלֻמָּתִי. וַיֹּאמְרוּ לוֹ, אֶחָיו, הֲמָלֹךְ תִּמְלֹךְ עָלֵינוּ, אִם-מָשׁוֹל תִּמְשֹׁל בָּנוּ; וַיּוֹסִפוּ עוֹד שְׂנֹא אֹתוֹ, עַל-חֲלֹמֹתָיו וְעַל-דְּבָרָיו." ויאמר רבי שמעון: רמז לנשיא פרס שכל ימיו שנוא היה על אחיו, ולימים זכה שברכת יוסף תתקיים בו. ויאמר ר' בנימין: דיבר הכתוב בהווה, ביבי הוא יוסף והאחים הם כלי התקשורת. ויאמר משה: בא המקרא להודיע עתיד לבוא, בו לא יסתפק פייגלין במקום הל"ו ברשימת צדיקי הליכוד.
חנוכה
חג החנוכה הוא אחד החגים האהודים על כלל העם היהודי, משום שכמעט ואין מגבלה הלכתית ואפשר להתרכז במנהגי פולקלור. נדמה כי השנה הפולקלור יצירתי מתמיד, בעיקר בזכות היוזמות המתגבשות דרך הרשתות החברתיות באינטרנט. יוזמה אחת היא של הסוכנות היהודית ושות' בה מאורגנת מלחמת צבעים של הסופרמנים היהודים (סופר-ג'וס) בה העם היהודי ברשת מתחלק לקבוצות, כשבכל אחד מימי החנוכה מתבקשים חברי כל קבוצה למלא משימות לטובת העם היהודי. החלוקה לקבוצות היא על פי צבעים, ואותי תוכלו למצוא בקבוצה הירוקה.
ירוק
אם בצבע הירוק עסקינן, יוזמה נוספת שרצה ברשת היא להפוך את חג החנוכה לחג סביבתי. כל הרעיון מתבסס על העקרון של מוסיף והולך. ביום הראשון של החג כל אחד מאיתנו מתבקש להתכופף ולהרים חתיכת פסולת אחת ברחוב ולזרוק אותה לפח. ביום השני, להתכופף כבר פעמיים, וכך הלאה, עד שיצא שכל יהודי ינקה את הרחוב מ-36 פיסות זבל במהלך החג.
ללא צבע – מי שמעוניין ביוזמה יותר קונבנציונלית, מוזמן להצטרף לחבורת הסטודנטים שתגיע ביום שביעי של חנוכה (28.12) לניצן, מקום מושבם הזמני של כמה מאות מעקורי גוש קטיף. מכיון שפתרון של קבע אינו מסתמן בקרוב, בינתיים מדובר על עזרה בשיפוץ וטיפוח היישוב הזמני. כמובן שלמיזם מסוג זה יש גם חשיבות מורלית לתושבי המקום. להרשמה: chanuka2008@gmail.com
רגע, המוות
לאלה הממהרים להכריז על מותה של מפלגת הבית היהודי בטרם עת, מומלץ לזכור כי ניתן להספיד אדם רק לאחר המוות. לטובת למדנים המעוניינים להעמיק בסוגיית קביעת רגע המוות על פי ההלכה, מקיים מכון שלזינגר סמינר חורף במגוון נושאים של רפואה והלכה. התוכנית מורכבת מארבעה מפגשי ערב שאינם תלויים אחד בשני, ותתקיים במהלך חודש ינואר במרכז הרפואי שערי צדק שבירושלים.
ברי הגנה
במסגרת סמינר שערך המכון לאסטרטגיה ציונית בגליל לפני כשנה, נפגשנו עם חקלאי אמיץ בשם אמיר אנגל. אמיר, בוקר מתל עדשים, הוא ציוני אמיתי שמחובר לקרקע בכל רמ"ח אבריו. מכיון שאמיר לא מוכן לוותר על החלום הציוני כל כך בקלות, הוא סובל כבר תקופה ארוכה מהתנכלויות חוזרות ונשנות מצד כמה מערביי הסביבה בתואנת "סכסוך על שטחי מרעה". לפני שנתיים הסכסוך הגיע לשיאו, כשאמיר נורה ורק מעצור באקדחו של תקף מנע את מותו. האירוע הקיצוני הפיל את האסימון לכמה אנשים, שהחליטו לעשות מעשה ולהקים ארגון בשם "השומר החדש". בימים אלה מוקמים שלושה מצפי שמירה בצפון הארץ: ברכס טורעאן, בגבעות ציפורי ובכר"ם מהר"ל. צעירים בגופם או ברוחם המעוניינים לסייע, מוזמנים לפנות ליואל זילברמן שבשלב זה מנהל את הארגון דרך הפייסבוק.
יהודים החוצה
לפני שבוע פורסמו מסקנות ועדת גולדברג להסדרת ההתיישבות הבדווית בנגב. הועדה הציעה להכשיר את הבניה הלא חוקית של הבדווים, ולאכוף מעתה ביד קשה את הפלישות החדשות של בדווים לקרקעות מדינה. ברור לכל כי פתרון זה מהווה המשך הטמנת הראש בחול, ורק מעודד את ההשתלטות על אדמות מדינה. האבסורד אף מחריף כאשר רואים את הגישה של בית המשפט העליון והיועץ המשפטי להתיישבות יהודית. כיום יש שלושה תיקים המתנהלים בבג"צ כנגד עקרונות ההתיישבות היהודית: בג"צ קק"ל, בו כבר פסל מני מזוז, היועץ המשפטי, את האפשרות להקצות קרקעות עבור יהודים, אפילו אם נקנו לטובת מטרה זו; בג"צ חוות הבודדים, בו המליץ היועץ המשפטי לפעול נגד החוות בשל תואנות של פלישה, כאשר במקביל הממשלה היא זו שעודדה התיישבות זו; ובג"צ רקפת, בו ביקשה משפחה מסכנין לגור ביישוב שהוקם במסגרת תכנית ייהוד הגליל, ובשלב זה הורה בג"צ לשריין להם מגרש. צפו להתפתחויות, הדיון הקרוב בנושא ייערך ב-31.12.
פתרון זמני
המצב המשפטי מאז בג"צ קעאדן הוא שלא ניתן לקיים התיישבות במדינת ישראל על בסיס הלאום היהודי. על אף העובדה שישנם משפטנים בכירים שמצדדים באפשרות זו כאופציה לגיטימית במדינה יהודית שמשטרה הוא דמוקרטי, הם לא מצאו דרכם לכס בית המשפט העליון. ידוע לכל כי חברותם של שופטי בג"צ בוועדה למינוי שופטים מונע כניסת משפטנים בעלי גישות אחרות. עד שימצא פתרון למצב מביך זה, הצעד הראשון של שר המשפטים הבא צריך להיות מינוי של יועץ משפטי ציוני גאה. שוק המועמדים הוא גדול: פרופ' רות גביזון, פרופ' ברכיהו ליפשיץ, פרופ' מני מאוטנר, פרופ' שמעון שטרית, פרופ' אליאב שוחטמן, ועוד רבים וטובים. יועץ משפטי בסדר גודל כזה, יוכל להתייצב מול בג"צ ולממש סוף סוף את תפקידו כיועץ המשפטי של הממשלה.
ילדים זה שמחה
ישנן תופעות רבות הזוכות לקיטונות של ביקורת מצד יושבי הכורסאות. שימוש של ילדים בפרסומות, מחדלי ההסברה של ישראל וצידוד אוטומטי של מדינות המערב בפלסטינים, הינן שלוש תופעות מסוג זה, המתנקזות כולן לסיפורו של הילד הפלסטיני המפורסם בעולם. המרכז העולמי של בני ברית בשיתוף הנציבות היהודית לענייני יהודים במשפטים, מביאים לארץ את פיליפ קרסנטי, אותו האיש אשר נלחם וזכה בקרב נגד תחנת הטלויזיה הצרפתית France2. קרסטני יישא הרצאה בנושא: "פרשת אל-דורה: לקחים עבור ישראל, המערב והתקשורת" ביום שני בשעה 14:00 במרכז מורשת בגין בירושלים.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה