יום ראשון, 19 באפריל 2009

לא אקטואלי - 20.03.09

ונהפוך הוא
פסטיבל סרטים יהודי בירושלים זה לא חדשות. גם יריד אוכל ססגוני ואיכותי ברמת השרון זה לא בדיוק חדשות. והרי החדשות: הקולנוע היהודי הגיע לרמת השרון והשפים הגיעו לירושלים. ביום ראשון בערב ייערך בפעם הראשונה פסטיבל הסיר הירושלמי בשוק מחנה יהודה. על סדר היום: סבתות בשלניות ושפים בכירים. באותו זמן, בעולם אחר, אי שם ברמת השרון, ייערך הפסטיבל השלישי לקולנוע יהודי-ישראלי. הפסטיבל יתקיים במרכז הקהילתי קרית הצעירים ויחל כבר במוצאי שבת. מילה טובה מגיעה ליזמים של האירועים הללו שהבינו כי העתיד של החברה בישראל טמון ביצירת זהות יהודית-ישראלית מאוחדת במקום מלחמה של יהודים נגד ישראלים.
האח הגדול
לא סוד הוא שהמיתון פוגע בכולם: הן באלו הנזקקים לשירותי עמותות החסד, והן בתורמים לאותן העמותות. מצד שני, הידוק החגורה והפחתת ההוצאות לטובת בילויים מגדילים את זמן הפנאי של הציבור הרחב. גם העמותות הפנימו את המצב החדש, והן מאפשרות לציבור לתרום יותר מזמנו במבצעים מיוחדים. על קצה המזלג ניתן להזכיר את מבצע חלוקת המזון של 'לתת' בשיתוף עם השופרסל, וכן פרוייקט התנדבות ענק מטעם המועצה 'הלאומית להתנדבות בישראל'. מי שיוותר על כמה שעות צפיה בתוכניות טלויזיה חסרות תוחלת לטובת התנדבות כזו או אחרת למען אחד מאחיו, יכיר מהי תחושה אמיתית של להיות 'האח הגדול'.
הקרב על קדימה
השבוע החליטה ועידת מרצ על הקמת ועידת בדיקה שתבחן את התנהלות המפלגה לקראת בחירות 2009. מבלי להתייחס למסקנות הועידה, ניתן לזהות כבר מגמות מסויימות בקרב חברי המפלגה. אחת מהן, היא שינוי היחס למפלגת קדימה: ממפלגת אופורטוניסטים שגנבה את קולות השמאל בזכות ספין מבריק, לתופעה בעלת פוטנציאל להפוך לראש גוש השמאל, לאור עיקשותה של לבני להכנס לממשלה שלא תהיה מחוייבת להקמת מדינה פלסטינית. למגמה זו השלכות רבות. אחת מהן, היא הגדלת מומצאת של מחנה השמאל ב-28 מנדטים באמצעות ניכוס קדימה אל גוש השמאל. כפראפרזה לסיסמת הבחירות של מרץ ב-1992, מכנה אורי זכי, יו"ר צעירי מרצ את הפעולה בשם "להמריץ את ציפי". בבחירות האחרונות, חלק גדול ממצביעי קדימה הינם מיואשי שמאל, מצביעי מרכז שונאי ביבי ושאר קולות צפות שרצו לראות אישה כראש ממשלה. גם מפלגות הימין נוטות לקטלג את קדימה כשמאל, אך הדבר אינו משרת את האינטרסים שלהן. מיתוג של קדימה במרכז המפה הפוליטית וצירופה לממשלה יוכל להגדיל את מחנה הימין-מרכז ולאפשר לו מרחב פעולה רחב יותר לקראת האתגרים העומדים בפני הקואליציה העתידית.
לאומיות וחילון
בימים שני ושלישי ייערך באוניברסיטת בר-אילן כנס בשיתוף עם מכון ון-ליר בנושא לאומיות וחילון. במקרה או שלא במקרה, אף אחד מהמושבים אינו עוסק ישירות בציונות, המהווה מקרה ייחודי של לאומיות, אלא בקשר של לאומיות למדינת ישראל ולעם היהודי. ציונות? הס מלהזכיר. פרופ' מעוז עזריהו מאוניברסיטת חיפה, המגדיר עצמו כציוני מוצהר, אוהב להזכיר כי מקורה של הציונות היה כפתרון עבור היהודים החילונים באירופה בתקופת ההשכלה ואביב העמים. אך כיום, עם ירידת קרנה של מדינת הלאום בשיח הליברלי, נשמטת הקרקע מתחת לבסיס הלאומי של הציונות וכך היא הופכת להיות הבעיה של החילונים. דוגמא להבדל כיום בין התפיסה הדתית את הציונות לתפיסה החילונית ניתן לראות בשמות המוסדות המארגנים את הכנס. מצד אחד, מוסד על שם הרב מאיר בר-אילן אשר עיברת את שמו ובגויים לא יתחשב, ומצד שני, מוסד על שם משפחה שתרמה רבות לחברה ולתרבות בישראל, אך לא הסכימו לוותר על השם והזהות האירופאית. מעניין מה דוד גרין היה חושב על זה.
פעם
לא לפני הרבה שנים, היה דיון ציבורי על מספר השרים שנדרש בממשלה. ונעבור לאייטם הבא.
גזענות ואטימות
מרכז מוסאוא, בשיתוף ארגונים נוספים, עורכים מחר (שבת) את "כנס המאבק בגזענות 2009". הכנס ייערך בעכו בסימן "הגזענות הורגת... האטימות הורסת!". דוגמא נהדרת להמחשת הקשר בין גזענות לאטימות, היא עריכת כנס בנושא גזענות בבוקר של יום הקדוש לבני הדת המונואיסטית הראשונה.
מתקפלת?
אחת מהדמויות החדשות בכנסת הקרובה היא אורלי לוי אשר תכהן מטעם מפלגת ישראל ביתנו. לוי התפרסמה כבתו של דוד לוי ודוגמנית אשר כוכבה דרך בשנות ה-90 בזכות הקמפיין המפורסם של החטיף 'מקופלת' אשר לווה בסלוגן 'עד הפירור האחרון'. כמו רבים מחבריה למפלגה, לא ברור מהו סדר יומה המדיני של הפרלמנטרית החדשה, אך לאור המגעים שניהלה רק לפני 4 שנים על הצטרפות לעבודה ולמרץ, סביר להניח שהיא לא תהיה בחזית המאבק על ארץ ישראל. לפחות לא עד הפירור האחרון.
עתיד נוסף
אמירתו הידועה של וינסטון צ'רציל כי 'דמוקרטיה היא צורת המשטר הגרועה ביותר פרט לכל האחרות שנוסו' היא מפלטם של אזרחי ישראל בכל פעם שעולה הדיון על מגרעותיה של הדמוקרטיה. אבל יש משהו שלא גילו אף פעם לאזרחי ישראל: הרעיון הדמוקרטי מגלם בתוכו כמה שיטות, כאשר תלמידי ישראל חונכו במשך דורות כי דמוקרטיה היא דמוקרטיה ליברלית. אחד האתגרים הניצבים לפתחו של שר החינוך המיועד הוא להסיר את הלוט מעל דגמים נוספים של דמוקרטיה הראויים להלמד ולהבחן בראי החברה הישראלית. עד שזה יקרה, בחר מכון אדלסון ללימודים אסטרטגיים במרכז שלם לערוך סמינר מחקרי בן יומיים בנושא עתיד הדמוקרטיה הליברלית. לסמינר זה מוזמנים פעילים חברתיים וחוקרים צעירים אשר מעוניינים להרחיב את אופקיהם ואת גבולות הדמוקרטיה.
איפה אפי?
בעתירה העומדת לפני בית המשפט העליון מבקשים ארגונים אנטי ציוניים למנוע מהקרן הקיימת לישראל לשווק את אדמותיה ליהודים בלבד, על אף שאלו נרכשו מכספי העם היהודי ולמטרה זו. המכון לאסטרטגיה ציונית פעל בשנתיים האחרונות על מנת שקק"ל לא תוותר על חובתה לעם היהודי. נראה כי מאמצים אלה נשאו פרי בימים אלה, עת פרסמה ועדה פנימית מטעם הנהלת קק"ל את המלצותיה פה אחד כי הקק"ל יפרד ממנהל מקרקעי ישראל על מנת לאפשר ניהול הקרקעות באופן חופשי. המתנגד העיקרי להמלצות אלו הוא לא אחר מאשר יושב ראש דירקטוריון הקק"ל, אפי שטנצלר, אשר מעדיף להשאר סמוך על שולחנם של ראשי המנהל. ההיפרדות מהמנהל היא אמנם צעד מתבקש מצד הקק"ל, אך זוהי אמירה קשה כלפי מדינת ישראל, אשר אינה יכולה במצב החוקתי הקיים לאפשר הקמת יישובים ליהודים. לו ישכילו מחוקקי ישראל לעגן את היותה של מדינת ישראל כבית הלאומי של העם היהודי כעקרון יסוד, ניתן יהיה להגן מול בג"צ על הלגיטמציה של ההתיישבות היהודית במדינת ישראל. בינתיים, כל עוד שטנצלר אינו מזדהה עם מטרותיה של קק"ל, מומלץ כי הממשלה תפריד את אפי מכסאו.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה