יום ראשון, 19 באפריל 2009

לא אקטואלי - 2.01.09

יהדות

מעטות הן היוזמות שמתחילות בציבור הדתי ומצליחות לפרוץ את תקרת הזכוכית בדרך לקבלת הכרה בקרב הציבור הרחב. אחת מהעמותות המצליחות בתחום היא 'מעגלי צדק' שהביאה לעולם את 'התו החברתי' כחלק מהניסיון לקדם צדק חברתי ברוח היהדות (ויש שיאמרו לקדם את היהדות דרך הצדק החברתי). 'מעגלי צדק' נוסדה רק בשנת 2004, אבל נדמה שהיא איתנו כבר יותר מעשור, כשהכנס הקבוע אותו היא עורכת מדי עשרה בטבת כבר תופס מקום של כבוד בסדר היום החברתי במדינת ישראל. כל שנותר הוא שסדר היום החברתי יתפוס מקום בסדר היום של מדינת ישראל.

מתקדמת

למי שלא מתאים להרחיק עד ירושלים בצאתו של הצום, יכול להנות מהטקס האלטרנטיבי של היהדות האלטרנטיבית שיתקיים בבית דניאל ליהדות מתקדמת שבאופן מפתיע החליטה לציין את עשרה בטבת בתאריך העברי שלו. למי שיש בעיה עם רפורמים, יכול ללכת סתם כדי לשמוע את ברי סחרוף.

איך לחנך?

תהליכי ההפרטה שהגיעו עד למשרד החינוך, מקנים חופש רב לגופים העוסקים בחינוך כגון בתי ספר, מוסדות להכשרה ולהשתלמות וכן עמותות המעניקות שירותי חינוך. מבלי לדעת מי יהיה שר החינוך הבא, ברור כי התייחסות המדינה למצב זה תושפע רבות מהמלצות שיוצגו בפניו על ידי מי שייקח אחריות על נושא זה. מכון ון-ליר, אשר מבית מדרשו יצא נייר העמדה הראשון שקרא לאימוץ מדיניות של נסיגות חד צדדיות, החליט לטפל גם בסוגיה החינוכית הנ"ל. חוקרים צעירים העוסקים בתחום החינוך ומעוניינים להשפיע, מתבקשים להקדים ולהגיש את מועמדותם לקבוצת המחקר שנפתחה בראשות הגברת נלי מרקמן markman1@bezeqint.net.

דמוגרפיה

לכבוד סיום שנת 2008, מצורפים מספר נתונים אותם העביר לי הדמוגרף יעקב פייטלסון: הגידול השנתי הנומינלי של האוכלוסייה היהודית הוא כ-88,800 נפש - הגדול ביותר משנת 1996. זאת למרות הקטנת העליה ובזכות הגידול בילודה היהודית. זהו גידול שנתי של 1.62% - הגבוה ביותר מזה 8 שנים, משנת 2001; הגידול השנתי הנומינלי של האוכלוסייה המוגדרת על למ"ס כערבית (כולל מוסלמים, נוצרים-ערבים, דרוזים וצ'רקסים) הוא כ-37,000 נפש - ממוצע מיוצב מזה 6 שנים, משנת 2003. זהו גידול שנתי של 2.55% - הנמוך ביותר מאז קום המדינה ונמוך ב-29.3% מרמתו בשנת 2000. המשך מגמה זו עשוי להביא את הגידול השנתי של האוכלוסייה הזאת לרמה של 1.8% בלבד בשנת 2016 ולרמה של 1.27% בשנת 2024; המעוניין להעמיק מוזמן לכנס מטעם ארגון מציל"ה בנושא "מגמות דמוגרפיות בישראל" שייערך ביום חמישי בערב. לי כבר יש מסקנה: יתכן והבעיה הדמוגרפית תפתר אם רק נזדיין בסבלנות.

רוטציה

תפקיד נשיאת האיחוד האירופי עובר ברוטציה כל חצי שנה בין מדינות האיחוד. ביום חמישי האחרון החליפה צ'כיה את צרפת בתפקיד נשיאת האיחוד האירופי. ספק אם ידיעה זו הייתה זוכה לאזכור בחדשות אלולא תמיכתו הפומבית של שר החוץ הצ'כי בתקיפות צה"ל ברצועת עזה. לא רבים יודעים, אבל צ'כיה היא אולי המדינה הידידותית ביותר כלפי מדינת ישראל (פרט אולי למדינת אכזיב): מעבר לשגשוגה של התרבות היהודית בצ'כיה עד לתקופת הכיבוש הנאצי, צ'כיה סיפקה נשק למדינת ישראל עם הקמתה. ידיד צ'כי אותו פגשתי השבוע סיפר לי כי מאז התנתקותה של צ'כיה מהגוש הסובייטי, זוכה התרבות היהודית המקומית לעדנה מחודשת ואפילו האקדמיה הצ'כית נחשבת לפרו ישראלית מובהקת.


פרוטקציה

צ'כיה כבר הודיעה כי בתפקידה החדש היא תפעל לחיזוק הקשרים בין האיחוד האירופי למדינת ישראל. אתרע מזלנו, ובששת החודשים הקרובים, הסיכוי שמדינת ישראל תנצל את ההזדמנות הנדירה שווה לסיכוי ששר הבטחון יחליט להופיע בתכנית בידור שהרב שרלו יפסוק נגד הצפייה בה. בחודשים הקרובים שרת החוץ עסוקה במדיניות "חוץ": חוץ מהבחירות אני לא מתעסקת בכלום. שר החוץ שיתמנה אחריה לא יספיק להרים את הקרש בשירותי הלשכה ותחלוף לה התקופה. תקדים מקורי יכול להיות להציע למבקר המדינה, להצביע על המחדל המתהווה כבר כעת, על מנת שציפי לבני תחזור למלא את תפקידה ולהתהדר בהישגים דיפלומטיים יותר משמעותיים מהחלטה 1701 הזכורה לטוב.

נתון לפרשנות

בתקופה של מיתון כלכלי בה רמת הצריכה נמוכה והאבטלה גואה, ממליצים חלק מהכלכלנים כי דווקא בתקופת זו הממשלה תגדיל את הוצאותיה על מנת להניע את גלגלי המשק. מעניין לראות כיצד יוסף מנצל את המשבר הכלכלי לטובת חיזוק הפריפריה והעצמת תהליך העיור: "וַיָּבֹאוּ כָל-מִצְרַיִם אֶל-יוֹסֵף לֵאמֹר... לָמָּה נָמוּת לְעֵינֶיךָ, גַּם-אֲנַחְנוּ גַּם אַדְמָתֵנוּ--קְנֵה-אֹתָנוּ וְאֶת-אַדְמָתֵנוּ, בַּלָּחֶם... וַיִּקֶן יוֹסֵף אֶת-כָּל-אַדְמַת מִצְרַיִם, לְפַרְעֹה, כִּי-מָכְרוּ מִצְרַיִם אִישׁ שָׂדֵהוּ, כִּי-חָזַק עֲלֵהֶם הָרָעָב; וַתְּהִי הָאָרֶץ, לְפַרְעֹה. וְאֶת-הָעָם--הֶעֱבִיר אֹתוֹ, לֶעָרִים: מִקְצֵה גְבוּל-מִצְרַיִם, וְעַד-קָצֵהוּ." יש שיראו במהלך אותו יוסף מוביל מקבילה לפתרונות עכשויים. יהיו שיקראו לניצול המשבר לטובת חיזוק הפריפריה ויהיו שיקראו לטפל בסוגיית הבדווים באמצעות עיור. ואין זה סותר את זה.

אַבָּיִט עָיְאוּדִי

בבית היהודי נעשו כמעט כל הטעויות האפשרויות. לטעמי הגדולה שבהן הייתה הניסיון לשמור על עמימות מסוימת בכדי למנוע דיון במוקשים האמיתיים של האיחוד. אלה העדיפו לומר בשיחה שקיימתי עם הרב יואל בן-נון לפני מספר חודשים, תהיתי בפניו מדוע הוא אינו מעורב בפעילויות של הבית היהודי. הוא ענה לי בכנות אופיינית כי יש כמה חברים שיעדיפו לפוצץ את העסק לפני שיהיו מוכנים לשבת איתו. אמרתי לו שאם כך, עדיף ולו רק לשם הסיבה הזו להעלות את מועמדותו, וזאת כדי לבחון מוקדם מספיק את רצינות כוונות האיחוד מצד מי שנקרא היום מחנה כצל'ה. הסוף ידוע.

חידה

כיצד היה מגיב מר כצל'ה לו האדון שוקן היה מציג את מועמדותו לראשות הליכוד לאחר סדרת מתקפות ארסית נגד ביבי?


לב אחד 3.0

ארגון המתנדבים 'לב אחד' הוקם במטרה להוות כח סיוע אזרחי במצבי חירום. פעילותו הראשונה של הארגון הייתה סיוע לעקורי גוש קטיף, כשבקיץ לאחר מכן נשלחו המתנדבים לתמוך בקהילות הצפון. הארגון המשיך את פעילותו בשנה האחרונה בעוטף עזה ובעקבות המבצע, קורא למתנדבים נוספים לסייע.


המסבירן של הגולן

סוכנות הידיעות 'אימרה' מבקשת לחזק את מעמדו של הגולן באמצעות תחרות נושאת פרס בן אלף ש"ח למי שיכין את סרטון ההסברה הכי טוב נגד ירידה מהגולן. אני מציע נוהל מזורז: לשלוח כבר עתה את אלף השקלים למסבירן הבטחוניסט הטוב ביותר, מר חסן נסראללה.

הומאנים עאלק

לרגל חגיגות מאה שנה לתל אביב, נבחרה העיר לארח את קונגרס ההתאחדות העולמית של הסטודנטים היהודים שהתקיים בשבוע שעבר. במסגרת הקונגרס נערך פאנל עם נציגי תנועות קיצוניות דוגמת 'שוברים שתיקה', 'בצלם' ושאר מילים גסות. רוב המשתתפים באירוע היו סטודנטים יהודים מכל רחבי העולם, ואני הייתי חלק מקבוצת המיעוט הישראלית. לאורך כל הפאנל ביקרו הסטודנטים היהודים את ארגוני השמאל הקיצוני, שמגיעים לקמפוסים בחו"ל ומתבטאים כנגד מדיניות האפרטהייד של ישראל בשם שיח של זכויות אדם. היטיבה להתבטא סטודנטית יהודיה מדרום אפריקה, שאמרה שהעובדה שכתוצאה מההסתה נגד ישראל בתוך הקמפוסים, היא אפילו אינה יכולה להסתובב עם מגן דוד על צווארה, וזו הפגיעה האמיתית בזכויות אדם.


שתיקה

בתור נציג הישראלים, בחרתי לציין בפני המשתתפים זוית אחרת של אותה בעיה. ציינתי את העובדה כי מחנות הפליטים היחידים בעולם ששורדים יותר מאשר שנים ספורות, הם מחנות הפליטים של הפלסטינים מעבר לשתי גדות הירדן. במשך שנים האו"ם מראה יכולת התמודדות מרשימה בטיפול במחנות הפליטים ושיקומם המהיר. רק במקרה הפלסטיני הוקמה סוכנות מיוחדת, אונר"א, דרכה נשפכו עשרות מיליארדים של דולרים ללא שנפתרה בעיה של אף פליט. העליתי את המחשבה הבלתי מתקבלת על הדעת כי יכול להיות שיש פה צד שמעוניין לשמר את הבעיה במקום לפתור אותה, ואותם ארגונים רק משמשים לו ככלי נשק במלחמה נגד העם היהודי. התשובה לה זכיתי מנציג 'שוברים שתיקה' הייתה מאד לא אינטליגטית: "איך זה שיש מחנות פליטים שישים שנה? בדיוק כמו שיש התנחלויות ארבעים שנה!". מה שמוכיח שלפעמים עדיף לשמור על שתיקה מאשר לשבור אותה.


פריימריז

מניתוח תוצאות הפריימריז הצביעו הפרשנים הפוליטים על כך שככל שמועמד גייס יותר כסף לטובת מסע הבחירות שלו, כך גברו סיכוייו להשתבץ במקום גבוה יותר ברשימה. החלטתי לבדוק את רמת המתאם בין המיקום ברשימה למספר החברים שיש לאותו מועמד בפייסבוק. הופתעתי לגלות כי אין קשר בין הדברים וכי לרוחמה אברהם יש יותר משש מאות חברים שמוכנים להודות בקשר כלשהו אליה.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה