יום ראשון, 19 באפריל 2009

לא אקטואלי - 23.01.09

הג'ורה של גישה
רובם של אזרחי ישראל כבר שבעו מהצביעות של כל ארגוני זכויות האדם שמאשימים את ישראל במשבר ההומניטרי ברצועת עזה. דוגמא לצביעות כפולה, מפגין ארגון 'גישה', שעתר לבג"צ בדרישה לעצור את קריסת מערכת המים הביוב כתוצאה ממחסור באספקת הדלק לרצועה. מעניין שקולם של ארגון גישה ושמונת שותפיו לבג"צ, לא נשמע כנגד הפגיעה באזרחי ישראל שנפגעו מהתקפות חמס, ואף לא כנגד הטבח שמתבצע בפעילי פת"ח שעוד לא הצליחו לברוח מהרצועה. מי שלקח על עצמו לפקח על הג'ורה שפותחים ארגוני זכויות האדם באופן חד צדדי כנגד מדינת ישראל, הוא ארגון NGO Monitor. באמצעות מעקב צמוד אחר פעילויות אותם ארגונים ומקורות המימון שלהם, הארגון היעיל מסיר את המסכה מעל פני אותם ארגונים הומניטריים כביכול ומוכיח כי סדר היום שלהם הוא אנטי-ישראלי. עכשיו רק נותר להוכיח כי במציאות המזרח תיכונית, להיות אנטי ישראלי, משמעותו להיות אנטי-הומניטרי.
עד הבחירות זה יעבור
לזכות המחנה הלאומי יאמר, כי הוא זיהה את כוח ההשפעה של הארגונים החוץ פרלמנטריים על סדר היום בישראל. כדוגמא לכך, ניתן לזקוף לזכות התנועה לשמירת אדמות הלאום, את הסיכול הזמני של יישום המלצות ועדת השופט גולדברג להסדרת התיישבות הבדווים בנגב. התנועה, שחששה כי יישום המלצות אלו ישמש כאתנן פוליטי של ממשלת מעבר לקראת בחירות, הגישה את התנגדותה לממשלה וזו הודיעה כי הדיון על הדוח שהמליץ להלבין את הבניה הבלתי חוקית של הבדווים בדרום יידחה עד לאחר הבחירות.
הוצאה מרשות לרשות
הפורום המשפטי למען ארץ ישראל, פנה בדרישה שלא להתיר העברת כספים לרשות הפלסטינית דרך רשות הדואר, ואף הודיע כי יגיש תביעת נזיקין נגד הדואר על הנזקים שייגרמו כתוצאה ממימון פעולות הטרור של החמאס. בתגובה, מנכ"ל רשות הדואר הודיע כי לא יעביר כספים כל עוד לא יקבל הגנה משפטית בפני תביעות. עיטור מופת מגיע לפורום המשפטי על סיכול ממוקד מסוג קצת אחר.
פוליטיקה אחרת
המלחמה נגד החמס מעט תמוהה בעיניי: באֶרֶץ כאילו, יכולים אולמרט ולבני להפנות אצבע מאשימה לחמס, כאילו לא הוזהרו מעולם על ידי רמטכ"ל מכהן, כי נסיגה מרצועת עזה תגביר את הטרור. במחוזות השכחה, מדחיקים כולם כי הייתה זו ממשלת קדימה שאישרה פה אחד את השתתפותם של ערביי מזרח ירושלים אזרחי ישראל בבחירות בהן משתתף חמס. מדיניות ההסברה של שרת החוץ כנגד החמס, דומה בעיניי לבעל רוטויילר שכלבו תקף פעוט, וכאילו כדי להוכיח את חפותו וצדקתו, הבעלים מכה את הכלב לעיני כל.
מגביהים את הגדר
בחוק יסוד הכנסת מוגדר כי רשימה השוללת את קיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית, לא תוכל להשתתף בבחירות. חוק זה נועד להבטיח את אופיה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית, אך בפועל הוא מבטיח רק את היותו של הפרלמנט כזה. אותן קבוצות, מימין ומשמאל, המהוות אתגר למדינת ישראל מודרות למעשות מהשיח הפוליטי באמצעות הגבהת גדרות, אך הן לא יעלמו וימצאו לעצמן זירות אחרות למאבק. ראוי שהכנסת תמצא דרכים אחרות לחזק את אופיה של מדינת ישראל כבית הלאומי של העם היהודי, ואז תשנה את חוק יסוד הכנסת כך שיתאפשר לכל המפלגות להתמודד בד בבד.
חריגה מסמכות
יש שני דברים משותפים ליועץ המשפטי לממשלה ולי: ראשית, שנינו נגד פסילת המפלגות הערביות; שנית, אף אחד לא שואל לדעת שנינו בנושא. למרות שועדת הבחירות המרכזית אינה חלק מהרשות המבצעת, ולמרות שועדת הבחירות המרכזית בחרה בייצוג עצמאי על פני היועץ המשפטי, טרח היועץ וכתב מיוזמתו חוות דעת משפטית לבג"צ נגד הפסילה. הבדיקה עם הכתיבה נעשתה על חשבון שעות העבודה פשוט מתבקשת.
סקר לבן
הסיבה האמיתית לכך שועדת הבחירות ביקשה לפסול שתי מפלגות ערביות ולהשאיר רק אחת הייתה כדי לאפשר למכוני הסקרים להמשיך ולפרסם נתוני ההצבעה למפלגות הערביות כבלוק אחד.
מדבור תקשורתי
בשיעורי גיאוגרפיה בבית הספר היסודי, למדתי תמיד שדרום הארץ הוא הנגב והנגב הוא דרום הארץ. למרות שהנגב מהווה 60 אחוז משטחה של מדינת ישראל, נצרבה בתודעה הקביעה, שמרכז הארץ נמצא באמצע הדרך שבין חיפה לבאר-שבע. גיאוגרפית, גבולו הצפוני של הנגב נקבע על פי כמות המשקעים הממוצעת. בשמונה השנים האחרונות, דרום הארץ נקבע בכלי התקשורת על פי כמות משקעי הטילים הנוחתים בארצנו הקטנטונת. בהדרגה הפך שדר הטלויזיה בשדרות, אשקלון, אשדוד וגדרה לכתבנו בדרום. תהליך זה שהורגש ביתר שאת במלחמה האחרונה (נכון לזמן כתיבת שורות אלה), הינו חלק מתהליך גדול יותר של עיצוב גבולותיה של מדינת תל אביב. אלה נקבעים על פי טילי חיזבאללה מצפון, טילי חמס מדרום, ומתנחלי השומרון ממזרח. לטובת תושבי גוש-דן אני מקווה שמתנחלי השומרון לא ילכו לשום מקום.
מסתכל לאמת בעיניים?
מסתכל לסקר בעיניים.
ייהוד הגליל
בכנס שנערך מטעם המכון לחקר מדיניות קרקעית ושימושי קרקע מטעם הקק"ל הוצג מחקרה של נעמה בן ששון-כץ, המסביר מדוע יוזמה דוגמת מפעל המצפים אינה ישימה כיום. טענת המחקר היא כי ירידת קרנו של השיח הלאומי-ציוני, המעבר משיח תכנוני-לאומי לשיח תכנוני-מודרני והתפתחות השיח הסביבתי, הם אלה שמקשים על התנעת מיזמים בסדר גודל דומה כיום. את השיח הציוני ניתן לקדם דרך המחקר האקדמי ועידוד חומרי לחוקרים צעירים ניתן דרך מכון זה שמציע תמיכה כספית למחקרים בנושא.
הזדמנות הומניטרית
עד שהשלום החד צדדי יגיע, מומלץ לנצל את המשבר ההומניטרי ברצועת עזה לטובת כל הפליטים החדשים שביתם זה אתמול מולכד, והיום כבר אינו קיים, לטובת קידום כמה רעיונות ותיקים. אחד הפתרונות שהועלו כדי לפתור את סוגיית הצפיפות ברצועת עזה הוא שמצרים תיתן חלק קטן מסיני, נניח, רצועת חוף בת חמישים ק"מ מרפיח ועד אל-עריש, בה יוכלו ערביי עזה להתיישב ביתר נינוחות. זו הזדמנות הומניטרית נפלאה הן לאותם עזתים מסכנים, והן לנשיא מצרים שלאחרונה מגלה דאגה רבה לגורלם. רעיון זה אינו מקורי והועלה כבר בעבר ביוזמות מפורטות מטעם הגיאוגרף יהושע בן-אריה, האלוף במיל. גיורא איילנד, ישראל הראל ועוד רבים וטובים. הרעיון אמנם ותיק, אבל סיור וירטואלי בתצלומי האוויר של גוגל מראים שהשטח עדיין פנוי.
ירוק יותר
לכבוד ט"ו בשבט, שנחשב כיום גם ליום כדור הארץ היהודי, הכריזה סוכנות הידיעות היהודית (JTA) על תחרות הכיפה הירוקה. במסגרת התחרות, מתבקשים ארגונים וקהילות יהודיות לספר על יוזמות יהודיות וירוקות שקודמו בשנת 2008 או עתידות להתקיים לקראת החג המתקרב, וראויות לפרסום בקרב כלל יהודי העולם. ציון לגנאי מוקדש בשנה זו לברנרד מאדוף, שפגע אנושות בכמות הירוקים שבכיסי יהודי העולם.
החזית האמיתית
מי שמאס בכל הפרשנויות המובאות בערוצי הטלויזיה השונים כלא יותר מאשר קישורים בין קטעי הפרסומות, מוזמן לקרוא את מאמרי המכון למחקרי בטחון לאומי, המפורסמים במסגרת כתב העת האלקטרוני 'מבט על'. במאמר חשוב, מסביר יורם שוויצר, כי המרוויחה העיקרית מהמערכה בעזה, היא איראן, שמסיתה את האש מכיוונה, ומרוויחה זמן לפיתוח פרוייקט הגרעין. על תרומתו לשיח האסטרטגי זכה המכון להכלל במסגרת הדוח של ג'יימס מק'גאן כאחד משלוש מכוני המחקר הטובים במזרח התיכון וצפון אפריקה. מי שרוצה להכיר את המכון יותר מקרוב מוזמן לערב עיון שייערך ביום רביעי בערב בנושא דוח וינוגרד, עם חברי הועדה ואנשים חשובים נוספים.
זהירות, ספוילר!
נסיגה חד-צדדית, הפסקת אש חד-צדדית. בקרוב יגיע שלום חד-צדדי, ונוכל לנגב חומוס בדמשק באופן חד צדדי...

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה