יום ראשון, 19 באפריל 2009

לא אקטואלי - 27.02.09

צאתכם לשלום
השבוע סיימה את תפקידה הכנסת ה-17. כאילו כחלק מכללי הטקס, מלווה כל השבעה של כנסת חדשה בגינונים תקשורתיים של "כמה לא נתגעגע לכנסת היוצאת". באופן חד פעמי יוקדש חלקו הראשון של המדור לכמה מילים טובות על הכנסת היוצאת או במילים אחרות: דברים שלא תקראו בשום מקום אחר.
שיר פרידה
דוגמא אנקדוטית משהו המעידה על כך שחלק מנבחרי הציבור ראויים ליותר אשראי מאשר התדמית המצוירת להם בסיקור התקשורתי היא מפגישה שערכתי לאחרונה עם אחד הח"כים. באמצע הפגישה עמו צלצל הפלאפון עם רינגטון מפתיע משהו, של מנגינת השיר "לחיי העם הזה", כאילו להזכיר שכמה טוב שהוא כזה. אשרי העם שנבחריו מאמינים בו, חבל שהעם מאמין קצת פחות בנבחריו, ועוד יותר חבל שחבר הכנסת המדובר הוא הרב יצחק לוי שהחליט לפרוש מהחיים הפוליטיים לפני כחודשיים.
90 בציונות
מילה טובה נוספת מגיעה לחברי כנסת היוצאת על נכונותם המרשימה להשתתף במיזם מיוחד במינו: לרגל יום העצמאות וחגיגות ה-60 למדינת ישראל, הובילה קבוצת המנהיגות הצעירה של המכון לאסטרטגיה ציונית מיזם שאפתני בו התבקשו כלל חברי הכנסת ה-17 לאשר בחתימת ידם את אמונתם בערכי הציונות, כפי שהובעו על ידי מייסדי המדינה במגילת העצמאות. עם קום המדינה, חתמו על מגילת העצמאות כלל חברי מועצת העם, ימין ושמאל, חילונים ודתיים, ספרדים ואשכנזים, קומוניסטים וחרדים. הצלחת המיזם הייתה כבירה. 90 חברי כנסת חתמו על המגילה, כשרובם הגדול של המסרבים לחתום באו מבין שורות חברי הכנסת החרדים והערבים.
ציונות במקום ציניות
לעיתים מומלץ להסיר את מעטה הציניות בזמן העיסוק בפוליטיקה הישראלית, ולראות במפגן אחדות מסוג זה, מסר חשוב לאזרחי המדינה ולעולם כולו כי החברה הישראלית, על אף המחלוקות ומגוון הדעות, עומדת מאוחדת ואיתנה מאחורי ערכי היסוד על בסיסם הוקמה המדינה.
ציונות מקיר לקיר
ראיה נוספת לקונצזנוס הציוני בחברה הישראלית ניתן לראות גם במעשי החקיקה של הכנסת היוצאת. ממדד החקיקה הציונית שפורסם על ידי המכון לאסטרטגיה ציונית עולה כי בין עשרת הח"כים המובילים ראש החץ הציוני ניתן למצוא ח"כים ממגוון מפלגות: מפרופ' אריה אלדד מימין ועד אבשלום וילן משמאל. מעל כולם הפתיע והתעלה דווקא חבר הכנסת יעקב מרגי מש"ס, שהיה גם אחד משני חברי הכנסת החרדים היחידים שחתמו שוב על מגילת העצמאות.
אוסלו
באוסלו שבנורבגיה עדיין לא יודעים איך לעכל את תוצאות הבחירות בישראל. מצד אחד זהו מסמר נוסף בארון של קורבנות השלום, ההסכמים א' ו-ב' (אשר שמם המלא אינו שמור במערכת), אך מצד שני, הקהילה היהודית הרוויחה את רבה מחדש, עם העלמותו של חבר הכנסת מלכיאור מהזירה הפוליטית וחזרתו למשרת הרב המקומי.
בדיחה רומנית
רק כדי לקרב את הגאולה, מובאת בדיחה בשם ידידי אורי רכב: מנהל בית ספר ומנהל בית כלא הגיעו לצ'אושסקו וביקשו הגדלת תקציבים. הרודן הרומני נענה רק לבקשתו של מנהל הכלא. כשנשאל מדוע, ענה כי לבית הספר הוא כבר יחזור... בישראל זה לא היה קורה. אצלנו פשוט מקצים תקציבי ענק לבניית בית ראש הממשלה, ולכשיורשע יהיה די בשינוי הכיתוב על השלט ל-'בית כלא'. הגדרות ושאר מערכי אבטחה כבר מוכנים.
יהדות קהילתית
למרות הכל, קשה להאשים את אלו שבכל זאת מואסים במסגרת הפוליטית הארצית. אלה שבכל זאת מחפשים את מקומם להרים תרומה לחברה הישראלית, יכולים למצוא מסגרות קהילתיות מתאימות. דוגמא למסגרת כזו היא תכנית 'תהודה' מטעם 'קולות', בית מדרש ישראלי למנהיגות חברתית יהודית. תכנית זו, מיועדת ליזמים ומובילים בתחומי העשייה החברתית והקהילתית המעוניינים בהעמקת השיח בין המורשת היהודית למעשה החברתי. אחד החידושים המעניינים בתכנית הוא בכך שהיא פונה בעיקר למועמדים משכבת הגיל של 30-45 שהילדים והעבודה לא נטלו מהם את המרץ.
להתחפש לחקלאי
בלוח השנה ניתן למצוא מספר ימים שרבים וטובים, בעיקר בעלי משפחות, אינם יודעים כיצד להתמודד איתם. עבור אותם יהודים מעטים שאינם מתגוררים בירושלים, שושן פורים הוא אחד מהם. מי שהחליטו לנצל את המבוכה הם יזמי פרוייקט 'דרך ארץ' המנסה לשלב בין פיתוח סביבתי בגליל לחלוציות ועבודת אדמה. במסגרת הפרוייקט מובאות קבוצות של צעירים מהארץ ומחו"ל ליום חווייתי בגליל המשלב פעילות חינוכית וסיוע לחקלאים באזור. הפרוייקט, שבימים של שגרה מתאים לסטודנטים, חיילים ובני נוער, פותח את שעריו בשושן פורים למשפחות ולציבור הרחב. התאריך נבחר מכיון ששושן פורים הוא יום הולדתו של סרן דניאל גומז שנפל במלחמת לבנון השניה, לזכרו הוקם המיזם. ליצירת קשר: info@4galil.com.
מדינת תל אביב
השבוע דנה ממשלת ישראל באיזה נושא יתמקדו חגיגות ה-61 למדינת ישראל. על הפרק עמדו שתי אפשרויות: '100 שנים לעיר העברית הראשונה' ו-'חזית ועורף לב אחד'. למרות טענתה של השרה לבני כי בחירה בנושא הראשון רק תעמיק את התחושה הקיימת של 'מדינת תל-אביב' במיוחד לאחר המבצע בעזה, החליטה הממשלה לבחור בו. השר הרצוג צידד בהחלטה באומרו כי זו הזדמנות חד פעמית לציין 100 שנה להקמתה של תל-אביב. הוא לא אמר כי לנושא 'חזית ועורף לב אחד' יהיו עוד הזדמנויות רבות, במיוחד לאור המבצעים הרבים הצפויים בעזה בשנים הקרובות. בהזדמנות זו, מצורף טיפ למבקרים בתל-אביב בשנה הקרובה ובכלל: אל תאמר לכשאפנה אחנה, שמא לא תפנה.
השבתה עולמית
כה אמרה אלאניס מוריסט: האין זה אירוני, אינך חושב, שבאותו היום בדיוק הושבתו גם מפעל פרי הגליל וגם שירות הדואר של גוגל?

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה