יום ראשון, 19 באפריל 2009

לא אקטואלי - 3.04.09

אוטוטו פסח
עודפי חמץ? בגדים מיותרים? 'חברה טובה' ו-'שכן טוב' הן רק חלק קטן מהעמותות אשר ישמחו לעזור לכם לעזור. נזקקים נוספים נמצאים מעבר לפינה.
והיית אח שמח
מי שנקיונות הפסח לא הותירו לו זמן כדי להתנדב, יוכל לעשות זאת גם בחול המועד. בארגון 'משולחן לשולחן' פתחו במבצע ייחודי של 'לקט פתוח' בו הציבור הרחב מוזמן לעזור באיסוף יבול חקלאי אשר נותר במטעים ובשדות ואשר ללא האיסוף היה נשאר להרקב בשטח. היבול שנאסף מחולק לנזקקים דרך עמותות החסד. הפרוייקט פתוח גם לקבוצות מאורגנות של מתנדבים בשאר ימי השנה, כמו גם מיזמים נוספים המופעלים על ידי העמותה על בסיס הצלת עודפי מזון המיועדים לזריקה. אלו המעדיפים לטפל באנשים ולא בפירות, מוזמנים לנצל את חול המועד לטובת התנדבות באחת מהקיטנות שמפעילה אלו"ט עבור ילדים אוטיסטים.
שאל אביך ויגדך
בשבת שעברה פרסם יאיר לפיד מאמר נוקב משותף עם הרב שי פירון, בו הם קוראים לביטול הרעיון האווילי והמסוכן למנות שר חינוך נפרד לחרדים. קל להסכים עם כל מילה אשר נכתבה במאמר וכך אעשה גם אני. אך מבלי להסיר את האשמה מעל הזרמים החרדים-בדלניים, יש לבחון מה הביאנו למצב הנוכחי, ויש לי תחושה שאי אפשר להפיל את התיק רק על החרדים. יכול להיות שזה קשור לעובדה שכשאומרים לחרדי את המילה חילוני, הדמות הראשונה העולה בראשו היא דמות הקשורה בקשרים משפחתיים כאלה ואחרים ליאירי?
סער, הסתער!
רוחות חופשיות מדי, אשר תפסו עמדות מפתח במשרד החינוך הביאו לכך שהחינוך הממלכתי בחר להפסיק לינוק את ערכיו מהמורשת היהודית. כדי להתמודד עם בעיה זו, הקימה הכנסת זרם חינוך משלב, וכל זאת, על מנת לאפשר לתלמידים חילוניים ומסורתיים ללמוד יהדות בבית ספרם מבלי שיצטרכו להיות מחוייבים למסגרת חינוכית דתית. את מקומם של שני חברי הכנסת שיזמו את החוק המבורך, אסתרינה טרטמן והרב מיכאל מלכיאור, וכבר אינם עמנו בכנסת החדשה, ייצטרך למלא שר החינוך החדש, במלוא המרץ והחיוניות באמצעות הזרמת דם חדש בעורקי המשרד שקצת איבד את דרכו.
ללא מחסומים
חלק מהלחצים הבינלאומיים עימם תאלץ להתמודד הממשלה החדשה היא הסרת המחסומים ביהודה ושומרון. את ההוכחה לנחיצותם של המחסומים קיבלנו בשבועות האחרונים בפיגוע הירי בו נרצחו שני שוטרים בבקעה וכן באסון שנמנע בנס בקניון בחיפה, מיד לאחר הסרה של כמה מחסומים בשומרון. זהו בדיוק הזמן לזכור כי המחסום לא נועדו לחסום פלסטינים תמימים אלא להוות נקודות בדיקה שנועדה למנוע מטרוריסטים לפגוע בחיי אדם. שלב ראשון בקרב תודעתי זה צריך להיות הוצאתה של המילה 'מחסום' אל מחוץ ללקסיקון ולקרוא לילד בשמו – נקודת בדיקה. אגב, באנגלית זה נשמע נכון יותר: checkpoint.
הנגשה
אם כבר מדברים על יאיר לפיד ועל טרמינולוגיה, אז חנוך דאום הציע בטורו מהשבת האחרונה בידיעות אחרונות לאפשר לנשים בהריון להחנות את רכבן בחניית נכים. ההצעה בהחלט מבורכת, אבל קודם לכן יש לשנות את המושג 'חניות נכים' ל-'חניות נגישות', לפחות כל עוד הריון אינו בגדר של נכות. חוץ מזה, בעידן הפוליטיקלי-קורקט של היום, שיש להודות שקצת יצא מכל פרופורציה, גם נכים כבר אינם נחשבים לנכים.
הארדן הבא
אחד המינויים היחידים שזכה לקרדיט חיובי היה מינויו של השר החדש לאיכות הסביבה, גלעד ארדן. השר ארדן, אשר הוכיח כבר את הצטיינותו כפרלמנטר איכותי במגוון תחומים, יידרש להוכיח את כישוריו כצעיר השרים בנושא הכי טרנדי העומד על הפרק. מנהיגים צעירים הרואים עצמם מחויבים לקידום עשייה סביבתית-חברתית מוזמנים להגיש את מועמדותם לתכנית 'עמיתי הסביבה' של 'מרכז השל' המתקרא גם המכון הישראלי לחשיבה ומנהיגות סביבתית. בין בוגרי התוכנית, אשר פועלת זה עשור, ניתן למצוא את חברי הכנסת דב חנין וניצן הורוביץ. ארדן אמנם אינו בוגר התכנית, אך הוא בהחלט אחד מהנבחרים האחראים לשבירתה של המשוואה של ירוק = שמאל.
חוק הג'ונגל ההפוך
אל תהיה צודק. תהיה חלש.
נקודת מבט
את ההבדל בין כלי התקשורת בישראל ניתן להדגים בדרך בה בחרו אתרי האינטרנט החדשותיים לסקר את מינויה של לימור לבנת לשרה. בעוד ב-ynet הכותרת הייתה "לבנת לספורט", באתר "הארץ" הכותרת שלחה את "לבנת לתרבות". ב-nrg התקבלה הכותרת המלאה "לבנת תהיה שרת התרבות והספורט". למי יש כוח לקרוא כותרות כל כך ארוכות?
תיקון טעות
אל תהיה צודק. תהיה ערבי.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה