יום ראשון, 19 באפריל 2009

לא אקטואלי - 6.02.09

עמדות אמיתיות
ביום שישי שעבר נערך עימות מיוחד במרכז סוזן דלל. כשירות למען הציבור, 'פורום הארגונים לביטול חוק ההסדרים' ביקש לעשות סדר, כהגדרתו, ולהציג מהן העמדות האמיתיות של המפלגות בסוגיות חברתיות כלכליות. כשירות למען הציבור, מובאת בזאת הרשימה המלאה של הארגונים החברים בפורום: האגודה לזכויות האזרח, בנק”י, ברית חברתית, הגדה השמאלית - מועדון תרבות, ועד המאבק בהפרטת מעונות חוסים, המכללה החברתית-כלכלית, כן לזקן, מטה המאבק לנכים, מרכז ישראלי לאחריות חברתית, עבודה שחורה, עמותת סנגור קהילתי, הפורום החברתי במרצ-יחד, פורום דיור ציבורי, קהילת סינקופה, חד”ש הפורום החברתי, הקשת הדמוקרטית המזרחית, צדק, קואליציית ארגוני החולים למען הזכות לבריאות, שדולת הנשים בישראל, שומרי משפט - רבנים למען זכויות האדם, שתי”ל, תנו לעבוד בכבוד, התנועה לאיכות השלטון, עמותת נאמן, ארגון הפעולה של הנכים והטלוויזיה החברתית. והרי חידה: מהן העמדות האמיתיות של אותם ארגונים המתיימרים להציג עצמם כארגונים חברתיים?
מחוקקים בעם
מי שבאופן מפתיע לא נמצא בקואליציית הארגונים החברתיים לכאורה, היא עמותת 'במעגלי צדק', שהכריזה על הפרלמנטרים המצטיינים בתחום החקיקה החברתית. הארבעה, גדעון סער, זבולון אורלב, הרב מיכאל מלכיאור ושלי יחימוביץ, יקבלו ביום שלישי תעודת הוקרה. בידי כל אחד ואחד מציבור הקוראים מופקדת הזכות להביע באופן אישי את הוקרתו, ביום שלישי שלאחר מכן. על אף הסקרים, תחושתי היא שאת כל הארבעה נראה גם בכנסת הבאה.
הפוך בה והפוך בה
בשבוע החולף החל קמפיין נוסף לטובת קידום יוזמת ז'נבה. המוטו של הקמפיין: ממלחמת עזה ליוזמת ז'נבה. הקמפיין כולל גם הסברים מנומקים היטב: "כולם יודעים שאחרי מהלך צבאי, חייב לבוא מהלך מדיני... בבחירות הקרובות כולנו חייבים להביא לכינון ממשלה שתוביל להסכם קבע עם הפלסטינים... יוזמת ז'נבה רעה לחמאס וטובה לישראל...". שלוש פעמים קראתי את נוסח המודעה עד שגיליתי שכבר יותר קל להבין את ההגיון שמאחוריה, אם קוראים אותה בדילוגים מהסוף להתחלה, רצוי במבטא זר: "טובה לחמאס, רעה ז'נבה... חייבים בחירות... מדיני מהלך לבוא חייב, צבאי מהלך שאחרי...". רק אם השמאל יתחיל לקרוא את המפה משמאל לימין, הוא יבין שיוזמת ז'נבה היא שתוביל לעוד מלחמה בעזה ולא להפך.
אל-ג'וז-זירה
לפני ארבעים ימים נפרד מאיתנו צפריר רונן ז"ל. בעיתון זה לפני חמש שנים בדיוק במסגרת המדור המיתולוגי של זאב גלילי, 'יש הגיון בשגעון' הציג צפריר את חזונו לערוץ טלויזיה פרו-יהודי שישדר לכל העולם את הנראטיב הנכון: "אנחנו נספר את הסיפור הזה. נשדר אותו לישראלים ולעולם... זה יהיה ערוץ גלובלי שיציג את צדקת הדרך הציונית". התמונות ששודרו לכל העולם במהלך המבצע בעזה על ידי שירותי התעמולה של אל-ג'זירה הפכו את החזון לצורך מוחשי וברור לכל.
גבולות
כשליברמן מבקש להסיט את קו הגבול כך שערביי המשולש יעברו לשטח המדינה הפלסטינית העתידית, הוא נתפס כפאשיסט. כאשר חיים רמון מבקש להעביר את שכונות מזרח ירושלים המאוכלסות גם הן בערבים אזרחי ישראל, לרשות הפלסטינית, הוא נתפס כיפה נפש המנסה לשמור על ירושלים. הערבים מבולבלים.
בטרם עת
כשהוקמה מנהלת ההסברה ליהודה ושומרון לפני כמה חודשים, חשו תומכי ההתיישבות כי סוף סוף זוכות ההתנחלויות להסברה ראויה שאינה מסתמכת רק על שיקולי בטחון. קמפיין "הסיפור של כל יהודי" העלה אל השיח את הקשר ההיסטורי של עם ישראל לארצו, ופרט על הנימים הנכונים של הציבור הישראלי. בשבוע שעבר הוחלט כי המנהלת תיסגר. ההודעה על סגירתה בקול דממה דקה, לוותה בנימוקים כלכליים הגיוניים לעת הזאת. אך עיתוי הסגירה, ממש עם תום תקופת הבחירות, מעלה את החשש שהמנהלת לא הוקמה אלא בכדי להוות כלי נוסף לקמפיין הבחירות של הימין. אם כך הדבר הכשלון הוא כפול: ראשית, שימוש ציני בגוף קש לטובת קמפיין בחירות זהו כתם מוסרי. שנית, מסתבר שראשי מועצת יש"ע, שזה עתה חשבנו שהבינו איך עושים הסברה נכונה, לא למדו כלום. שהרי תודעה לא בונים בחמישה חודשים, וההשקעה הנבונה עד כה, פשוט תרד לטמיון.
יהודי הגליל
מי שמנסה להחזיר את השיח הציוני גם לאזורים נוספים בארץ, היא תנועת הציונות המתחדשת, שקמה ופועלת בגליל זה כשנה, והציבה לעצמה כיעד מרכזי לפעול למען הבטחת רוב יהודי בגליל ובנגב. בשלב זה עיקר התמקדותם היא בעריכת כנסי בחירות פומביים ברחבי הגליל, וזאת לשם השגת רוב בכנסת שיפעל בכיוון זה ללא מורא בג"ץ.
שוברים שתיקה
והרי הודעה שהתקבלה בתיבת הדואר האלקטרוני שלי לאחר סיום מבצע עופרת יצוקה 1 (יש למישהו ספק שיהיה עופרת יצוקה 2?) מארגון שוברים שתיקה: "זכות הציבור לדעת! אם את/ה שירתת בעזה במבצע האחרון, בסדיר או במילואים, אנו רוצים לדבר איתך. אם את/ה מכיר/ה משיהו ששירת במבצע האחרון, בסדיר או במילואים, אנו רוצים לדבר איתך. אנא התקשרו למספר: 050-8454725. זהות נותני העדות או יוצרי הקשר עמנו תישאר חסוייה". לא ברור מהמייל, מדוע שהם ירצו לדבר איתי, אז התקשרתי. מסתבר שכנראה להמנע מהטרדות בשעות מוזרות (אפילו לא עלה בדעתי) המכשיר מכובה תמיד ומשמש רק להשארת הודעות. מיד לא העלתי בדעתי מה יקרה אם התא הקולי יתמלא בהודעות סרק.
אנטישמיות
אין כמו משבר כלכלי עולמי ומבצע צבאי ישראלי בכדי לגרום לאנטישמיות להרים את הראש בכל העולם. אין כמו אנטישמיות לעודד יהודים אמידים מכל העולם לעלות לארץ ו / או להשקיע את הונם בישראל. תודה לכל שונאינו שעוזרים לנו להתמודד עם תקופה לא קלה.
מנוי וגמור
מדי כמה חודשים, אני מקבל שיחת טלפון מעיתון 'הארץ' ומקבל הצעה מפתה למנוי חינם לתקופת ניסיון. אני מיד מסכים בלי לחשוב פעמיים, כי אני פשוט לא יכול לוותר על התענוג הזה. לא יכול לוותר על אותו הרגע, בו הם מתקשרים אליי שוב ומבקשים ממני להאריך את המנוי. את אותו הרגע בו אני מסביר להם שאיני מעוניין לתת כסף למי שמשלם לגדעון לוי, יואל מרקוס ושאר עיתונאי חצר. כמה אני אוהב את אותה השיחה בה אני תמה על כך שמאמר המערכת של הארץ, העיתון לאנשים שחושבים שהם בעד חופש הביטוי וחופש אקדמי, קורא לפסול את מינויה של הקצינה המשפטנית לתפקיד מרצה באוניברסיטת תל אביב. כמה אני אוהב לספר לאיש המכירות שלא יכול להיות שמי שדוגל בחופש הביטוי, מסתתר מאחורי מאמר מערכת אנונימי כאילו היה זה טוקבק. ואז, כשהוא אומר שהוא ירשום את הטענות, אני מבין שהחגיגה נגמרת. לא נותר לי אלא לחכות בכליון עיניים למבצע הבא של עיתון 'הארץ'.
ועדת קבלה
לישוב הקהילתי רקפת, אשר הוקם כחלק מתכנית המצפים בגליל, הגיע אחמד (שם לא בדוי) וביקש להתגורר בישוב. לא לשכוח, אותו ישוב שהוקם במסגרת תכנית 'יהוד הגליל'. ועדת הקבלה של הישוב, דחתה את אחמד על בסיס נימוק של 'אי התאמה חברתית'. אץ לו רץ לו אחמד לבג"צ, בליווי שישה ארגונים אנטי-ציוניים המחזיקים לו את היד. אמנם אין שום אפשרות לדעת מה בג"ץ יפסוק, אך הוא כבר ביקש לשריין מגרש לאחמד ובפסיקה האחרונה ביקשה דורית בייניש מהמשיבים לנמק מדוע לא יבוטל אותו קריטריון של 'התאמה חברתית' ולקבוע קריטריונים ברורים יותר. מוצע בזאת למשיבים לאזור אומץ ולהודיע כי ועדת הקבלה לישוב הקהילתי תאמץ מעתה את שיטת הועדה למינוי שופטים, אשר על פי חוק, חל חסיון על דיוניה, הייחודי לועדה זו בלבד, ולא ניתן לדעת מהם הקריטריונים הברורים בקבלה או דחיה של שופט כזה או אחר. זה לא יגרום לבייניש לשמות את החלטתה, אבל זה יחשוף עוד טפח אודות דרכי העבודה החשוכות של בית המשפט העליון לציבור הנאור.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה