יום ראשון, 19 באפריל 2009

לא אקטואלי - 6.03.09

עין חדה
תוצאות הבחירות, ובעיקר הספינים של התקשורת ויועציה, בלבלו לא רק הנשיא אובמה שלא ידע למי הוא אמור לשלוח זר פרחים, אלא גם דיפלומטים זוטרים יותר הנמצאים בישראל. בפגישה שנערכה במכון לאסטרטגיה ציונית ביקשו אנשי הדסק הפוליטי של השגרירות הסינית בישראל לקבל זווית נוספת על תוצאות הבחירות. ראש הדסק, השוהה בישראל כבר 5 שנים, העיד על עצמו כי כשהוא חוזר לסין הוא עוד לא יודע איך לתאר את ישראל ההטרוגנית והמגוונת. למרות זאת, הוא ניפק אבחנה מדוייקת ביותר לגבי הפוליטיקה הישראלית. לטענתו, הפולטיקאי הישראלי דואג קודם כל לעצמו, לאחר מכן למפלגתו ורק לאחר מכן למדינה. רציתי לומר לו שהוא צודק, אבל לא ידעתי איך אומרים ציפי לבני בסינית.
חדי עין
מלוכסנים נוספים השוהים בישראל באופן חוקי, הם סטודנטים מדרום קוריאה הלומדים באוניברסיטה העברית. כאחד שזכה להיות חבר במשלחת שהתארחה בקוריאה מטעם הממשלה המקומית לפני שנה וחצי, אני יכול להעיד כי לנו הישראלים יש הרבה מה ללמוד מהחברה הקוריאנית, אשר בפניה ניצבים אתגרים דומים לאלה שלנו: שילוב צמיחה כלכלית מרשימה במקביל לעימות צבאי מכביד, תוך מאבק על שימור המסורת אל מול המודרנה. מדי מוצאי שבת בשעה 21:00, ניתנת הזדמנות להכיר כמה מהקוריאנים בישראל, אשר פוצחים במחרוזת שירי הלל לאל במדרחוב בירושלים, ולערב אחד מצטרפת אל הכנסייה הרוסית, היוונית והאתיופית בירושלים, גם אחת קוריאנית. החוויה מומלצת בעיקר ליהודים שמקפידים לא להכנס לכנסיות.
קוצר ראיה
לכנסת החדשה נבחרו חברים חדשים על 'טיקט' של צעירים. לפני שהם פונים לראש הממשלה המיועד בדרישות לטובת תפקידים כאלה או אחרים, הדרישה הראשונה שלהם צריכה להיות מופנית ליו"ר הכנסת החדש. אחד מהשרידים הטובים שהשאירה מפלגת שינוי אחריה, הייתה הקמתו של מוסד 'נציבות הדורות הבאים', שתפקידה היה לבקר את החקיקה בראי ההשלכות על הדורות הבאים. בפוליטיקה הישראלית, כמו שרק הפוליטיקה הישראלית יודעת, מותה לא בטרם עת של מפלגת שינוי, גרם גם לגוויעתה של הנציבות החשובה, באיבחת חרבה של היו"ר הקודמת, דליה איציק, שהחליטה לא למנות נציב חדש במקום שלמה שהם, כשתקופת כהונתו תמה.
הפרדה
למקרה שלא שמתם לב, בשבוע החולף חל שבוע האפרטהייד הישראלי, בו פעלו ברחבי העולם המערבי שלל ארגונים פרו-פלסטיניים או סתם אנטישמיים נגד מדינת ישראל, זאת כהכנה לקראת הדבר האמיתי, ועידת דרבן 2 שתערך באפריל הקרוב בז'נבה. מי שרוצה להבין מהי מדיניות הפרדה אמיתית, מוזמן לנסות לארגן הפגנה של פעילים מערביים על נושא כלשהו, בכל מדינה ערבית שהיא. בינתיים, עד שהעולם המערבי יבין שאת ההפרדה האמיתית יש לעשות בין המשטר המפלה בין לבנים ושחורים בדרום אפריקה לבין המצב בישראל בו המדינה נאלצת לפגוע בזכויות של פלסטינים כדי להגן על אזרחיה, הארגון הפרו-ישראלי Stand with Us השיב מאבק והפיץ גלריית חומרים מרשימה המסבירה את הצד של ישראל. כל החומרים כתובים באנגלית בלבד, כי מי שמבין עברית, לדוגמא אחמד טיבי, ומי שמבין ערבית, נגיד, ליברמן, מבינים על נקלה שכל קשר בין ישראל לאפרטהייד הוא שקרי בהחלט.
הון ערבי טוב
בשבוע הקרוב, אם לא יחולו עיכובים נוספים, ייפתח לראשונה המסחר בבורסה של דמשק. לאור החדשות המרעישות, בכוונתי להקים חברה שתמכור בזול אופציות על מגרשים ברמת הגולן אשר את תוקפם ניתן יהיה לממש מיד לאחר הנסיגה הישראלית, כאילו היו אלה חלקות על הירח. כל ההכנסות ישמשו לטובת פיצוי כספי לסוריה על הפסדה במלחמת יום הכיפורים אותה כפתה על מדינת ישראל, תמורת רמת הגולן.
בג"צ
תנו לפרידמן לנצח.
זהות יהודית
ענייני זהות יהודית נחשבו במשך שנים לנושא של יהודי התפוצות, בעוד בישראל, הזהות היהודית הייתה נתפסה כמובנת מאליה. כך קרה שעבור ציבור רחב בישראל, היהדות הפכה מתרבות עשירה, לאוסף מצוות מעיקות ולא רלוונטיות. תנועת 'הלל', שפועלת להעמקת הזהות היהודית של סטודנטים יהודיים ברחבי העולם, השכילה להבין לפני מספר שנים, כי עליה לפעולם גם בקמפוסים בישראל. כיום כבר קיימים מרכזים של הלל בשמונה קמפוסים בישראל, המפעילים מיזמים רבים ומגוונים, והכל ברוח יהודית. ממש פה בארץ ישראל... דוגמאות לפעילויות מבורכות שכאלה הן סדנת הכלולות לזוגות לפני חתונה ומסע עליה לרגל בחג הפסח.
ריאליטי על אמת
את הצלחתן של תוכניות הריאליטי ניתן למנף לא רק לטובת העלאת תעריפי הפרסום אלא גם לעשייה חברתית. דוגמא טובה לכך היא עמותת פעמונים הותיקה, אשר בדומה לרעיון של התוכנית 'משפחה חורגת' בה מאמן אישי מייעץ למשפחה כיצד לנהל את כלכלת הבית באופן חכם יותר, ייסדה תוכנית להכשרת יועצים. לטובת תוכניות הריאליטי אשר יקימו מהכורסא לא רק את אלה שמנסים לפלס את דרכם לעולם הזוהר, אלא גם יצמיחו פעילים חברתיים ובכך יהוו תרומה חיובית לחברה הישראלית, אני אהיה מוכן לשקול לשלוח sms.
יום פתוח
מתנדבים לא מדופלמים נוטים לטעון, שתחושת העשייה שבהתנדבות ממכרת, וברגע שהתחלת, קשה להפסיק. עבור אלה המעוניינים לנסות את טעמה של התנדבות מקיימים שורה ארוכה של ארגונים יום פתוח להתנדבויות הנקרא 'יום מעשים טובים', שיתקיים בכ"ט באדר (25.3), עם תום חודש השמחה, ושניה לפני שאנו עתידין להגאל. להצטרפות ניתן לפנות לעמותה הקרובה למקום מגוריכם, או לגלוש לאתר האינטרנט של עמותת 'רוח טובה' המקשרת בין מתנדבים לארגונים.
מעשה טוב
אם כבר קמת מהכורסא, תביאי בירה.
הקו הירוק
עם הפרידה של יולי תמיר ממושבה כשרת חינוך, כולי תקווה כי מורשתה לא תיעלם, וכי הקו הירוק לא ייעלם מספרי הלימוד. רק כך יבינו תלמידי ישראל את אווילות הרעיון של מדינה פלסטינית בגבולות 49, הקרויים בטעות קווי 67.
ארץ נעדרת מתנחלים
לא במקרה בחרה ההפקה של ארץ נהדרת להקרין את מערכון ההסתה נגד המתנחלים בפרק האחרון של עונה זו וכפרומו לעונה הבאה. הכותבים זרקו את הפיתיון, הימין בלע אותו בלי אפילו להריח לפני, והנה זכתה לה ארץ נהדרת במקדם מכירות נהדר לקראת העונה הבאה. ממני לא תשמעו יותר אף מילה נוספת על משדרי התעמולה הלא רשמיים של ערוץ 2.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה