יום ראשון, 19 באפריל 2009

לא אקטואלי - 9.01.09

הגיל השלישי והמגזר השלישי
למיתון הכלכלי העולמי יש השפעות רבות על ישראל. השפעה אחת היא על המגזר העסקי שהתחיל כבר בהידוק החגורה, בין השאר, באמצעות הפרשה של עובדים לפנסיה מוקדמת. המיתון משפיע גם על עמותות הפועלות במגזר השלישי כתוצאה מהירידה החדה בהכנסה מתרומות. עמותות בעלות חזון ויכולת ארגונית נאותה יכולות להקים בקלות יחסית מערך מתנדבים הבנוי על פנסיונרים מלאי מרץ ורצון לתרום לחברה. לאותם פנסיונרים יש ניסיון רב בתחומם ומוסר עבודה גבוה, תכונות שעם הכוונה נכונה, יוכלו להוות מנוף לפעילותן של העמותות השונות, במיוחד בתקופה זו.

מדד מועמדים
עם ההודעה על פיזורה של הכנסת וההחלטה על קיומן של בחירות בתחילת 2009, פרסמה עמותת 'אדם טבע ודין' דוח המסכם את פעילות הח"כים בכנסת ה-17 בתחום איכות הסביבה. הח"כים המובילים בתחום זה הם דב חנין, אופיר פז-פינס, משה גפני ומיכאל מלכיאור. כמו כן צוינו לשבח 11 ח"כים נוספים שקידמו חקיקה סביבתית. בתקופה בה אמון הציבור בנבחריו נמצא בשפל, כשמערכת הבחירות מנוהלת על ידי יועצי תדמית, טוב יעשו ארגונים, באם יפרסמו מיהם הח"כים המצטיינים בתחומים נוספים דוגמת חינוך, צדק חברתי וכד'.

ציון לגנאי
מי שזכתה לציון לגנאי באותו הדוח, היא יו"ר הכנסת, שביטלה למעשה את מוסד נציבות הדורות הבאים. מוסד זה, זכרון חיובי יחיד במינו מבית מפלגת שינוי, נועד להוות גורם מייעץ לכנסת להתויית מדיניות פיתוח בר-קיימא. בעיני דליה איציק, תפקיד נציב הדורות הבאים מהווה לא יותר מאשר מטרד למפלגת שלטון אופורטוניסטית. על הצטיינותה בקידום סדר היום של מפלגה נטולת קיטבגים עם אידיאולוגיה, זכתה דליה איציק במקום הראשון בפריימריז של קדימה.
הסברה בינלאומית
מי שחושב שהמערכה בעזה היא עניין של תושבי ישראל בלבד, טועה. מיד עם פתיחת מבצע 'עופרת יצוקה', התגייסו רבים מיהודי העולם על מנת לתמוך במדינת ישראל. יש לציין שבתקופה של משבר כלכלי כה עמוק, אין תמיכה זו, שכרוכה במשאבים רבים, מובנת מאליה. תחום ההסברה הינו אחד החזיתות העיקריות בהם ניצבת יהדות התפוצות. את פעילותם ההסברתית של ארגונים דוגמת ‘Stand with Us’ ו-‘The Israel Project’ ניתן לחוש בין דפי הרשת, אך הגדילו לעשות ‘David Project’ שבנוסף למעקב אחר כמות הטילים שנורית על אזרחי ישראל, מפרסמים בעקביות גם את פרטי הסיוע ההומינטרי שמועבר על ידי מדינת ישראל לרצועת עזה. עם כאלה ארגוני הסברה, מי צריך שרת חוץ?
הסברה לאומית
מי שעוד תפסו את עניין צדקת הדרך, הם מנהלת ההסברה של יהודה ושומרון בקמפיין הנהדר אודות הקשר של עם ישראל לארצו. כחלק מהקמפיין ומעבר לטיולים המאורגנים שתופסים תאוצה, המנהלת החליטה להגיע ללבם של הסטודנטים. לשם כך דרושים רכזים בקמפוסים השונים תמורת מלגה צנועה. סטודנטים שרואים עצמם הולכים בדרכי אבות מוזמנים לשלוח קורות חיים לכתובת Students@jstory.co.il.
התפלגות דתית לאומית
בגבעת שמואל יש ציבור דתי גדול ומגוון. על אף העובדה שציבור זה אינו מהווה את רוב האוכלוסיה בעיר, הצליח לראשונה מועמד חובש כיפה, יוסי ברודני, להבחר כראש העיר. את המירוץ לראשות העיר התחילו חמישה מועמדים, ארבעה מהם דתיים, כנגד ראש עיר מכהן, לא ממש פופולרי, שכל יתרונו היה שהוא המועמד החילוני היחיד. נצחונו של ברודני הדתי, היה כרוך בהרבה יותר מזל משכל: מועמד דתי אחד פרש לאחר שלהפתעתו לא הסכימו שלושת האחרים להתאחד סביבו, מועמד דתי שני נפסל בשל קצת ליקויים טכניים והרבה חוסר יכולת, ומועמד שלישי היה לא יותר מאשר דחליל של ראש העיר המכהן. אבל גם לברודני עצמו מגיע קרדיט על ההצלחה: ברודני, שכיהן כיו"ר הדור הצעיר במפד"ל, השכיל להוות אופוזיציה לוחמת לראש העיר הקודם, להתמודד בנפרד מרשימת המפד"ל ולגבש סביבו חבורה של דתיים וחילוניים. כך הפך המועמד הדתי מאיום פוטנציאלי על הציבור החילוני להבטחה הגדולה לשינוי, תוך שהוא מצליח לאחד סביבו גם את ציבור הבוחרים הדתי. בשבוע שעבר הקים ראש העיר החדש של גבעת שמואל קואליציה, כשכל ששת חברי המועצה הדתיים, מצאו את מקומם בה. בפוליטיקה הארצית לעומת זאת, נראה שנצטרך להסתפק במלחמות בוץ בין זבולון אורלב לאורי אריאל.
נתון לפרשנות
"זְבוּלֻן, לְחוֹף יַמִּים יִשְׁכֹּן". יכול להיות שאחרי עשר שנים בכנסת, אורלב בדרך לחוף הים? אם כן, זו גם המילה האחרונה של אורי אורבך בפוליטיקה...
מאבק הקרקעות
מי שחושב שהמאבק בין היהודים לערבים בארץ ישראל הוא על כל רגב אדמה, לא טועה בהרבה. מי שלא חושב כך הוא בית המשפט העליון, שמוריד את העם היהודי מנכסיו הטריטוריאליים כאילו העם היהודי חזר להיות עם ללא ארץ. לבג"צ הוגשו שלוש עתירות שונות שתכליתן הם לנשל יהודים מקרקעות בתחומי מדינת ישראל הריבונית. האחת, מבקשת למנוע מהקרן הקיימת לישראל, שגאלה את האדמות בכספי יהודים, לממש את חזונה וליישב יהודים בקרקעות אלה; השניה היא נגד המדינה שאפשרה התיישבות של חוות בודדים בנגב; והשלישית היא נגד ועדות הקבלה למצפים בגליל שהוקמו במסגרת התוכניות לייהוד הגליל בתואנה שאלה אינן מקבלות תושבים ערבים. את שלוש העתירות הגישו ארגוני שמאל ערביים שעושים שימוש ציני בשופטי בג"צ שקצת התנתקו מהשטח. בשלושת התיקים טרם ניתנה הכרעה, אך בג"צ והיועץ המשפטי כבר רמזו בגסות מהו הכיוון. אחד האתגרים שיעמדו בפני הכנסת ה-18 הוא להביא למצב חוקתי בו התיישבות על בסיס הלאום היהודי תהיה חוקית במדינתו של העם היהודי.
עלון פורח
עד לפני שנים לא רבות, תופעת עלוני השבת התקבלה בסלחנות בקרב פוקדי בתי הכנסיות. העלונים אמנם הסיחו את דעתם של חלק מהמתפללים מהתפילה, אבל לפחות היה זה לטובת דברי תורה, כך שאותם קשיי קשב שאני ביניהם, מצאו לעצמם עיסוק אלטרנטיבי במקום לשוחח על ענייני דיומא עם שכניהם. היום, כשצריך לתור אחר דברי תורה בין כל הפרסומות ושלל הפובליציסטיקה, הפכו העלונים לעיתון לכל דבר, כשזהו עניין של זמן בלבד עד שתאסר הפצתם בבתי הכנסת. מכיון שעבור רבים מציבור המתפללים מהווים העלונים מקור כמעט יחידי לדברי תורה במשך השבוע, ראוי שהרבנים יגלו אומץ ויאסרו באופן גורף שימוש בפרסומות בעלוני שבת. כל שעליהם לעשות הוא להמנע מלפרסם דברי תורה בעלונים מסחריים. העלונים שיישרדו ברמה הארצית יהיו רק אלה שיהיו איכותיים ויוכלו להמשיך ולהצדיק את קיומם באמצעות תורמים. את הריק שיווצר יתפסו העלונים הקהילתיים, שתוכנם יכתב הן על ידי גדולי הרבנים והן על ידי חברי הקהילה. יתר על כן, זו תהיה הזדמנות ליותר חברים להרים תרומה ולהקדיש את העלון לזכר יקיריהם. בסופו של דבר, גם אם כמות העלונים תרד, כמות דברי התורה נטו, תגדל משמעותית.
מסתכל לאמת בעיניים
מי שחושב שעיתוי פתיחת הלחימה בחמס נקבע לאור הבחירות הקרבות, אינו אלא איש ציניקן מרושע, חסר אמון שאינו נותן אשראי מספק למנהיגיו. הרי ברור לכל שהמבצע החל משיקולים ענייניים בלבד של משבר כלכלי גואה שלממשלה לא היה שמץ של מושג כיצד להתמודד איתו. איתו ועם ביבי.
משלוח מנות
בדיוק עוד חודשיים נחגוג את חג הפורים. מי שלא יכול להתאפק מוזמן כבר כעת לשלוח חבילות שי לחיילי צה"ל דרך אתר האינטרנט של עמותת 'לחיילים באהבה'. אתר זה מאפשר שליחת צ'ופרים לחיילים במשך כל ימות השנה, אך רק טבעי הוא שבימי לחימה, הפיתוי להשתמש בשירות המקוון יגבר.
מתנות לאביונים
המשרד לפיתוח הנגב והגליל בשיתוף פעולה עם עיריית תל-אביב מצאו דרך נוספת לעזור לנו לעזור לתושבי הדרום, באמצעות יריד בו יציגו סוחרים, שפים ואמנים את מרכולתם: החל מגמלים, דרך חלב גמלים ועד חרסינות של גמלים. היריד יתקיים בהאנגר 11 שבנמל תל-אביב בימים ראשון ושני. למי שפחות מסמפט גמלים, ניתנת האפשרות לסייע מהבית. אתר האינטרנט 'זה מה יש' הוקם על מנת לסייע לתושבי הדרום ולשדך בינם לבין אנשים טובים באמצע הרשת המעוניינים לעזור בכל תחום אפשרי: מתרומת ציוד ועד אירוח.
זה כתוב בתורה
לאור קריסת הבית היהודי והכשלון בהרכבת רשימה ימנית מאוחדת, לא ניתן להתעלם מתחושת הסלידה של הציבור מאלה המתיימרים להיות נציגיו. הרשימה האטרקטיבית יחסית שהציב הליכוד, רק מעודדת את פזילתם של בוחרי הימין לעבר שדות זרים. יהיו הדברים הבאים נחמה למחנה הכתום בפרט ולציבור הבוחרים בישראל ככלל: בראש העמוד הראשי של אתר האינטרנט של ועדת הבחירות המרכזית לכנסת ה-18 מתנוסס הפסוק מהפרק הפותח את ספר דברים: "הָבוּ לָכֶם אֲנָשִׁים חֲכָמִים וּנְבֹנִים וִידֻעִים לְשִׁבְטֵיכֶם וַאֲשִׂימֵם בְּרָאשֵׁיכֶם". רש"י במקום מסביר, כי ההבדל בין חכם לנבון הוא שהאחרון מבין דבר מתוך דבר. הקשר בין אותו חזון אלוקי של דמוקרטיה לבין המערכת הפוליטית בישראל מסתכם בעיקר בחלוקה של המפלגות השונות לפי שבטיכם. מי שמעוניין להתחבר למציאות, מוזמן לדלג שני פסוקים: "וָאֶקַּח אֶת-רָאשֵׁי שִׁבְטֵיכֶם אֲנָשִׁים חֲכָמִים וִידֻעִים וָאֶתֵּן אוֹתָם רָאשִׁים עֲלֵיכֶם". מיד עולה השאלה לאן נעלמו הנבונים? רש"י מתנצל בשם ה': "אבל נבונים לא מצאתי". כנראה שלא סתם אלו שמבינים דבר מתוך דבר לא מוצאים עצמם במערכת הפוליטית של עם ישראל לדורותיו.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה