יום שישי, 15 במאי 2009

לא אקטואלי - 15.05.09

הרפורמים החדשים
כך כתוב בפרשת 'בהר' אותה נקרא השבת: "וְהָאָרֶץ לֹא תִמָּכֵר לִצְמִתֻת--כִּי-לִי הָאָרֶץ, כִּי-גֵרִים וְתוֹשָׁבִים אַתֶּם עִמָּדִי...". וכך כתוב בסעיף 8 של הרפורמה במינהל מקרקעי ישראל, המוצנעת בעמוד 99 מתוך 227 העמודים המרכיבים את חוק ההסדרים: "לקבוע בחקיקה כי תועבר הבעלות בקרקע לידי חוכרים...". אם לצטט את ראש הממשלה, אזי נראה כי יש כמה חברים בממשלה ש-"שכחו מה זה להיות יהודים", אחרת קשה להסביר מה גורם להם לתמוך ברפורמה אשר מבקשת לבטל את חוק יסוד: מקרקעי ישראל, אשר בהשראת הפסוק, קובע כי הבעלות על מקרקעי ישראל לא תועבר אם במכר ואם בדרך אחרת. מה שיותר תמוה הוא, כיצד שרי ש"ס, ובראשם השר הממונה על מינהל מקרקעי ישראל, אריאל אטיאס, מסכימים לרפורמה בצורתה הנוכחית. יכול להיות שמרוב רפורמות הם נהיו רפורמים?

לא סוציאל ולא דמוקרטים
גם חברי מפלגת העבודה אינם יוצאים נקיים מהסיפור. דווקא הם, כחברי מפלגה סוציאל-דמוקרטית, צריכים לדעת כי אחד המניעים האידיאולוגיים מאחורי חוק יסוד: מקרקעי ישראל נעוץ בעיקרון הסוציאליסטי האומר כי אמצעי הייצור העיקריים צריכים להיות בידי המדינה. יתרה מזאת, ברפורמה המתגבשת נפגעים אנושות גם כמה מעקרונות הדמוקרטיה, מעצם העברתה של הרפורמה במסגרת החוק בעל השם המכובס, חוק ההסדרים, אשר עובר ללא הליך חקיקה ראוי.

חוק ההסדרים?
חוק ההסתרים!

קדימה קדימה
הרפורמה במינהל פוגעת גם בזכויותיה של קק"ל, הן בשל הרצון החד-צדדי של המדינה לבצע החלפת קרקעות עם קק"ל ללא כל ערובה לטיב הקרקעות שיועברו לקק"ל, והן בשל הפגיעה במעמדה של קק"ל במועצת מקרקעי ישראל. את הסיוע במאבק הקק"ל יוכל יו"ר קק"ל, אפי שטנצלר, אם רק ירצה, לקבל ממפלגת קדימה, אשר הציעה לו להתמודד לכנסת מטעמה. במצע הבחירות לכנסת הנוכחית, התחייבה קדימה כי תפעל לחיזוק מעמדם של המוסדות הלאומיים של העם היהודי והצהירה כי אדמות קק"ל הן אדמות לאום השייכות לעם היהודי וינוהלו על פי רוח האמנה שנחתמה בין מדינת ישראל לקק"ל. כל מה שמר שטנצלר צריך לעשות כעת הוא להתפרץ לדלתה הפתוחה של יו"ר האופוזיציה, ציפי לבני, אשר בתפקידה כשרת חוץ, הניפה את דגל המדינה היהודית בגאון וללא חת.


סיפור פשוט
באיחור אופנתי, צפיתי בהקרנת סרטה התיעודי של שושי גרינפלד, 'הבן הסורר'. הסרט מציג את סיפורו של יעקב, בן-דודה של שושי, נער גבעות, אשר בסך הכל מבקש לחיות חיי פשטות. הסרט מותאם לדמות הראשית, ומוגש אל הצופה בדרך פשוטה וכמעט נטולת גימיקים. אך ההישג הגדול ביותר של יוצרת הסרט, הוא בדרך הפשוטה בה מועבר דרך עולמו של נער גבעות אחד, סיפורו של דור שלם. דור אשר הפך באיבחת תוכנית התנתקות לפוסט-ציוני, רואה בציונות פרוייקט אשר סיים את תפקידו, ומגמות שהיו נחשבות לרדיקליות מהצד השמאלי של המפה, דוגמת סרבנות, והתנגדות למלחמה הופכות למוסכמות גם בשולי צידה הימני. ככה פשוט. הקרנה נוספת של הסרט תערך ביום ראשון הקרוב בסינמטק בירושלים.

גומא ממרחקים
לאחרונה פורסם כי הפילנתרופ היהודי, גומא אגאייר, מתעניין ברכישת קבוצת הכדורגל של בית"ר ירושלים. לפני שלושה חודשים בדיוק, החמאתי לאדון הצעיר במדור זה, על תרומתו בסך 8 מיליון דולר לארגון 'נפש בנפש' אשר עוסק בהעלאת יהודים מצפון אמריקה לישראל. על אף חיבתי הרבה לכדורגל (אפילו ישראלי!), יש מקום להזכיר למר אגאייר כי בסכום שיידרש להבאת חמישה שחקנים זרים לעונה אחת, יוכל להעלות מאות יהודים לארץ. הכדור בידיים שלו.

פעמיים גבר
השבוע הושקה מגמה חדשה במסגרת התכנית ללימודי מגדר באוניברסיטת בר-אילן. שמה של המגמה: 'לימודי גבריות'. מעט הפרטים שאפשר לספר הם כי בוגר תואר ראשון יזכה בתואר הכבוד 'גבר', ובוגר תואר שני יזכה לתואר המכובד עוד יותר 'גבר גבר'. הלימודים אורכים כשנתיים אשר בסיומם הסטודנט נדרש לבהות בטורניר כדורגל עולמי במשך חודש שלם. הגרעינים אינם כלולים בשכר הלימוד.

עצומה עצומה
בעקבות הצלחתה הכבירה של העצומה הקוראת להרחקתו של עומאר ברגותי מאוניברסיטת ת"א בשל פעילותו לקידום החרם האקדמי נגד ישראל, פרסם נשיא האוניברסיטה, פרופ' צבי גליל, מכתב המבהיר את עמדת המוסד. לטענתו, החופש האקדמי הוא ערך עליון בקמפוס, ועניינים חוקיים צריכים להיות מטופלים דרך רשויות המדינה המתאימות. ברוח דבריו של פרופ' גליל, מעניין יהיה לראות אם הפרופ' הנכבד יחתום על עצומה דומה הקוראת לכנסת לטפל במקרים הזויים דוגמת מר ברגותי.

ובליבה חומה
לכבוד יום ירושלים, עורכים השבוע ארגונים פרו-פלסטיניים דוגמת 'עיר עמים' ו-'מולתקא-מפגש' אירועים העוסקים בהשפעת התפתחותה של ירושלים ב-40 השנים האחרונות על תושבי העיר. מרוח ההזמנות לאותם אירועים עולה כי מצבם של תושבי מזרח העיר הוחמר מאד בשל גדר ההפרדה, הריסת בתים וכד'. חבל שצידו השני של המטבע נשכח: כיצד לאחר 19 שנות כיבוש ירדני, הפכה ירושלים מעיר ספר, לעיר בירה משגשגת ומפותחת, המאפשרת לרוב תושביה לחיות בכבוד ובביטחון יחסי, אשר הושג גם בזכות אותה גדר.

אירופה מתייבשת
בחודש שעבר פרסם מכון ממר"י אשר מבצע מעקב אחר התקשורת הערבית במזרח התיכון, כי שיח' סעודי חשוב פסק כי אסור למוסלמי לקבל אזרחות במדינה לא מוסלמית, מכיוון שלא ניתן לציית לחוקי מדינה כזו. אך פסק הלכה זה הוא מעט מדי ומאוחר מדי עבור יבשת אירופה, אשר שיעור הילודה הממוצע במדינותיה הוא 1.38 ילדים לזוג. דהיינו, האוכלוסייה האירופית מתמעטת בקצב שלא יאפשר לה לשמר את עצמה. עם זאת, האוכלוסייה האירופאית לא קטנה. איך זה? בזכות מאזן הגירה חיובי לתוך אירופה. אלא מה, שמאז 1990, מקורם של 90 אחוזים מהגידול באוכלוסייה האירופית הינו במהגרים מוסלמים, ששיעור הילודה שלהם גבוה פי כמה מזה האירופי. את הדומיננטיות האיסלאמית באירופה ניתן להמחיש בכמה דוגמאות: בדרום צרפת יש כיום יותר מסגדים מאשר כנסיות; ביוני הקרוב ייפתח הבנק האיסלאמי הראשון בצרפת, אשר ינוהל על פי כללי הבנקאות האיסלאמית; חצי מהתינוקות הנולדים בהולנד הינם מוסלמים; חמישית מהאוכלוסייה ברוסיה ורבע מהאוכלוסייה בבלגיה היא מוסלמית. בקצב הזה, גם דרכון אירופאי לא יעזור למי שחושב שיש לו נתיב בריחה מובטח. למי שעברה מחשבה מקורית בראש, יצטער לגלות שגם בצפון אמריקה המצב אינו מזהיר.

תגובה 1:

  1. הלכתי לבדוק אם לימודי הגבריות הם משהו אמיתי או פרי דמיונך (הפורה יש לציין).
    ובכן אכן קיימת תוכנית כזו ולהלן הרציונאל: "לימודי הגברית התפתחו מתוך הצורך להבין את ההתנהגות והשיח של גברים מנקודת מבטם שלהם...", אם בשביל להבין גברים צריך תואר שני אז מה צריך בשביל להבין נשים ??!!!
    יובל.

    השבמחק