יום שישי, 26 ביוני 2009

לא אקטואלי - 26.06.09

מפנה דת
נראה שבתנועת ש"ס יד ימין אינה יודעת מה יד שמאל עושה. אחרת קשה להסביר את העובדה כי חבר הכנסת הרב חיים אמסלם מגיש הצעת החוק המתנה הריסת מבנה דת או שינוי יעוד באישור שר הפנים ושר הדתות, מוביל שר השיכון, אריאל אטיאס, גם הוא מש"ס, את הרפורמה במינהל מקרקעי ישראל השואפת להפריט את מקרקעי ישראל. ברור לכל כי ברגע שתאושר הפרטת הקרקעות יוכל בעל קרקע פרטית לעשות בה כרצונו, גם אם בתחומה בית כנסת והכל בשם זכות הקניין.

מילכוד 2י2י
האמת היא שבש"ס מבינים היטב את משמעות הרפורמה במינהל מקרקעי ישראל. הבעיה היא שהאסימון נפל אצלם רק לאחר שנחתמו ההסכמים הקואליציוניים בהם הסכים נתניהו להעביר את לש"ס את משרד השיכון ובתנאי שתקדם את הרפורמה במינהל מקרקעי ישראל. כעת בש"ס שוברים את הראש כיצד להתמודד עם המילכוד אליהם נכנסו: מצד אחד עליהם לקדם רפורמה הכוללת הפרטה של מקרקעי ישראל, ומצד שני, הרפורמה שנראתה אטרקטיבית במבט ראשון מתגלה כבעייתית הן מבחינה דתית והן משום שהיא תפגע בסופו של דבר בשכבות החלשות. נראה כי לא במקרה בוחרים הרבנים המזוהים עם ש"ס, ביניהם הרב הראשי הספרדי, הרב שלמה עמאר, אליהם נעשו פניות רבות בנושא, שלא להביע את דעתם לגבי הבעייתיות בהפרטת הקרקע אשר תביא למעבר על האיסור הדתי של 'לא תחנם' הקובע כי אסור לתת לגויים אחיזה באדמות ארץ ישראל.

יושב ראש נגד השועלים
בעקבות הלחץ הציבורי, והרבה בזכות יושב ראש הכנסת רובי ריבלין, הוצאה הרפורמה במינהל מקרקעי ישראל מחוק ההסדרים. צעד קטן לאדם, צעד גדול לאדמה.

הרי את מפורזת
לא במקרה בחר נתניהו להשיא את נאומו במרכז המוח שבאוניברסיטת בר-אילן. שנים לאחר שקבע את עיקרון ההדדיות ("יתנו – יקבלו, לא יתנו – לא יקבלו", שם, שם) הצליח נתניהו לפתור את אחת מהבעיות המרכזיות הטורדות את מנוחתו של המחנה הלאומי בכלל ומוחם של בני המגזר הדתי בפרט: בעיית הרווקות המאוחרת. בנאום חשוב זה הדגים נתניהו כיצד צריכים כל רווק ורווקה להתמודד עם סביבתם הלוחצת והמחטטת עוד לפני שאובמה הגיע לאזור: שיטת ההסכמה המלאה בתנאי. "אני אתחתן ללא תנאים מוקדמים כל עוד הכלה תהיה ממש ממש יפה", "אני מסכימה להתחתן עם הגבר הראשון שיסכים כל עוד הוא יותר גבוה, יותר חכם, יותר דתי, אה כן, ושיהיה ג'נטלמן ושיידע להתלבש". באמת לא ברור איך אף אחד לא גילה את השיטה קודם, הרי כבר מזמן קבעו אבותינו הקדומים ודודותינו הפרה-היסטריות כי תנאים עושים בחתונה, כל שכן לפניה...

חדשות לא מעניינות
והנה חדשות שלא תקראו בכותרות התקשורת הישראלית: היומון הכוויתי אל-סיאסה דיווח כי במסגרת עסקה חשאית שנחתמה בביקורו של נשיא תורכיה, עבדאללה גול, בסוריה לפני כחודש, הסכימה סוריה לוותר על שליטתה במחוז אלכסנדרטה לטובת תורכיה וזו תגדיל בתמורה את כמות המים שהיא מעבירה לסוריה מנהר הפרת ותסייע לה לשפר את יחסיה עם מדינות אירופה. המידע הגיע אליי בזכות המידעון המצוין של מכון ממר"י אשר עוקב אחר פרסומים בכלי התקשורת בסביבתנו הקרובה. מי אמר שערבים לא מוכנים לפשרות טריטוריאליות?

יזמות יהודית
במהלך השבוע הקרוב יתכנסו בוועידת ROI בבתל-אביב 120 יזמים יהודים מ-30 מדינות ביוזמתה של אלת הנפט היהודייה מארצות הברית לין שוסטרמן. מטרת הוועידה היא לתת ליזמים כלים לקידום יוזמותיהם החברתיות מתוך הבנה שאם כבר הראש היהודי ממציא לנו פטנטים, אז למה לא לתעל את כישורי בני העם היהודי גם לטובת מיזמים חברתיים?

כשר לחילונים
לפני כמעט חמש שנים ייסדה תנועת 'מעגלי צדק' מיזם אשר ביקש להעניק תו תקן חברתי לבעלי עסקים אשר שומרים על זכויות עובדיהם ומאפשרים נגישות לנכים. שמו המקורי של המיזם היה 'תעודת כשרות חברתית', אך מהר מאד הבינו החברים (הדתיים) בתנועה כי על מנת לפרוץ למעגלים נוספים בחברה הישראלית, יהיה עליהם לחלן את הפרוייקט. כיום ידוע מיזם זה בשם 'התו החברתי' והוא תופס מקום של כבוד גם בפאבים תל-אביביים שמכבדים את עצמם ואת עובדיהם. ללא כל קשר, לאחרונה עולים לכותרות מקרים מזעזעים אשר נגרמים בין השאר בשל גלישה לא מבוקרת של ילדים ברשת האינטרנט. נראה כי בשלה השעה שהמיזמים הרבים של מה שקרוי 'אינטרנט כשר' ילכו בעקבות הצעירים ממעגלי-צדק וימתגו את האינטרנט החינוכי גם עבור חילונים שלא מוכנים להכניס אליהם הביתה שום דבר כשר.

לא אקטואלי בעליל
"חברים יקרים, קראתי דבריכם בתשומת לב. אין לי ספק שיש אווירה מורעלת בצבור, ושבחלקה היא פרי מעשי שחיתות, ובחלקה - פרי השמצה מכוונת... ואין לי כל ספק שיש לעקור מעשי השחיתות... קודם כל בתוכנו וגם במדינה בכלל. אמנם לא תמיד זה אפשר... או שהעובדות המסוימות אינן קיימות, או שאנשים מסרבים למסור עליהן, לפעמים מתוך פחד, לרוב מתוך הרגל יהודי נפסד שזוהי 'מלשינות'. הציבור לא התרגל עדיין לכך שאנו חיים במדינה יהודית, ושחובת כל אזרח לסייע לשמירת החוק ולשומרי החוק. לשם עקירת האטמוספירה המורעלת – יש צורך לא רק בהוקעת החטאים והחוטאים. יש הכרח בתנועה חינוכית וחלוצית חדשה, שאני מקווה בוא תבוא." מתוך הבלוג של דוד בן גוריון. יש דבר כזה.

אירופה קוראת לאירופה
בשבוע שעבר פרסם ארגון 'בצלם' קריאה לאיחוד האירופי להתנות את שידרוג היחסים בין האיחוד לישראל לשיפור מצב זכויות האדם בשטחים. צביעותו של ארגון השמאל הקיצוני כבר מוכרת בישראל, ואף אחד לא באמת מצפה שיום אחד 'בצלם' יקראו לאיחוד האירופי להפעיל סנקציות על איראן או סוריה עד שאלה יקדמו את זכויות האדם בתחומן. מה שכן מעניין לספר הוא שחלק גדול מהמימון של 'בצלם' מגיע מהאיחוד האירופי. ובמילים אחרות: האיחוד האירופי מממן ארגון ישראלי אשר קורא לאיחוד האירופי לפעול נגד ישראל. ובמילים יותר אחרות: האיחוד האירופי אינו מסתפק באמצעים הדיפלומטיים המקובלים להעברת מסרים לישראל, אלא גם פועל לשינוי דעת הקהל בישראל דרך ארגוני קש ישראלים. במדינות מתוקנות קוראים לזה גיס חמישי. במדינת ישראל לעומת זאת, הסובלת מאפולוגיטיקה מתאפשר לעמותות כאלה לפעול.

סייג לחוכמה
דוגמא לתנועה אפולוגטית עם חוש הומור היא האגודה לזכויות האזרח בישראל אשר בעקבות הצעות חקיקה המגבילות את חופש הביטוי העלתה לאוויר את האתר האירוני לסתום דוט קום. האתר מאפשר לגולשים לשלוח הצעות לסתימת פיות של כל מי שמעצבן אותם. נראה שישראלים רבים לא הבינו את הבדיחה, והאתר הפך לחרב פיפיות נגד האגודה כשגולשים רבים מבקשים להשתיק דווקא אותה.

סייג לתנועה
ארגון שמאל קיצוני נוסף הוא ארגון 'גישה' אשר מבקש להגן על זכות חופש התנועה של פלסטינים. לאחרונה, יצא הארגון הקיקיוני בקמפיין אינטרנטי הקורא "להסיר את הסגר מעל רצועת עזה – לתת סיכוי לחיים". חבל שיש אנשים שהמציאות מעבירה אותם על דעתם. ראשית, משום שהם שכחו שסגר נועד לתת סיכוי לחיים ולהגן מפני טרוריסטים. שנית, מאז ההתנתקות אשר לוותה בתרועות 'די לכיבוש', רצוי לחזור ולהזכיר כי אין מדובר יותר בסגר, אלא בנסיגה לקו הגבול הבינלאומי על מנת שהפלסטינים יוכלו להתבגר ולנהל את ענייניהם באופן עצמאי. עניין של גישה.

מפגר אבל אופטימי
רציתי לסיים את הטור בנימה אופטימית ולספר על אתר האינטרנט המעולה 'ארמדיל'. אך מכיוון שמדובר באתר בו מציגים אנימטורים מוכשרים וחובבי מסורת את מרכולתם, ואחד מהם הוא חבר שלי כמעט 20 שנה, חוקי האתיקה העיתונאית מונעים ממני לעשות כן. לכן לא אוכל לספר על הגיליון החדש והמקסים שהועלה השבוע לאתר ועוסק בנושא 100 שנה לתל-אביב.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה