יום שבת, 18 ביולי 2009

לא אקטואלי - 17.07.09

לומדים את 'הארץ'
השבוע פורסם כי שר החינוך החדש החליט להרחיב את פעילות המיזם החינוכי המבורך של 'מסע ישראלי מבראשית'. העדות הכי טובה להצלחתה של התוכנית הינה שעיתון 'הארץ' יוצא במסע הסברה נגד התוכנית לחיזוק החינוך לערכים ציוניים. בזמן שכלבי השמירה של השמאל הרדיקלי נובחים ובשל התרחבות הפעילות, גובר הביקוש למדריכים מוכשרים נוספים להשתתפות בפרויקט. קראת ומצאת? תאמין.

תכנון סלקטיבי
ארגוני שמאל קיצוני נוטים להסוות את עמדותיהם הקיצוניות באמצעות שיח פופולרי ומקובל בחברה, לדוגמא באמצעות אג'נדה פמיניסטית, סביבתית, תכנונית וכד'. הכל נכון, עד שמתגלה כי האג'נדה סותרת את מטרותיהם האמיתיות. במידעון האחרון של עמותת 'במקום' יצא המרצע משק החבטות הישראלי. תחת הכותרת "יערות בנגב – למה הן נועדו?" יוצאת העמותה, אשר שמה לעצמה להוביל את השיח התכנוני, נגד נטיעותיה של קק"ל בגבעות גורל. מעבר לתרומה הסביבתית של נטיעות אלה, הנטיעות תורמות גם לשמירה על קרקעות המדינה וליכולת של המדינה להגביל את התפשטותם הלא מתוכננת של המאחזים הלא חוקיים של הבדווים. האם יכול להיות כי אינטרסים שאינם תכנוניים הם המנחים את העמותה המתכננת?

שוק הכרמל
היה זה אוטו פון-ביסמרק שאמר כי ככל שאנשים יודעים פחות על איך יוצרים נקניקיות וחוקים, כך הם ישנים יותר טוב בלילה. השבוע לא נגעתי בנקניקיות. ביום א' התכנסה ועדת הכלכלה של הכנסת לעוד דיון בנושא הרפורמה במינהל מקרקעי ישראל. חבר הכנסת כרמל שאמה, אשר ניהל את הדיונים בנושא, היה נראה כמי שקיבל על הראש על כך שלא קידם את החוק בקצב המתבקש. כך קרה שהדיון נוהל בקצב מזורז, כאשר בשעה 14:00, צעדו פנימה כמו חבורה ממושמעת כלל חברי הוועדה מטעם הקואליציה. מה שקרה מכאן והלאה המחיש את שיכרון הכוח של הקואליציה החדשה: בעוד ההסתייגויות המעטות מצד חברי הקואליציה נידונו לגופו של עניין, כלל ההסתייגויות של חברי האופוזיציה הועברו ישירות להצבעה מזלזלת אשר סופה היה ידוע מראש. כנראה לכך התכוונו יוצרי הסדרה 'פולישוק' אשר טענו כי שם הסדרה נקרא בשל החיבור בין פוליטיקה לשוק.
חרדים לגורלם
בשבוע הקרוב, צפויה הרפורמה במינהל מקרקעי ישראל להיות מאושרת סופית על ידי הכנסת בקריאה שנייה ושלישית. חברי הכנסת החרדים צפויים לתמוך ברפורמה על אף פסקי ההלכה נגד הפרטת הקרקעות משום שהם באמת ובתמימות מאמינים שבזכות הרפורמה היצע הדירות לזוגות צעירים בכלל ולמשפחות חרדיות בפרט יגדל והמחירים ירדו. האמת היא שבמתכונתה הנוכחית, הרפורמה לא תוכל להבטיח שכך יקרה. קיים חשש אמיתי כי בשלב כזה או אחר, ישתלטו גורמי נדל"ן אמידים על השטחים המיועדים לבנייה חדשה ובאמצעות תיאום ביניהם הם יביאו למצב של היצע נמוך של דירות וזאת על מנת למנוע הוזלה במחירי הדיור. מצב זה עלול לפגוע במיוחד באוכלוסיות אשר מעוניינות להמשיך ולהתגורר בקהילות ולכן הן מוגבלות לאזורים מסוימים. זו הסיבה בגינה דווקא החרדים אשר כבר סובלים כבר היום ממחירים מופקעים בשל היותם מתוחמים לבני-ברק, אלעד וקריית ספר צפויים יהוו מטרה נוחה לקבלנים.
בת-ים ניו-יורק
מי שעוד יסבלו מהרפורמה הם תושבי גוש-דן. מספיק לראות מה קורה בארצות הברית בה רק מעטים יכולים להרשות לעצמם להחזיק בדירה משלהם, בעוד בעלי הדירות המושכרות הינם בעלי הון וחברות נדל"ן. קו החוף של תל אביב וקו החוף של מנהטן לא היו אף פעם דומים כל כך.

העם עם המע"מ
הפרטת הקרקעות תגרום גם לשינויים מרחיקי לכת בשימושי הקרקע במדינת ישראל. החקלאות אשר מהווה גורם חשוב בשמירה על השטחים הפתוחים ונתמכת היום בידי המדינה תהפוך להיות לא כלכלית. היזמים יעדיפו לנצל את הקרקע למטרות רווחיות יותר, החקלאים יאבדו את פרנסתם והיצע התוצר החקלאי יקטן. בקצב הזה אחרי שהרפורמה תצא לדרך, עוד נתגעגע למע"מ על הפירות והירקות.
חוק האדמה
מי שמציע רפורמה ערכית במדיניות הקרקעית במדינת ישראל הוא מזכיר התק"ם לשעבר, דובי הלמן. דובי, חבר קיבוץ יטבתה וראש צוות הקרקעות במכון לאסטרטגיה ציונית פרסם החודש נייר עמדה עקרוני בו הוא מציע לערוך שינויים חוקתיים אשר יגדירו את כלל אדמות המדינה כאדמות העם היהודי, במקביל להקצאת קרקעות מסודרת לערביי ישראל על פי צרכיהם. מעבר לכך קובע דובי, כי לא ניתן לשמור בפועל על קרקעות המדינה בלי לממש את הבעלות עליהן בפועל. לכן, מציע דובי לחזק את הריבונות היהודית באמצעות יצירת תנאים אשר יאפשרו התיישבות יהודית על קרקעות הלאום ותפיסתן בין השאר, בדרך של עיבוד חקלאי.
עבודה יהודית
עמותת גשר פתחה בחודש שעבר במחזור שני של מיזם ליב"ה (לומדים יהדות במקום העבודה). מטרת המיזם היא להכשיר מנחים אשר יוכלו להוביל קבוצות לימוד במסגרת העבודה. חבל שהרעיון של לימוד תורה במקום עבודה נלקח קצת רחוק מדי על ידי כמה יהודים בחברה הישראלית.

פרס ספיר השני
הרבה רחש ובחש היה סביב הענקת פרס ספיר לספרות רק בגלל שחבר השופטים היה מורכב מאנשי שמאל קיצוני. מי שפעל למען ביטול הענקת הפרס לסופר הנכבה היה הפורום המשפטי למען ארץ ישראל. מבלי להמעיט בחשיבותה של פעילות זו, היא מעידה על אחת התסמונות הנפוצות בחוגי הימין: תגובה מאוחרת לביצה שכבר נולדה, במקום לעמוד בשער ולהתריע כבר בעת מונה חבר השפוטים. ללא קשר ישיר, זו הזדמנות לספר כי השבוע פורסם קול קורא להגשת מועמדות לקבל אות המופת לפעילות חברתית במסגרת כנס שדרות לחברה. ארגונים ראויים מוזמנים להגיש את מועמדותם בטרם יגלו ששוב איחרו את הרכבת. הכנס, אגב, מתרחש ברובו במכללה חביבה ששמה הוא ספיר.

יופי של כלא
השבוע נחנך בשרון כלא רימונים החדש והמודרני. יד המקרה דאגה לכך שבדיוק השבוע הורשעו השוטרים שאוזלת ידה של המערכת הובילה אותם ליטול את החוק לידיים ולפעול נגד עבריינים. אולי כדאי לנצל את הכלא החדש לטובת אנשים טובים שהחוק לא מותיר ברירה אלא להעניש אותם? רובין הוד היה עושה מזה סרט.

המכונית המגויסת
מיזם חברתי נוסף יוצא לאור מטעם זוכת פרס ישראל, עמותת 'עזר מציון'. העמותה החשובה, אשר עורכת קייטנת קיץ לחולי סרטן פונה לבעלי רכבי 4X4 בבקשה לתרום קצת מזמנם ועוד קצת מרכבם לטיול ג'יפים בן יום אחד שייערך בט"ו באב. דרך נהדרת לחגוג את חג האהבה שסופה להתקיים. המעטים מבינינו שאין להם ג'יפ מוזמנים לתרום מזמנם במגוון דרכים נוספות המפורטות באתר העמותה.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה