יום שישי, 31 ביולי 2009

לא אקטואלי - 31.07.09

אפקט הדומינו
בחודש אפריל האחרון עצרה המשטרה כמה מפעילי תנועת 'פרופיל חדש' המסייעת לסרבנים ולמתגייסים לקבל פטור משירות צבאי. השבוע החל משרד החוץ בפעולה על מנת להפסיק את מימונה של עמותת 'שוברים שתיקה' באמצעות ממשלות זרות. ניתן לקוות שמדובר במגמה מבורכת של הסרת המסיכה מעל פני ארגונים אנטי ציוניים בכסות פלורליסטית, אשר תוביל גם לבדיקת מקורות המימון והלגיטימציה של ארגונים דוגמת נשות 'מחסום ווטש', 'רבנים למען זכויות אדם', 'עדאלה' ועוד רבים ולא טובים.

חוק מופז ההפוך
האם יכול להיות שאותו 'חוק מופז' שראש הממשלה ביקש להעביר השבוע, יגרום לכך שבעוד זמן לא רב נחזה בנדידה של שבעה חברי כנסת מהליכוד אל קדימה בראשותו של אותו מופז?

הוועדה למינוי מורים
אחת מפעיליותיו של 'המכון לאסטרטגיה ציונית' היא מעקב אחר תוכניות הלימודים בבתי הספר ופירסום המלצות לשיפורן. מדיונים הנערכים במכון אודות תוכניות הלימודים באזרחות ובהיסטוריה עולה ממצא מעניין: אחת הדרכים להשפיע על תוכניות הלימודים היא השתתפות בוועדת המקצוע. לדוגמא, מסתבר שוועדת המקצוע באזרחות מורכבת בין השאר מארבעה נציגי אקדמיה: פרופ' סוזי נבות (ראש אשכול משפט ציבורי וזכויות אדם במכללה למינהל), פרופ' מנחם הופנונג (חוקר החברה הישראלית בחברה מיליטריסטית), פרופ' ידידיה שטרן (נציג המגזר הדתי מהמכון הישראלי לדמוקרטיה), וד"ר איימן אגבאריה (יועץ לוועדת המעקב של הערביים הפלסטיניים בישראל). כולם, באופן לא מפתיע מצד מסוים של המפה הפוליטית בישראל. מה שכן מפתיע היא העובדה שעדיין אין מודעות להשפעה על תוכניות הלימודים בקרב אנשי אקדמיה שאינם רואים בלאומיות מילה גסה.

הכל אישי
אם לא יקרה משהו יוצא דופן, ביום שני הקרוב תאשר הכנסת את הפרטת קרקעות המדינה. מפתיע לעקוב אחר הטיעונים של חברי הקואליציה בעד הרפורמה. עד למפלה בשבוע שעבר, רובם של חברי הקואליציה תמכו בהסכם פשוט בגלל שזהו הבייבי של נתניהו אשר עוגן בהסכמים הקואליציוניים. בורותם בנושא זעקה לשמיים, עד למצב בו שרים בכירים ביקשו בישיבת הסיעה של הליכוד לחלק דפי מסרים המסבירים את התועלת שבהפרטה. כעת, לאחר שראש הממשלה הושפל, טוענים אותם חברים יש לשקם את תדמיתה של הממשלה באמצעות העברתו של החוק ללא שינויים הכרחיים. טיעונים ערכיים? יוק!

כנסיית השכל
השכונות הירושלמיות רחביה וטלביה ידועות בתור שכונות יוקרה של האליטות הירושלמיות. עובדה פחות ידועה היא כי מי שמחזיק בבעלות על אותן קרקעות היא הפטריארכיה היוונית-אורתודוכסית. לאורך ההיסטוריה, ניסו הכנסיות להגדיל את אחיזתן בירושלים. אפילו בתקופות בהן הייתה שרויה הכנסיה בקשיים כספיים, לא עלה על דעתה למכור לצמיתות את אדמותיה באתרים אסטרטגיים. לדוגמא, בשנת 1922, ניצל ד"ר ארתור רופין, נציג חברת הכשרת היישוב וקק"ל, את המצב הפיננסי הרעוע של הכנסיה היוונית לטובת החכרת אדמות. הפרטת הקרקעות אותה מוביל נתניהו, מהווה ויתור של המדינה על נכסים שאף מוסד כלכלי, דתי או לאומי לא היה מעז אפילו לחשוב עליהם.

שוק חופשי?
רבים אינם מבינים כיצד קורה שדווקא נתניהו הוא שמוביל רפורמה כל כך מסוכנת. מבלי לקרוא את דף המסרים של הליכוד, ניתן לומר בקצרה כי ראש הממשלה מאמין באמת ובתמים כי מנגנון השוק החופשי וההון היהודי יחדיו יגנו על האינטרסים הציוניים של העם היהודי. הבעיה האמיתית היא שיש הבדל גדול בין המצב בשטח לבין שוק חופשי. לדוגמא, לאחרונה זכתה חברת 'באמונה' במכרז לבניית שכונה ביפו. אצו רצו פעילי 'האגודה לזכויות האזרח' ופנו למשרד היועץ המשפטי לממשלה בטענה כי פעילותה של חברת 'באמונה' הבונה לציבור הדתי הינה מפלה ולכן אינה חוקתית. אצו רצו היועצים המשפטיים שמקבלים את שכרם מהמדינה, והסכימו "לבחון את האפשרות להוסיף בחלק מסוגי המכרזים דרישה מן המגישים להצהיר כי לא ינקטו באפליה פסולה במהלך שיווק הקרקע וזאת כחלק מתנאי המכרז". נותיר לקורא החושב להבין לבד מהי אפליה שאינה פסולה במדינת היהודים.

השבוע הרביעי
השבוע נציין ארבע שנים לעקירת יישובי חבל עזה וצפון השומרון. יש מעט מאד דברים טובים לומר על אותה תוכנית התנתקות מקוללת ומקולקלת. עם זאת, התוכנית הקלוקלת הביאה לתסיסה אומנותית במחנה הלאומי כמוה לא נראה קודם לכן. אחד התוצרים המשמעותיים הוא הסרט 'מגרש ביתי' שמביא את סיפורה של ליגת הכדורסל האיזורית בגוש קטיף. דרך הסרט, ניתן ללמוד על אופן התמודדותם של בני הנוער עם המצב הלא נורמלי אליו נקלעו במהלך חופשת הקיץ של שנת תשס"ה. עם תום שלושת שבועות האבלות על חורבנים קודמים, ניתן יהיה לצפות בסרט באתר האינטרנט WeJew. הצפייה חינם עד יום חמישי.

רכבת עילית לעיר תחתית
כל מי שמסתובב בשנים האחרונות בירושלים, סובל ברמה כזו (פקקים) או אחרת (יותר פקקים) מהעבודות לטובת הרכבת הקלה שצפויות להסתיים ממש בקרוב עם בואו של משיח צדקנו. מי שפותח את עיניו יגלה גם מהי אחת הסיבות לעבודות הממושכות. כמעט מתחת לכל אספלט רענן אשר נחפר לטובת הנחת תשתיות לרכבת מתגלה אתר עתיקות פוטנציאלי החושף רובד נוסף מעברה העשיר של ירושלים. כך יוצא שמסלולה העתידי של הרכבת מהווה מסלול טיולי עתיקות חדש ומקורי בליבה של ירושלים. חבל רק ששאון הדחפורים מפריע לשמוע את משק כנפי ההיסטוריה.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה