יום שישי, 28 באוגוסט 2009

לא אקטואלי - 28.08.09

שליטה ושילוט
על מנת לחזק את ריבונותה של מדינת ישראל במזרח ירושלים לא די לנקוט בצעדים מקומיים דוגמת תפיסה מחדש של בתי יהודים בשכונת שייח' ג'ראח, היא שכונת שמעון הצדיק. ריבונות ישראלית מלאה במזרח ירושלים, מחייבת את היכולת של כל אזרח ישראלי לנוע בכל חלקי ירושלים בנוחות ובביטחון. צעד ראשון בכיוון צריך להיות הצבתם של שלטים לטובת התיירים היהודים במזרח העיר. לשם ההמחשה ניתן לסקור את מצב השילוט בשעריה של העיר העתיקה: בעוד לשער יפו יש שילוט בכל רחבי העיר, בשער החדש ישנו שלט קטן ועתיק. את שער שכם ושער הפרחים אשר נטולים כל שילוט הס מלהזכיר. התייר היהודי, אמיץ ככל שיהיה, לא ירגיש בנוח לטייל, וודאי שלא לגור, באזורים בהם האות העברית אינה בנמצא. אזורים מהם מודרים רגלי התיירים היהודים, סופם שגם הריבונות הישראלית תודר מהם.

פסיפס של לאומיות
נקודת התחלה טובה לסיור במזרח הבירה היא מוזיאון רוקפלר. המוזיאון הארכיאולוגי המרשים שוכן במבנה מרשים עוד יותר הסמוך לשער הפרחים. גם מי שאינו חובב ארכיאולוגיה יוכל ליהנות מהביקור במוזיאון החינמי והעשיר בפריטים. שווה לבקר ולא בכדי לחזות בפסיפסים עתיקים שנמצאו בבתי כנסת אשר התגלו במקומות אקזוטיים ומפתיעים כמו הכפר הדרוזי עוספיא והעיירה הערבית יפיע.
בוגי צדק 1
היום זו כבר לא בושה לומר שתוכנית ההתנתקות נכשלה. לעומת זאת, הבון-טון התקשורתי בתקופה שקדמה לעקירה, דרש אומץ ציבורי יוצא דופן בכדי להצהיר כי נסיגה חד צדדית מרצועת עזה מהווה רוח גבית לטרור. לרמטכ"ל דאז, היה את ההוגנות והיושר המקצועי לומר את אשר על ליבו על אף שידע כי ישלם על כך מחיר אישי. כשיעלון נכנס לפוליטיקה, צפוי היה שיקרה לו מה שקרה לרבים וטובים לפניו, שויתרו על האמת שלהם לטובת פוליטיקה קטנה. סירובו של בוגי להתיישר לשמאלן של האליטות הוא לא פחות מאשר שינוי סדרי עולם מבחינת עריצי סדר היום הציבורי. עמידתו האיתנה של בוגי על עקרונותיו שהביאו אותו להיכנס לפוליטיקה משולה להרמת השטיח מתחת רגלי האליטות על מנת לנקות את הלכלוך שהצטבר שם במשך עשרות שנים. לפני עשר שנים היה פוליטיקאי מבטיח אחר שקרא לתופעה זו "הם מפחדים".
הסקופ והפייסבוק
את הקרדיט על חשיפת דבריו של בוגי בכנס 'מנהיגות יהודית' גרף הכתב החרוץ של ערוץ 2, עמית סגל. כמה ימים לאחר פרסום הסקופ, כתב אותו עמית סגל בדף האישי שלו בפייסבוק את ההודעה האמיצה הבאה: "ההתנפלות על יעלון בעיתוני סוף השבוע הייתה אלימה ומכוערת הרבה יותר מדבריו שלו". בפרסום התבטאויותיו של בוגי, עמית מילא את חובתו העיתונאית. בני אדם בכלל ואנשי תקשורת בפרט, אוהבים שקולם נשמע בפורום הרחב ביותר האפשרי. מותר להניח כי דבריו של הכתב המוערך פורסמו במסגרת מצומצמת מכיוון שלא הייתה לו האפשרות לתת להם במה רחבה יותר. המציאות בה חשיפה שלילית למנהיג ימין זוכה לבמה מכובדת בפריים-טיים של ערוץ 2, בעוד ביקורתו הכנה של אותו הכתב על כלי התקשורת מוגבלת לעמודי הרשת החברתית, משום מה, לא מפתיעה.

בוגי צדק 2
תגובתה של התקשורת מוכיחה שהדברים של בוגי נכונים מתמיד.

האקטיביזם של פרידמן
עם כל זאת, המאבק ברודני התקשורת אינו אבוד. מי שנכנסה לשטח האש היא האגודה לזכות הציבור לדעת, אשר מאפשרת לכל צרכן תקשורת לפעול באופן ממוקד נגד כל צרחן תקשורת. באתר האינטרנט של האגודה ניתן להגיש טופס תלונה מקוון כאשר המאזין התמים מזהה התנהגות שאינה תמימה מצד העיתונאי. בשבוע שעבר זכיתי אף אני להגיש לראשונה בחיי תלונה. מי שגרם לי לעשות זאת, הוא שדר הרדיו מיכה פרידמן שראיין בתוכניתו בגלי צה"ל את חבר תנועת מרצ, צלי רשף. פרידמן גילה אקטיביזם שיפוטי יוצא מגדר הרגיל וכך שאל את המרואיין המכובד (בסוגריים, פשט הדברים אליהם התכוון משנורר כספי הציבור):"משה יעלון אמנם רמטכ"ל לשעבר, משנה לראש ממשלה, אייקון, אבל הוא נתפס בעיני רבים (= ההמונים שהצביעו למפלגתו של מר רשף) כסוג של איזה עב"מ פוליטי בשוליים התמהוניים (= עשרות אלפי חברי הליכוד אשר בחרו ביעלון לצמרת הנהגת המפלגה, שלא כמו מינוי באמצעות הוועדה המסדרת בתנועה הכאילו חדשה מרץ) שפלשו איכשהו למרכז (= בחירות ארציות בהן זכה הליכוד במספר קולות גדול פי תשע ממפלגות שוליות). מה לכם כי נזעקתם כה?". כל זאת להזכירכם, בתחנת רדיו צבאית. אעדכן כשאקבל את התשובה על פנייתי. בינתיים ניתן להעניק למיכה פרידמן את הקרדיט על כך שאותי לפחות הוא שכנע כי ראוי לסגור את גלי-צה"ל.

חודש הרחמים והשיחות
לכבוד חודש אלול, חברת אורנג' מעניקה ללקוחותיה 2000 דקות שיחה בשעות הלילה. כל מה שצריך לעשות זה לשלוח למספר 999 את המילה RAMADAN.

תוכנית ריאליטי
הטבה נוספת לרגל חודש אלול מובאת מטעם אתר הסרטים WeJew אשר יאפשר מדי שבוע צפייה חינם בסדרת סרטים ארץ ישראליים במהלך החודש הקרוב. השבוע יוקרן הסרט 'התנערי', יצירתם של הבמאית מנורה חזני והמפיק אריאל שרון. הסרט מציג את מאבקם של תושבי חומש בגזירות תשס"ה. מאבק זה עדיין לא הסתיים ובפירותיו ניתן לחזות גם בעת הזו. הישגים דוגמת ביקורם של כמה משרי ממשלת ישראל בחומש לאחרונה והעלאת האפשרות לחזור לחומש לסדר היום הציבורי, לא היו מתאפשרים ללא עמידתם העיקשת של תושבי צפון השומרון אשר זוכים לראות ברכה בעמלם.

תגובה 1:

  1. השאלה החשובה היא, כיצד בדיוק קיבלה התקשורת את אותן הקלטות ומי בדיוק הקליט?
    לא אתפלא אם יח"צניהם של בוגי/פייגלין מעורבים בעצמם.
    מה שבטוח, יש ריח של פולישוק באוויר.

    השבמחק