יום שישי, 7 באוגוסט 2009

לא אקטואלי - 7.08.09

שכול חדש
ניר כץ ז"ל שנרצח השבוע במרכז הנוער ההומו-לסבי בתל-אביב שירת איתי בצבא באותה היחידה. לא זכיתי להכיר אותו באופן אישי, פרט להיתקלויות מזדמנות בפניו המחייכות במסדרונות היחידה. עבור רבים מחבריי ליחידה, ניר הוא החבר הראשון שיותר לא ייכנס לפייסבוק. מעשה רצח בלתי נתפס הפך אדם יקר וטוב לב לדמות שנותרה וירטואלית בלבד. דף המשתמש של ניר ברשת החברתית הפך פתאום לקיר הנצחה מלא בכתובות געגועים של המכרים והותיר עדות לא חיה המתארת את מי איבדנו. משיטוט בפרופיל הפתוח של ניר אפשר לגלות כי צוואתו האחרונה הסתיימה בשורת הסטאטוס התמימה והאופטימית: "חתמת כבר נגד תחנת הפחם החדשה?".

הסתה נגד הסתה
נכון לזמן כתיבת שורות אלה, עדיין לא ידוע מי ביצע את הרצח המטורף הזה ומה היו מניעיו. עובדה זו לא מנעה מהקרן החדשה לישראל אשר מתגאה בפלורליסטיות עד אין קץ לסמן את האשמים. במידעון הקרן שפורסם פחות מיממה לאחר הרצח נכתב כך: "כינויי גנאי מבישים של נבחרי ציבור כגון 'בהמות' ו'טמאים' כמו גם 'בוגדים', אינם מותירים ספק אצל מי שאוחז בנשק ומבקש לירות בליבה של הדמוקרטיה הישראלית" (הטעויות התחביריות והעובדתיות במקור). נדמה כי הקרן הפלורליסטית בחרה לנצל את האירוע הטרגי ולמנף אותו על מנת להפוך את הנרדפים לרודפים. עם זאת, לחרדים אין מה לדאוג, מכיוון שכעת הקרן החדשה תתמוך גם בהם, הנרדפים החדשים כפי שהבטיחה בהמשכו של אותו המידעון: "הקרן החדשה לישראל תמשיך ביתר שאת לתמוך ולחזק את הקבוצות המוחלשות והנרדפות בחברה הישראלית".

אל-פיקציה
מן המפורסמות היא הפיקציה המכונה עם פלסטיני. אפילו חבר הכנסת לשעבר והמרגל בהווה, עזמי בשארה, הודה בתקופות בהן הייתה לו סיבה לדבר עברית כי הוא אינו מכיר עם פלסטיני אלא אומה ערבית. הוכחה נהדרת ליכולת הערבית לסלף מציאות מבלי להניד עפעף התקבלה באדיבות רשת הטלוויזיה הערבית אל-ג'זירה ביום ראשון האחרון: במשחק הכדורגל בין קבוצת אספניול לליברפול, כבש החלוץ הישראלי בן סהר שני שערים לרשתה של האימפריה מאנגליה. השדר העוין לא התבלבל ונתן את הקרדיט לקשר הספרדי אנחל מרטינז, שכלל לא שיחק. למזלו של השדר, סהר כבש צמד, וכך הייתה לו ההזדמנות לחזור על אותו השקר פעם נוספת בטרם יהפוך לאמת.

אקדמיה אנרכיסטית
זה עתה הסתיימה שנת הלימודים באוניברסיטאות. חוץ מהסטודנטים שוודאי נושמים לרווחה, גם אזרחי ישראל יכולים להתרווח בכורסאותיהם. מדו"ח שפורסם שבחודש שעבר על ידי מוניטור האקדמיה הישראלית, ארגון שעוקב אחר פעילות של אנשי אקדמיה נגד מדינת ישראל, עולה כי בשנתיים האחרונות הפקולטה למשפטים באוניברסיטה העברית שילבה במסגרת הלימודים גם פעילויות רבות המתיימרות להפוך את מדינת ישראל למדינה לא יהודית. החופש הגדול והלא אקדמי הוא זמן מצוין עבור שר החינוך החדש להציב גבולות ברורים לאנרכיה השוררת באקדמיה תחת החסות של חופש האקדמי במימונה של מדינת ישראל.

ממר"ים את פיהם
להלן ידיעה אשר פורסמה באל-ערביה והגיעה אליי באדיבות המידעון היעיל של מכון ממר"י: "בכיר בחמאס, ד"ר יונס אל-אסטל, טען כי מחנות הקיץ מטעם אונר"א הם חלק מתוכנית להשחית את הדור הצעיר ולהכשירו לנורמליזציה עם ישראל". לתומכי אונר"א בישראל אין מה לדאוג: "קארן אבו זיד, מפכ"ל אונר"א, דחתה האשמות אלה". אפשר לנשום לרווחה.

מדברים מהשטח
רזי ברקאי, יעל דן, ירון וילנסקי, מיכה פרידמן, גולן יוכפז, עינב גלילי, גורי אלפי ועוד ועוד. העיקר שהמילה האחרונה היא של הימנים הפאשיסטים, מצביעי מימד, אברי גלעד וג'קי לוי.

ריבוי טבעי
בעיית העובדים הזרים בלתי-חוקיים היא אמיתית. בסיור שנערך במסגרת תוכנית המנהיגות הצעירה של המכון לאסטרטגיה ציונית בדרום תל-אביב, ביקרו חברי הקבוצה במקלטים בהם שוהים הפליטים מדרפור. משיחה עם כמה מהם הסתבר כי רובם אינם פליטים ואינם מדרפור, אלא מהגרי עבודה המגיעים באזורים מאפריקה בהם לא נשקפת סכנה לחייהם. עם זאת, לאותם אנשים נעשה עוול כפול: הן מצד המדינה והן מצד החברה הישראלית. ממשלת ישראל מתקפלת בפני קמפיינים מניפולטיביים במקום לטפל בבעיה באופן מבוקר שיכלול את הסדרת מעמדם החוקי באופן מבוקר של חלק מהם והרחקתם של השאר. המעסיקים וקבלני ההברחות מצידם, מנצלים את המצב על מנת לעשוק ולנצל את הגרים החדשים לטובת שירותים מהם נהנים בשתיקה אזרחי ישראל. בעקבות הלחץ הציבורי של גופים שונים לזכויות אדם, מסתמנת החלטה שתאפשר לילידי הארץ והוריהם להישאר בארץ. החלטה כזו, אם תתקבל, תעודד כל עובד זר להביא ילדים לעולם על מנת להבטיח את עתידם בישראל.

הרפורמה נגד העם היהודי
השבוע אושרה הפרטת הקרקעות בקול תרועה רמה ובמפגן כוח של ראש ממשלתנו. הליך אישור הרפורמה, לווה בהרמות גבה ותהיות רבות. גם עכשיו, רבים אינם מבינים כיצד קואליציה לאומית מובילה רפורמה הנוגדת את ערכי הציונות. שיאו של האבסורד הגיע בדיון האחרון שנערך בוועדת הכלכלה של הכנסת, בו נדונו ההסתייגויות לחוק. במסגרת הגדרת מטרות הרשות, הועלו הצעות רבות, ואני הצעתי לחבר הכנסת ניסים זאב מש"ס להציע כי רשות המקרקעין תפעל גם לטובת העם היהודי, לרבות יהדות התפוצות. התנגדותו האינסטינקטיבית של ח"כ אחמד טיבי, גרמה לח"כ אופיר אקוניס לשאול את נציג משרד המשפטים האם סעיף כזה יעבור בבג"צ. היועץ המשפטי מלמל תשובה לא מחייבת, וח"כ כרמל שאמה החליט שלא לקחת סיכון ולהצביע נגד הסתייגותו של ניסים זאב. כך קרה, שחברי האופוזיציה המשתהים והמשועשעים זכו לראות כיצד שלושת חברי הכנסת הלאומיים של הליכוד (אלקין, אקוניס ושאמה) מפילים את ההצעה כי הרשות החדשה תפעל לטובת העם היהודי.

ירושלים של ברקת
סוגיית ירושלים היא סוגיה לאומית הנוגעת גם לשאלות מדיניות וגם לשאלות חברתיות. בשל כך, חלק גדול מהפתרונות אינן בסמכותו של ראש העיר, תהא זהותו אשר תהיה. לדוגמא, אחת האפשרויות להביא אוכלוסיות חזקות לירושלים היא ליצור פתרונות דיור מוזלים מחוץ לירושלים עבור האוכלוסיה החרדית ולעודד אותם להגר אל מחוץ לירושלים, ובכך להגדיל את האטרקטיביות של הבירה בעיני שאר עם ישראל. יכול להיות שהצעה הזו מעוררת חוסר נוחות מסויים בגלל שאם אותה ההצעה הייתה מתייחסת לערבים הייתי מואשם בגזענות?

יוזמה ליזמים
דבר ידוע הוא כי במדינת ישראל חלומו של כל אזרח הוא להיות יזם. מי אשר רוצה להקים חברת הייטק, ומי עמותה. אלו שאין להם רעיון ליוזמה מקורית, לא מוותרים, ומציעים יוזמות לעזור ליזמים. יוזמה אחת כזו, לא רעה בכלל, היא the-hub. מדובר על מרחב סביבתי המספק תשתית משרדית לקהילה של יזמים תמורת השתתפות בהוצאות המשותפות. והכל, בלב ליבה של העיר העיברית הראשונה. מומלץ בעיקר ליזמים חברתיים ולכאלה שרוצים להתחיל אבל לא יודעים מאיפה.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה