יום שישי, 4 בספטמבר 2009

לא אקטואלי - 4.09.09

חודש הרחמים בלי הסליחות
סיפור עלייתו ונפילתו של דודו טופז הציב מראה בפני החברה הישראלית. בשנים האחרונות השתלט השיח הביקורתי על החברה הישראלית. שיח זה כמעט ואינו מאפשר למי שסרחו את האפשרות לבקש סליחה כנה ולקיים תהליך אמיתי וכנה של חזרה בתשובה. כך יוצא שבמקרים קיצוניים דוגמת זה של דודו טופז, אשר באופן סמלי יום פטירתו חל בראש חודש אלול, לא נותרה לו אלא דרך אחת לכפר על מעשיו. ודודו טופז, מלך הרייטינג, סיפק את הסחורה שהקהל הישראלי ציפה לה.

80 שנה, לך תזכור
ביום שני הקרוב ייערך בחברון טקס אזכרה ממלכתי לציון 80 שנה למאורעות תרפ"ט. בטקס ישתתפו נציגי שלוש הרשויות – המחוקקת, המבצעת והשופטת: יו"ר הכנסת רובי ריבלין, שר ההסברה יולי אדלשטיין ושופט העליון אליקים רובינשטיין. מעניין לראות האם גם הרשות הרביעית, התקשורת, תשלח את נציגיה לאירוע זה. לטקס חשיבות רבה לא רק בשל האורחים אשר יכבדו אותו בנוכחותם, אלא גם כדי להזכיר לכולנו שתי עובדות יסוד: ראשית, היישוב היהודי בחברון הוא לא המצאה של ארבעים השנים האחרונות, ושנית, הפרעות ביהודים אינן קשורות לכיבוש כזה או אחר. רק ההפנמה כי 'חברון מאז' תביא למציאות של 'ולתמיד'.

להפריט את קשטן
השבוע הקרוב יכול היה להיות חגיגה לכדורגל הישראלי. על אף שהנבחרת הישראלית הוגרלה לבית מוקדם הקל ביותר לו יכלה לייחל, איבדו החברים בכחול לבן כל סיכוי מעשי להעפלה כבר במחצית הדרך וכך הפכו שני המשחקים שייערכו השבוע למסיבה פרטית של התאחדות הכדורגל המקומית. אל מול הכישלון של הנבחרת, בולטים ההישגים של הקבוצות הישראליות באירופה, כולן בבעלות פרטית. הבדלי הרמות מהדהדים עוד יותר על רקע העובדה כי ברוב מדינות העולם, הנבחרת הלאומית מגיעה להישגים טובים יותר ביחס לקבוצות הליגה, וזאת מכיוון שהכוכבים המקומיים הולכים להרוויח את לחמם בליגות הגדולות באמת (דוגמת אנגליה, ספרד, איטליה, גרמניה וצרפת). אפשר להאשים רבים ובינוניים בחוליי הכדורגל הישראלי, אבל כמו כל דג, גם פה העסק מסריח מהראש, דהיינו מהעסקנים שמנהלים את ההתאחדות. הגיע הזמן שהכדורגל הישראלי, או לכל הפחות ליגת העל ונבחרת ישראל, יעברו לניהול פרטי על מנת לייעל את המערכת כולה באמצעות צמצום השימוש בכספי ציבור, שיפור המתקנים והגדלת ההשקעה לטווח ארוך.

הפרטה חברתית
רעיון ההפרטה מעורר התנגדות אוטומטית אצל חלקים מהציבור, אך במקרה של הכדורגל הישראלי הוא בהחלט קל לעיכול. העברת קבוצות הכדורגל מניהולן של ההסתדרות ואגודות הספורט לבעלות פרטית הוכיח את עצמו הן מבחינת ההישגים הספורטיביים והן מבחינת ההשקעה בדור העתיד. לא במקרה הקבוצות האיכותיות ביותר בגילאים הצעירים משתייכות למועדונים בבעלות פרטית. התקשורת אמנם אל נותנת מספיק את דעתה על כך, אך כניסתו של גאידמק לבית"ר הפכה את קבוצת הנוער המקומית לאימפריה. סמי סגול, בעליה של הפועל תל-אביב, התנה את קניית הקבוצה בהקמת בתי ספר לכדורגל של המועדון בפריפריה. חזי מגן, שרכש את בני יהודה שם את יהבו על הדור הצעיר בשכונות המצוקה של דרום תל אביב. את יעקב שחר, שגידל את דור הכוכבים שהביא אותו לליגת האלופות, אין אפילו צורך להזכיר. מעולם ההפרטה לא הייתה נראית רעיון נכון כל כך.

הצתה מאוחרת
הרפורמה במינהל מקרקעי ישראל היא דוגמא לתהליך הפרטה רע, אך זו גם דוגמא נהדרת לחשיפת ערוותם של כמה מבכירי אנשי התקשורת בישראל. לאורך כל הליך החקיקה, רוב רובם של כלי התקשורת לא התעניינו בנושא שנשמע על פניו כל כך אפור וטכני: רפורמה במינהל מקרקעי ישראל. על אף העובדה שהממשלה החדשה התגאתה מעל כל במה אפשרית ברפורמה המתוכננת, עיתונאים רבים הרואים עצמם ככלבי השמירה של הדמוקרטיה, נכנסו לתרדמת חורף והעדיפו לעסוק בזוטות דוגמת המע"מ על הפירות והירקות. רק כאשר הממשלה ספגה מפלה בהצבעה על החוק, הפכה הרפורמה לאייטם אטרקטיבי שסיפק הזדמנות להתנגח בנתניהו. כך קרה שהסיקור התקשורתי סביב הפרטת הקרקעות דמה לשיירת העיתונאים שהחלה לנבוח רק אחרי שהכלבים עברו. דוגמא אחת בולטת לכך היא חיים יבין, להזכירכם, חתן פרס ישראל בעבר ובעל תוכנית רדיו בהווה, אשר נזכר לתקוף את מדיניות ההפרטה של ביבי הרבה אחרי שהחוק אושר סופית. בדיוק במקרים מהסוג הזה, מוטב לו לעיתונאי הגון לשתוק מאשר לגלות ברבים את יקיצתו המאוחרת אשר תגלה כי נמנם בשמירה.

עושים בית ספר לציונות
את פתיחת שנת הלימודים, ניצל שר החינוך, גדעון סער, על מנת להכריז על תוכניותיו העתידיות לקידום החינוך. אחת ההחלטות היא להתחיל החל משנת הלימודים הבאה בלימודי מקצוע חדש – מורשת ישראל, אשר יכללו לימודי יהדות וציונות. חברי קבוצת המנהיגות הצעירה של המכון לאסטרטגיה ציונית, אשר סיימו את חוק לימודיהם לפני כעשור, חשים כיום על בשרם את החסך בתוכניות הלימודים הקיימות. תחושה זו הביאה את חברי הפורום להקים מסגרת לימודית חדשה: בית מדרש לציונות. רעיון זה נולד עקב הצורך שחשו החברים להוריד את האבק מארון הספרים הציוני ולחבר בין המקורות האינטלקטואלים של הציונות לבין עולם התוכן היהודי והישראלי העכשווי. במסגרת בית המדרש לומדים החברים את הטקסטים המכוננים של הוגי הציונות באופן מעמיק ולא מסתפקים בתמצות הגותו של אחד העם לשורה וחצי בספר הלימוד.

להחזיק מעמד
ידוע לכל כי אחת הבעיות הקשות של מערכת החינוך בישראל הינה מעמד המורה. עובדה ידועה נוספת היא שכמה מהקמפיינים המוצלחים ביותר הצליחו בזכות כך שכוונו לקהל הצעיר שיאכוף את מרותו על הוריו, דוגמת האיסור לקטוף את פרחי הבר וכן החובה לחגור מאחור. לאור זאת ומכיוון שרוב הלקוחות של המורים הינם ממילא ילדים, מומלץ למשרד החינוך לצאת במסע הסברה מתאים שיופנה למחנה המשותף הנמוך. עם זאת, יש לזכור כי קמפיין טוב ככל שיהיה, אינו יכול לעמוד לבדו ללא צעדים נוספים אשר יהפכו את מקצוע ההוראה למלאכה אשר מכבדת את בעליה.

שיעור בביולוגיה
תורת הגזע רואה ביהודים חיידקים אשר מפוררים את כוחה של האומה הגרמנית ולכן יש להשמידם. לאור המטען אותו נושא העם היהודי על גבו בשבעים השנים האחרונות, היה ראוי כי יעלון ינסח את דבריו נגד תנועת שלום עכשיו ביתר רגישות. כך יצא שהדיון הציבורי התמקד בסגנון במקום בתוכן דבריו של המשנה לראש הממשלה. עם כל זאת, מכיוון שהדברים כבר נאמרו ועל מנת להפיק לקחים לגבי דרכי ההתמודדות ראויים עם סימפטומים חברתיים דוגמת תנועת שלום עכשיו, ראוי להזכיר הבחנה לגבי דרך הטיפול בין וירוס לחיידק. דרך ההתמודדות עם חיידקים היא תקיפה הישירה במטרה להשמידם וזאת באמצעות תרופות אנטיביוטיות אשר ממלאות את מקומה של המערכת החיסונית. לעומת זאת דרך ההתמודדות עם וירוס הינה הזרקת נגיפים מוחלשים לגוף הנגוע על מנת לעורר את המערכת החיסונית כדי שזו תוכל להתמודד עם חדירה עתידית של נגיפים לגוף. באנלוגיה ישירה ושאינה תקינה פוליטית, ניתן להסיק כי לא כדאי לאסור את פעילותה של שלום עכשיו בחוק ובוודאי שלא להשמיד את פעיליה. מה שכן אפשר וראוי לעשות הוא לאפשר את פעילותם של אותם נגיפים באופן מוחלש כל שחוסנה הלאומי של מדינת ישראל יישמר. דרך אחת כזו היא לקבוע כי כל עמותה אשר פועלת במימון ממשלות זרות תהיה מחויבת לנהוג בשקיפות מלאה. כך יקרה שלכל פרסום של דו"ח מאת שלום עכשיו יתלווה הגילוי הנאות כי העמותה ממומנת על ידי האיחוד האירופי.

אושפיזין עילאין
באוניברסיטת תל-אביב לומדים מאות סטודנטים מחו"ל אשר נמצאים פה לבדם וללא משפחה. תנועת 'הלל', אשר פועלת להעמקת הזהות היהודית של סטודנטים יהודיים בארץ ובחו"ל, לקחה על עצמה למצוא לאותם אורחים לרגע בית חם לחגים הקרובים, ובמיוחד לארוחת ראש השנה. ואין חכמים ונדיבים צריכים לרמזים כגון זה שממילא תיוותר בכל בית כמות גדולה של אוכל מארוחות החג.

2 comments:

  1. לגבי מאורעות תרפ"ט, בספר "פרשת גבריאל תירוש" של יצחק שלו, שמתאר את ההתרחשויות בארץ בתקופה לאחר מלחמת העולם השניה, הדמות של גבריאל תירוש שהוא מנטור של חבורת שביעיסטים, מזכיר דברים מחרידים שקרו במאורעות תרפ"ט, כדי שיהוו בסיס תודעתי עבור נערים אלו בעד פעולות צבאיות ונגד ההבלגה.

    השבמחק
  2. לגבי החלשת עמותות עם מימון זר.
    אז מה? אז יוצרי "שלום עכשיו" יקימיו עמותה מקומית שתקבל את כספיה ממקורות זרים, והעמותה המקומית הזו "תתרום" לשלום עכשיו. או עמותה שתוקם בחו"ל ותתרום לארגוני שמאל או וואטאבר...

    השבמחק