יום שבת, 17 באוקטובר 2009

לא אקטואלי - 16.10.09

ברית המילה הכתובה
השבוע התבשר סבר פלוצקר על זכייתו בפרס מפעל חיים מטעם אגודת העיתונאים. לרגל הבשורה קיים פלוצקר ראיון מיוחד ב-ynet בו התגאה אני גאה בזה שצפיתי מראש את המשבר הכלכלי, למרות שלא ידעתי שהוא יהיה כל כך ארוך". עוד אמר: "אני בהחלט רואה עתיד למילה הכתובה...". אכן, המילה הכתובה היא בעלת ערך רב. אחרת, איך נדע להזכיר לפלוצקר שמצד אחד מתגאה בכך שחזה את המשבר הכלכלי ומצד שני כתב את המילים הבאות תשעה חודשים לפני פריצתו: "לדעתי, האמריקנים בפאניקה קצת מופרזת. הכלכלה שלהם לא עומדת על מפתנו של משבר דרמטי. הבורסות שלהם לא בועתיות: מדדי המניות המובילים בוולסטריט מצויים כיום עדיין במרחק ניכר מתחת לרמתם הריאלית באביב 2000". אין זה אומר כי פלוצקר לא ראוי לפרס, אך בהחלט כדאי שיזכור כי אף אחד אינו חסין מטעויות, ואם אפשר, גם את ערכה של המילה הכתובה.

השתלבות לא מתוכננת
השבוע נפתח מושב החורף של הכנסת בו נחוש ראש הממשלה להעביר את הרפורמה בוועדות התכנון והבניה. אחד הזכרונות הכואבים של נתניהו מהמושב הקודם של הכנסת הייתה הפארסה ברפורמת הקרקעות שנגרמה כתוצאה מהתנגדותם של ארגונים אזרחיים. לאור הניסיון הכואב, נראה שהחבר'ה במשרד ראש הממשלה למדו את הלקח וניצלו את פגרת הקיץ על מנת להפגש עם ארגונים שונים, להציג בפניהם את עיקרי הרפורמה ולשמוע את ההסתייגויות. במסגרת פעילותי במכון לאסטרטגיה ציונית, הוזמנתי גם אני להשתתף בישיבה באגף לתכנון מדיניות. מעבר להיבטים סביבתיים ותכנוניים, יש לרפורמה הזו השלכות על סוגיות לאומיות, כפי שתיארתי במדור זה לפני שבוע. למרות זאת, מצאתי את עצמי כנציג הגוף היחיד בעל סדר יום לאומי כשכל שאר הנציגים באים מטעם ארגונים בעלי אג'נדה ירוקה (ולא רעה בכלל). פילוח אחר של המשתתפים באותה ישיבה גילה כי חובשי הכיפות הסרוגות שהיו בחדר, כולל מנכ"ל משרד רוה"מ עצמו, היו כולם פקידי ממשלה. נראה כי המגזר הדתי-לאומי, שהצליח כבר להשתלב בצמרת הצבא, מערכת המשפט, גופי ממשל ועולם התקשורת, טרם פיתח את המודעות הדרושה לצורך בהשתלבות בהובלת ערכי הסביבה והתכנון.

עברי לידר
מי שכן הפנימו את הצורך בשילוב בין ערכי היהדות לערכי הסביבה הם חברי עמותת 'טבע עברי' אשר לקחו על עצמם להרחיב את זהותנו כיהודים החיים בישראל, כך שתכלול גם את מחויבות לאורח חיים בר-קיימא. בין שאר פעילויות העמותה החדשה-דנדנשה ניתן למנות את בית מדרש 'דרך-ארץ' אשר הוקם בשיתוף פעולה עם בית מדרש 'אלול'. אלו המעדיפים פעילויות חד-פעמיות ופחות מחייבות מוזמנים לרתום את קהילתו (מתנ"ס, בית-כנסת, מקום עבודה וכד') לטובת הקריאה לקיום השבת הבאה, שבת פרשת נח, כשבת של תיקון סביבתי. פרטים נמצאים באתר המתחדש של העמותה.

שועי עולם ושות'
עם כל הכבוד ליוזמות יהודיות מהסוג הנ"ל, יש כאלה שחושבים בגדול. לטוב ולרע, שמעון פרס הוא אחד כזה. בשנה שעברה ניצלו מקורביו את שמו על מנת לייסד את ועידת הנשיא שהביאה לירושלים את מיטב שועי העולם: ראשי מדינות, בעלי חברות, אינטלקטואלים בעלי שם, אנשי רוח בקנה מידה עולמי ועוד ועוד. בשנה שעברה השתתפתי בועידה והתרשמתי מהאופן היחודי בו משולבים עבר, הווה ועתיד: תוך יומים וחצי נדחסים להן מגוון אירועים ופעילויות בהם מועלים על נס תרומתם של בני העם היהודי לעולם, דנים במגוון סוגיות עכשוויות ובמקביל בונים קשרים וגשרים בין משתתפי הכנס לטובת פעילות עתידית. בשבוע הקרוב תתקיים הוועידה זו הפעם השניה, ולמרות שהפעם האירוע יהיה פחות גרנדיוזי, עדיין צפויה למשתתפים בו חוויה מעשירה ומרתקת.

פרס והנובל
זכייתו של ברק אובמה בפרס נובל לשלום מאירה לפתע באור חיובי את זכייתם של יצחק רבין ושמעון פרס שחתמו על הסכמי אוסלו. ביחס לנשיא צעיר, חסר כל רקורד ביצועי, שמועמדותו לפרס הוגשה מספר ימים לאחר שנבחר לתפקיד נשיא ארצות הברית, נראית חתימה על הסכם שלום עם ארכי-מחבל כמעשה הירואי מאין כמוהו. נראה כי ירידת קרנו של פרס נובל לשלום מתאימה לפיחות בציפיות מחזון השלום. בנאומו עם פתיחת מושב החורף של הכנסת, הודה הנשיא פרס: "אני יודע: השלום עם מצרים והשלום עם ירדן, אינם שלום של אהבה. אין אנו נופלים איש בזרועות רעהו. ואפילו נשמעת הסתה כנגדנו. לא כך חלמנו על שלום - אבל זה מה שיש". כל זה לא מנע ממנו לבקש: "אל תרפו מהמשא ומתן, חפשו כל סדק, נסו כל אפשרות כדי לשים קץ ליותר ממאה שנות מדון ודמים. אני בטוח שהעם יהיה אתכם. יש מלחמת אין ברירה, ויש שלום של אין ברירה. בעיני אפילו שלום של אין ברירה עדיף". כך הופך שלום של אמיצים לשלום של פחדנים, ועם פחדנים, אף אחד לא רוצה לעשות שלום בג'ונגל המזרח תיכוני.

זה לא רק ספורט
לא כדאי שהזכייה בפרס נובל לשלום תכניס לאופוריה את ברק אובמה. אחרי הכל מדובר בוועדה המורכבת מחמישה חברים לשעבר בפרלמנט הנורבגי. רק שבוע קודם לכן הטריח את עצמו אובמה לקופנהאגן על מנת לשכנע את חברי הוועד האולימפי לבכר את שיקגו על פני ריו, טוקיו ומדריד לאירוח האולימפיאדה ב-2016. 115 נציגי מדינות העולם ירקו בפניו של נשיא המעצמה העולמית והדיחו את שיקגו כבר בסבב ההצבעה הראשון. יש לי תחושה שאם היו נותנים לאובמה לבחור, הוא היה מעדיף לנצח בקרב על האולימפיאדה ולהרוויח את הנובל ביושר כשתגיע השעה.

אות חיים
מבדיקת זהותן של המחבלות ששוחררו בעסקת קלטת גלעד שליט עולה כי כמעט כולן הואשמו בניסיון לגרימת מוות. הווה אומר: עדיף להיות רוצחת לא יוצלחת. יכול להיות שמישהו ביקש להעביר מסר מתוחכם לארגוני הטרור הפלסטיניים?

לא חראם
ארגוני זכויות אדם (כך הם קוראים לעצמם) פרו-פלסטיניים מלינים על כך כי מתאם הפעולות בשטחים מתעלם מפניותיהם בשם תושבים פלסטינים ומוכן לפעול אך ורק מול התושבים עצמם. בין ארגונים אלו ניתן למנות את 'גישה' שטוען כי מדינת ישראל מיישמת משטר אפרטהייד, 'המוקד להגנת הפרט' ו-'רופאים לזכויות אדם' שקראו רק לפני ארבעה חודשים לראשי האיחוד האירופי ללחוץ על שר החוץ בשלל נושאים פוליטיים. שלושת הארגונים הנ"ל, מקבלים חלק ניכר ממימונם ממשלות אירופאיות. פלא אם כך שהצבא הישראלי מסרב לשתף עימם פעולה? יש צדק פואטי בעובדה שארגונים שבפעילותם דחפו לקריאות לחרם על מדינת ישראל מתבכיינים על כך שכעת הם אלה שמוחרמים. לי זה נשמע כמו "אוי אוי אוי".

חילופי זוגות
בשבוע החולף נדונה בוועדת החוקה של הכנסת הצעת החוק של ישראל ביתנו בנושא ברית הזוגיות, המאפשרת לחסרי דת להינשא. הגירסא הנוכחית של החוק המוצע היא מצומצמת מאד לאור התנגדותם של חברי הכנסת החרדים ולכן נותנת מענה למספר קטן מאד של זוגות. כבר בשנת 2000 הוצע במסגרת אמנת גביזון-מדן הסדר מפורט רישום הנישואין, אך בעיקר בשל התנגדות הממסד הדתי, ההצעה נותרה על המדף בלבד. הפוליטיקאים החרדים צריכים להבין כי הזמן אינו משחק לטובתם, מכיוון שהשוק החופשי אינו נשאר אדיש ומייצר פתרונות עוקפי מדינה. לדוגמא: ארגון 'משפחה חדשה' מנפיק תעודת זוגיות אלטרנטיבית כפתרון אזרחי לנישואין בישראל. הארגון כבר שכנע מספר עיריות (תל-אביב, מבשרת-ציון, רמלה, נס-ציונה ולוד) לראות בתעודה החדשה מסמך חוקי שבעליו יחשבו לזוג נשוי לכל דבר. בקצב הזה, דווקא החרדים יהיו אלה שיתגעגעו להסדר המוצע כיום באמנת גביזון-מדן.

לקום מחר בבוקר
ולהתחיל מבראשית.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה