יום שבת, 14 בנובמבר 2009

לא אקטואלי - 13.11.09

לא אקטואלי מתמיד
השבוע חוגג המדור שנה להיווסדו. לרגל המאורע המשמח, מובא אייטם שלם מלפני שנה בדיוק, מילה במילה: "בימים שלישי ורביעי בשבוע הקרוב ייערך כנס שדרות לחברה במכללת ספיר. על אף שכנס זה אינו נחשב ליוקרתי כמו הקולגות מקיסריה והרצליה, ולמרות שלא ברורה רמת ההשפעה שלו, עצם קיומו חשוב בשל העלאתם של תכנים ערכיים לסדר היום הציבורי. יש הרבה ביקורת בליכוד על צירופו של האלוף (מיל.) עוזי דיין, בעל הדעות היוניות, אך היותו של דיין המייסד והרוח החיה מאחורי כנס זה צריכה לעמוד לו לזכות בקרב מתפקדי מפלגת העם. כנס שדרות הינו הזדמנות פז למפלגת הליכוד לחדש את החיבור לאותם ערכים חברתיים שהיא מתיימרת לייצג". החליפו את צמד המילים "מפלגת הליכוד" ב"ממשלת הליכוד". שאר הדברים נותרו עדכניים גם עבור כנס שדרות הקרוב.

פרופסור לדמוקרטיה
במאמר מתנשא שפורסם ביום שישי שעבר בעיתון הארץ, הסביר פרופ' אוריאל פרוקצ'יה מה מקור תחלואיה של החברה הישראלית: "אין בארצנו מסורת דמוקרטית של ממש, אולי מפני שרוב מניינו של העם היושב בציון מקורו בפזורות מזרח אירופה והמזרח התיכון, ששלטון החוק וזכויות האדם לא היו חלק ממורשתן התרבותית". במאמר, שכותרתו היא 'הצעה מגונה', יוצא פרוקצ'יה נגד הרוח הרעה שמביא עמו שר המשפטים. אלא שפרוקצ'יה הוא האחרון שיכול ללמד דמוקרטיה מהי: רק לפני חמישה חודשים הכשיר אותו פרוקצ'יה את ההצבעה השערורייתית שנערכה באסיפה הכללית של הקק"ל, כשכתב חוות דעת תמוהה המסבירה מדוע הצבעה בקלפי לא צריכה להיות חשאית ולכן כל מצביע צריך לציין את שמו על פתק ההצבעה. אני מכיר כמה מדינות במזרח אירופה והמזרח התיכון שהיו גאות בחוות הדעת המקורית של הפרופסור הנכבד.

משל לא תם
השבוע פורסם כי מורדי העבודה פנו לשר הרצוג על מנת שיצטרף אליהם ויהיה להם למלך. זהו ניסיון נוסף של עמיר פרץ, יולי תמיר, אופיר פינס ואיתן כבל לפלג את מפלגת העבודה לאחר ששלי יחימוביץ' ודניאל בן סימון סירבו בעקשנות לרדת מהגדר. גם הניסיון הזה לא צפוי להצליח, כי שר הרווחה יודע היטב את מה שגם אהוד ברק לא שכח. בפרשת העמותות של ברק היה זה אותו בוז'י ששמר בקפדנות על זכות השתיקה בחקירת המשטרה. ואם ברק ייאלץ ללכת הביתה בגללו, הוא לא יהסס להוריד יחד איתו גם את בוז'י.

חג שמח
לרגל חג הסיגד, חגם של יהודי אתיופיה אשר יחול ביום שני הקרוב, אני מרשה לעצמי לצטט שוב את עצמי, והפעם, חוויותיי מחג הסיגד בשנה שעברה: "... הכנסת הקודמת, בקונצנזוס נרחב של ח"כים מכל קצוות הקשת הפוליטית, השכילה לקבוע היום הזה לאחד מחגיה הרשמיים של מדינת ישראל. בינתיים, רוב הציבור בארץ אינו מודע לקיומו של הסיגד, ובוודאי שאינו מכיר את מנהגיו לפרטיהם. עם זאת, מי שהיה בירושלים לא יכול שלא לשים לב למספרם הרב של עולי אתיופיה שגדשו את הבירה... כדי להיכנס לאווירת החג שנפל עליי פתאום באופן רשמי, היה להקדים בברכת "חג שמח!" כל עולה שנקרה בדרכי. אחרי ההפתעה הראשונית והמבוכה הביישנית, נדמה לי שבצבץ לו גם חיוך על פניהם."

ציונות לפני הציונות
השנה אירועי חג הסיגד תפסו תאוצה, הרבה בזכות מעורבותו של נשיא המדינה שלקח חלק פעיל באירועי החג ואירח את טקס פתיחת אירועי חג הסגידה. כמו כן, נערכו השבוע יום עיון מטעם יד בן-צבי וערב פולקלור בבית אבי חי. הטקס הדתי, הוא עיקר החג, ייערך בבוקר יום שני בטיילת ארמון הנציב ובערב ייערך אירוע סיום חגיגי בבנייני האומה. על הזיקה החזקה של יהודי אתיופיה לירושלים, יעיד ניסיונם של ראשי הקהילה באתיופיה כבר ב-1862 לממש את חלום שיבת ציון. לפי המתואר בגיליון 33 של כתב העת 'פעמים', ניסו אלפים מבני הקהילה בראשותו של אבא מהרי, ממנהיגי הקהילה, להגיע לישראל. לאחר תלאות רבות, וכאשר ים סוף לא נבקע לפניהם, חזרו בני הקהילה לביתם מאוכזבים. עד היום יש אנשים בקהילה שיודעים לספר על קרובי משפחה שהשתתפו במסע זה, אשר המשיך לשמש מקור השראה לבני הקהילה.

פסטיבל טעם הדיר
בימים חמישי ושישי הקרובים ייערך לראשונה בישראל כנס בנושא מזון וקיימות. הכנס, 'מזון למחשבה' שמו, ידון בהשלכות של תעשיית המזון והחקלאות על אקלים, מים, סביבה, פערים חברתיים ואנרגיה. בקיצור, מארגני הכנס, מכון ערבה ללימודי סביבה ומרכז השל לחשיבה ומנהיגות סביבתית, הולכים לנסות להוציא לנו את כל החשק מהאוכל. נחמא פורתא היא תחרות השפים שתערך על הכנת המנה הידידותית ביותר לסביבה: כל שף יצטרך להכין מנה בעלות מקסימלית של 30 שקלים, מנה זו אמורה להכיל את טביעת הרגל הפחמנית הנמוכה ביותר. בתור אדם שהסביבה חשובה לו אבל עם שתי רגליים פחמניות על הקרקע, נראה לי כי האתגר המרכזי של מארגני הכנס יהיה לגרום לישראלי הירוק הממוצע להתחשב בשיקולים סביבתיים גם כשהם פולשים לצלחת האישית שלו. יהיה להם קשה במיוחד לשכנע אנשים כמוניי שחושבים שהדרך היעילה ביותר להפחתת טביעות רגליים פחמניות היא אכילתם של בעלי החיים.

רשת של מנהיגים
איגוד האינטרנט העולמי יצא בקריאה למועמדים צעירים המתמחים באינטרנט מתחומי האקדמיה, הטכנולוגיה, החברה האזרחית והמגזר הציבורי, להגיש מועמדות למיזם מנהיגי דור העתיד של האינטרנט. התוכנית נולדה כחלק מחזונו לעודד ולפתח את הדור החדש של מנהיגי האינטרנט, שיצטרכו להתמודד בעתיד הלא רחוק עם שלל אתגרים בתחומי הטכנולוגיה, המדיניות, העסקים והחינוך. המועמדים, בגילאי 20-35, שייבחרו לתוכנית, יעברו מסלול לימודים אקדמאיים ומעשיים שיאפשר לשפר כישורים דיפלומטיים, להיות מעורבים בהליכי קבלת החלטות ולחוות מקרוב את הפיתוח הטכני של האינטרנט. בגמר התוכנית יבחרו שלושה שיוזמנו לג'נבה לקורס בן שבוע שיעסוק ב'דיפלומטיה של האינטרנט". נראה כי זהו רק עניין של זמן עד שעולם הקהילות הוירטואליות יצמיח מתוכו גם מנהיגים וירטואליים. בקרוב הבחירות.

תגובה 1:

  1. איזה יופי שהותק והניסיון שלך כה מקלים על עבודתך!
    ותודה על ההכרות עם חג הסיגד

    השבמחק