יום שבת, 21 בנובמבר 2009

לא אקטואלי - 20.11.09

הטרדה לאומנית
ביום ראשון ייערך במצודת זאב כנס בנושא עבריינות מין על רקע לאומני. הערב, אשר אורגן על ידי פורום נשים ציוניות, מעלה על סדר היום בעיה רגישה שאינה מושמעת במחוזות הפוליטיקלי-קורקט: יותר ויותר צעירות יהודיות נחשפות להטרדות מיניות מצד ערבים (אופס, בני מיעוטים) בשל היותן בנות המין היפה מהלאום הלא נכון. תופעה זו מורגשת בעיקר בערים מעורבות ובשכונות מסויימות בירושלים, מקומות בהם מתרחש קרב דמוגרפי סמוי על ההגמוניה הלאומית. תופעה דומה מורגשת גם בקרב חקלאים בגליל ובנגב אשר סובלים ממלחמות התשה הכוללות גניבות ופריצות ומסתיימות בהצעות מפתות למכור את הקרקע לערבי. היטיב להגדיר זאת שר בכיר בממשלה שכינה תופעה זו כפיגוע פלילאומני: בכלים פליליים משיגים מטרות לאומניות.

אנחנו לא כאלה
לפני שלוש שנים פורסם מחקרה האקדמי של טל ניצן אשר הקנה לה את תואר המאסטר. מחקר זה זכה לחשיפה תקשורתית רבה בשל הטענה המגוחכת אותה ניסתה להוכיח. טענת המחקר הייתה כי לוחמי צה"ל הם גזענים. ההוכחה: בעוד במקומות אחרים בעולם נהוג שחיילים אונסים את נשות האויב, פה בישראל, לא נמצא ולו חייל אחד שאנס פלסטינית. ההסבר המחקרי אותה סיפקה החוקרת הצעירה הוא כי גזענותם של חיילי צה"ל היא זו שמנעה מהם לרצות לבצע את זממם בנשות האויב. לימים, הואשם פרופ' אייל בן-ארי, המנחה האקדמי של אותה עבודת תזה, בניצול יחסי מרות עם כמה מהסטודנטיות שלו, אך התיק נסגר לאחר שהנפגעות סירבו לשתף פעולה עם החקירה, ככל הנראה מחשש לפגיעה בעתידן המקצועי. להגנתו ייאמר לפחות כי אותו לא ניתן להאשים באנטישמיות.

מטבע עם צד אחד
על פי פרופ' מעוז עזריהו, מדובר בטקטיקה של לוז-לוז בה משתמשים החוקרים האנטי ציוניים על מנת להוכיח כי היהודים הם בצד הרע של המתרס, יהיו תוצאות המחקר אשר יהיו: חיילי צה"ל הם אנסים או גזענים. באופן דומה משתמש השמאל הרדיקלי בטיעונים בסוגיית העסקתם של ערביי ישראל: מי שדוגל בעבודה עברית הוא פאשיסט, ומי שי שמעסיק ערבי הוא קולוניאליסט. מש"ל. היופי במחקרים מסוג זה הוא שהם מלמדים הרבה יותר על החוקר מאשר על הנחקר.

אם תרביצו
שכונת הגבעה הצרפתית השוכנת בסמוך לקמפוס הר הצופים של האוניברסיטה העברית היא רק אחת משכונות ירושלים בהן פושה תופעת ההטרדות המיניות מצד ערבים. על מנת להתמודד עם בעייה זו, היה צורך בכך שהנושא יעלה למודעות. חברי תא הסטודנטים של 'אם תרצו' נטלו יוזמה והחליטו לטפל בנושא לאחר שנבחרו לאגודת הסטודנטים באמצעות עבודה מול הנהלת האוניברסיטה והמשטרה. כל שנותר לקוות הוא כי הרשויות יטפלו בנגע ההטרדות, לפני שאזורים שלמים בישראל יזכירו את ארצות הברית של האייטיז, בה התופעה התרחבה עד כדי כך שלמשטרה לא נותרה ברירה אלא להעביר שיעורי קרב מגע והתגוננות לאזרחיות. בזכות הישגיה של תנועת 'אם תרצו', נבחרו חבריה כצעירים הישראלים של השנה החולפת על ידי ה-Jerusalem Post. לשם הכרות מעמיקה יותר אודות פעילות התנועה מומלץ לגלוש לאתר האינטרנט של התנועה שם נמצא עותק דיגיטלי של העיתון שהופץ החודש בקמפוסים השונים.

המוסר הצבאי של רפול
ביום שני ייערך יום עיון לזכרו של רפאל איתן שיעסוק בנושא 'טוהר הנשק – מוסר ולחימה'. האירוע ייערך במכללה האקדמית בעמק יזרעאל כחלק מציון 5 שנים לפטירתו של הרמטכ"ל לשעבר. יפה החליטו המארגנים שהחליטו לנצל את האירוע לטובת חלוקת מלגות לחיילי מקא"מ, מיזם המוכר יותר בשם 'נערי רפול' על שם החלטתו כרמטכ"ל לגייס לצה"ל נערים מאוכלוסיות חלשות על מנת לעזור לשילובם התקין בחברה הישראלית.

אקדמיה ורפול
מארגני האירוע הם חברי 'העמותה להנצחת והנחלת מפעלות חייו של רפאל איתן'. אחת הפעילויות אותן מתכננת העמותה היא להקים מכון מחקר בנושא התיישבות וביטחון במסגרת אקדמית במכללת עמק יזרעאל. באחד מאירועי העבר שערכה העמותה, השתתף גם ישראל הראל שעומד בראש עמותת הצנחנים משחררי ירושלים. למרות האופי החגיגי של האירוע, לא היסס ישראל הראל להצביע על הבעייתיות בכך שזכרו של רפול יונצח דווקא באמצעות המחקר האקדמי. אין ספק שרפול, ממובילי פעולות התגמול הצה"ליות, פירש את מהות המוסר הצבאי באופן שונה לחלוטין מכפי שהוא מנותח כיום על ידי חוקרים באקדמיה שהיום מאירים באור שלילי את פעילות צבא הגנה לישראל.

פעולת תגמול
לפני שבועיים סיפרתי פה כיצד השמאל מנכס לעצמו את מורשתו של רפול באמצעות התנגדות לקריאת רחוב על שמו באחת משכונותיה החדשות של ירושלים. דוגמא זו אינה מקרית: ליום העיון שייערך השנה הוזמנו להעיד חיילים משוחררים מחברת 'שוברים שתיקה'. לא לוחמים מן המניין, אלא כאלה שכבר הוכח כי עדויותיהם נסמכו על עדויות שמיעה וכאלה המספקים דלק למשמיצי ישראל בעולם. 'שוברים שתיקה', להזכירכם הינו ארגון שהוקם כחברה פרטית על מנת להימנע מהצורך בשקיפות ולהימנע מדיווח על כך שעיקר המימון שלהם הוא בממשלות אירופאיות. בזכות התערבותם של כמה חברים זריזים, בוטלה השתתפותם האורחים המפתיעים שהוזמנו להנציח את זכרו של רפול, הרמטכ"ל של החיילים.

רפול כפול
על יחסו של רפול למי שמביטים בערגה כלפי חו"ל ניתן ללמוד מתשובתו בראיון לעדנה פאר בשנת 1987:
"חרוץ ובעל יד עובדת
לא ממהר לנטוש
את ארץ המולדת
אבל בטלן בלתי נחוץ
תמיד חולם על ארץ חוץ".

ההיסטוריה חוזרת
מצאו את ההבדלים: שני רמטכ"לים, מפקדים בצנחנים, חקלאים, עממיים, חילונים אבל שורשיים, ניצים אבל סוציאליסטים, שנותנים דרור לפיהם בלי לעשות חשבון. יכול להיות שבוגי הוא הרפול החדש?

מהי גילנות?
ביום שלישי הקרוב יערוך מכון ון-ליר כנס בנושא גילנות בחברה הישראלית. גילנות היא תופעה חברתית שצפוייה להעסיק בקרוב את החברה בישראל. במילים פשוטות מדובר בגזענות כלפי זקנים: שימוש בדעות קדומות, סטריאוטיפים והטיות. לדוגמא: נטייה לחשוב שאדם מבוגר זוכר פחות טוב. דוגמא נוספת: נטייה לחשוב שאדם מבוגר זוכר פחות טוב. הכנס מתאים לזקנים בגופם או ברוחם.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה