יום שבת, 2 בינואר 2010

לא אקטואלי - 1.01.09

ועד שהעובדים
אחד ההישגים בהם מתגאה נתניהו הוא הרפורמה במינהל מקרקעי ישראל שעברה בכנסת למרות ההתנגדות הציבורית העזה. הרפורמה אמורה להיכנס לתוקפה היום, תחילת השנה האזרחית המתרגשת ובאה. אלא שמסתבר כי עוד מוקדם מכדי לגזור את הסרט: על פי לשון החוק שאושר בקיץ האחרון, "רשות מקרקעי ישראל לא תחל לפעול אלא לאחר שנחתם הסכם קיבוצי המסדיר את זכויותיהם של עובדי מינהל מקרקעי ישראל". בישיבה התגלה כי הסוגיה רחוקה מפיתרון, לאור כוונת האוצר לסיים את העסקתם של שליש מ-700 העובדים במינהל מקרקעי ישראל. העובדים באופן מפתיע, מסרבים, וכל העניין תקוע. כל זאת לפני שהוגשו המלצות צוות השרים שהוקם על מנת לגבש תיקוני חקיקה שיסדירו את מעמד אדמות הלאום והגנתם מפני זרים ובטרם הוגשו העתירות לבית המשפט העליון כנגד הפרטת קרקעות בשל ביטול מהותו של חוק יסוד: מקרקעי ישראל מבלי שתוקן באופן רשמי. העיקר שיש חוק.

רואים שקוף
החודש נפתחה במגדל המוזיאון שבתל אביב גלריית ליטבק. התערוכה הראשונה שתתארח בחודשים הקרובים תעסוק באמנות הזכוכית, וכוללת יצירות זכוכית של 26 אמנים מכל העולם הפרושים על פני 800 מטרים של חלל. בין האמנים שיצירותיהם מוצגים בגלריה המושקעת ניתן למצוא גם את צ'יהולי הזכור לטוב מיצירותיו שהוצגו במגדל דוד לפני מספר שנים. מחיר הכרטיס, 48 ₪, אינו פרופורציוני למחירן הנקוב של היצירות (בממוצע עשרות אלפי שקלים ליחידה). המחיר אגב, נראה הרבה פחות מופרך לאחר שרואים את הסרטונים בהם מוצג כיצד מפסלים בזכוכית. לפשוטי העם, כמוני, מומלץ לשלב ביקור בן שעה בגלריה יחד עם סיור במוזיאון תל-אביב שנמצא ממש מעבר לכביש. אלו שמבינים יותר, יוכלו ליהנות גם מהסטנדרטיים הבינלאומיים בהן עומדת הגלריה.

כביש הטייסים
החודש פרסם ארגון 'עדאלה' נייר עמדה נגד תוכנית הרשויות להרחיב את כביש 31 בין ערד לצומת שוקת. לטענת הכותבים, ההרחבה תפגע בזכויותיהם של תושבי המאחזים הלא חוקיים שהוקמו בסמוך לכביש. בנייר העמדה המפורט, מתעלמים הכותבים מהמציאות הקיימת בכביש כיום: ריבוי תאונות דרכים כתוצאה מנהיגה פרועה של הבדווים תושבי הסביבה. אם לא די בנהיגה הפרועה, העקיפות המסוכנות, הירידה והעלייה מהכביש לאורך כל אורכו ושאר מרעין בישין, נרשמו כבר מקרים בהם הונחו בשעות הלילה מחסומי אבנים ודוקרנים. עד כמה המצב חמור ניתן להבין מהחלטתו של מפקד בסיס נבטים לאסור על חייליו את התנועה בכביש בשעות הלילה. כחלק מהפיתרון למצב הקיים החליטו הרשויות לבצע עבודות מקיפות הכוללות הסדרת תאורה ומעקות בטיחות. אז לפני שעדאלה מתבכיינים על הפגיעה "בזכות הקניין, הזכות לדיור ולכבוד, הזכות לשוויון ועוד" (כלשון נייר העמדה), שיזכרו כי יש זכות אחת לכל אדם, בסיסית עוד יותר – הזכות לחיים.

השירות החשאי
קשה לקבל נתונים על שיעור המתגייסים מקרב החרדים, אבל בשנים האחרונות מספר החרדים המתגייסים לצבא עולה בקצב מהיר, וזאת בזכות סיכום שקט שהושג בין ראשי הצבא לרבנים החרדים. מעבר למסלול הוותיק של הנח"ל החרדי, הצבא כבר יודע להציע מגוון מסלולים, רובם טכנולוגיים, שיאפשרו לאותם צעירים שלא למדו במערכת ההשכלה הכללית להשתלב בכבוד בשוק העבודה הישראלי. עם כל זאת, הנושא לא זוכה לתהודה ולכותרות על מנת שלא לפגוע באטרקטיביות של מסלול הלימוד המסורתי בעולם הישיבות. ללמדך, שהפשרות היעילות ביותר נסגרות בשקט.

מהי קואליציה?
תנועת 'חברה אחרת אפשרית' ערכה במהלך החודש האחרון סקר לבחירת עוולות העשור. במסגרת הסקר שנערך באתר התנועה, התבקשו הגולשים לבחור את שלושת העוולות החברתיות החשובות לדעתם מתוך עשר אפשרויות. באופן לא מפתיע, אף אחת מהן אינה עוסקת בעוולה חברתית הקשורה לעקירת היישובים בקיץ תשס"ה (רשימה חלקית: גירוש אנשים מביתם, הזנחת המתיישבים, כליאת קטינים, שימוש בצווים מנהליים, עצירת אוטובוסים בדרך להפגנה). מדוע באופן לא מפתיע? מפני שתנועת 'חברה אחרת אפשרית' אינה אלא קואליציה של 44 ארגונים, בעיקר כאלה מזוהים עם השמאל, הפועלים לקבץ יחד מסה קריטית של פעילים חברתיים. למרות כל הקואליציה המרשימה, בסקר השתתפו בקושי 1,000 גולשים. אותם ארגונים יכלו בקלות לפנות לקהל רחב הרבה יותר, לו היו בוחרים להתמקד באמת בקידום סדר יום חברתי, ולא היו משתמשים באג'נדה מזוייפת כקרדום לחפור בו עבור אינטרסים פוליטיים מובהקים.

קואליציה או פיקציה?
דוגמא נוספת של קואליציית דמה הם 115 ארגוני זכויות אדם שהרימו יחדיו את המצעד הראשון למען זכויות אדם. על אף המיקום המרכזי בלב תל-אביב, יחסי הציבור המרשימים בכלי התקשורת, ההסעות מכל רחבי הארץ, השימוש האגרסיבי ביכולות ההפצה ברשת, הופעות אמנים ומזג האוויר הנוח, פחות מ-3,000 איש הטריחו עצמם להשתתף במצעד. אולי בזכות הכשלונות של אותם ארגונים להגיע לתפוצה רחבה של פעילים, ישכילו העומדים בראש הארגונים להבין כי העם הוא לא עד כדי כך טיפש, ואם באמת רוצים לקדם זכויות אדם או סדר יום חברתי, יש דרך לעשות זאת. ולא, היא אינה חייבת להיות מוטית פוליטית.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה