יום שישי, 19 בפברואר 2010

לא אקטואלי - 19.02.10

בשם השוויון
ביום רביעי הקרוב יערוך מכון ון-ליר שולחן עגול תחת הכותרת "מי מפחד משוויון נשים בצה"ל?". את דברי הפתיחה בכנס תישא לא אחרת מאשר פרופ' נעמי חזן – זו עם הקרן. אותה חזן השתתפה בהפגנה המונית נגד מלחמת לבנון השנייה, בזמן שחיילנו נלחמים למען שמירה על יישובי הצפון. בהפגנה קיצונית זו, נשמעו קולות בעד סרבנות ויעל דיין כמעט הותקפה לאחר ששלחה ברכה לחיילים. יושבת ראש באחד משני המושבים תהיה פרופ' חנה זוהר אשר בשנת 2005 חתמה על גילוי דעת הכולל "הערכה והכרת תודה לאותם חיילים וטייסים אמיצים המצייתים לקול מצפונם ומסרבים לקחת חלק בהרג ודיכוי של עם אחר". דוברת מרכזית נוספת תהיה ד"ר אורנה ששון-לוי, אותה חשפה מעל בימת הכנסת חברת הכנסת ציפי חוטובלי רק לפני חודשיים כמי שמרצה בפני קציני צה"ל למרות שהיא חתומה על עצומות בעד סרבנות. כשאלו הדמויות שיופיעו בכנס מסוג זה וישמיעו את קולן בעד קידום שוויון נשים בצבא, קול פנימי אומר לי שלא את טובתו של צה"ל הן רואות לנגד עיניהן. לפי התכנון, אמורים להשתתף בכנס גם נציגי צה"ל וקצינים בכירים במילואים, ביניהם: אלוף (במיל.) יהודה שגב, תא"ל (במיל.) עמירה דותן, וחברת הכנסת ותא"ל (במיל.) מירי רגב. בטוחני שהם אינם מכירים את הנפשות הפועלות וחושבים כי הם באים לדבר בכנס אקדמי. עכשיו הם יודעים שלא כך הדבר.

צב הריסה
תנועת 'רגבים לשמירת אדמות הלאום' עתרה לבית המשפט על בסיס דוח שהכינה המתאר כיצד מועלות הרשויות בתפקידן כנאמן הציבור לשמור על נכסי הכלל. מהדוח עולה כי עברייני הבנייה, לא משנה מאיזו עדה, מצאו שיטה לרוקן מתוכן את צווי ההריסה המוצאים נגדם, בשיתוף פעולה שקט של פרקליטות המדינה והיועץ המשפטי לממשלה: עם הוצאת הצו, פונים עברייני הבנייה בעתירה למתן צו ביניים עד להכרעה בעתירה. היות ומדובר בצעד קיצוני של הריסת בית, נעתר בית המשפט לבקשה. משלב זה והלאה מפרט הדוח כיצד פרקליטות המדינה והיועץ המשפטי לממשלה (הקודם) ממסמסים בפועל את צווי ההריסה. עוד טוען הדוח, כי בעתירות זהות במהותם, המוגשים על ידי תושבים יהודים, פועלת המערכת המשפטית במרץ (כל קשר למפלגה הינו מקרי בהחלט) לקביעת דיון בעתירה ולדחייתן. השבוע החליטה שופטת בית המשפט המחוזי בבאר שבע לשים סוף לפארסה והורתה למדינה לממש את אותם צווי הריסה. רק לי יש תחושה שערעור יוגש בקרוב ונחזור חלילה?

כולם בשביל אחד
ביום שני הקרוב יגיעו עשרות ישראלים לאילת, אבל לא מהסיבות המוכרות. מדובר בחבורה גדולה שתצעד לאורכו של כל שביל ישראל במשך חודשיים ותסיים את המסע בשאר יישוב שעל גבול הלבנון. נקודת הסיום לא נבחרה במקרה: המסע כולו נערך לזכרם של 73 החיילים שנספו באסון המסוקים. הפרוייקט המבורך, 'נפגשים בשביל ישראל' שמו, יוצא לדרך זו הפעם השישית, ושם לעצמו למטרה לקרב בין חלקי החברה הישראלית וכולל תוכניות העשרה רבות לאורך כל המסלול. המארגנים מזמינים את הציבור הרחב להצטרף ליום או יותר במשך החודשיים הקרובים. מומלץ לטעום: זהו צעד קטן לאדם, צעד גדול לציונות.

בריצה לא קלה
ביום שישי שעבר נערך בחברון מירוץ עיר האבות ה-2. עבור חלק מהמשתתפים זו הייתה הזדמנות טובה ללמוד דרך הרגליים את המציאות המורכבת בשטח. ידידי האצן שי קרפלס סיפר לי כי הופתע לגלות כי את כל היקף השטח בו מותר ליהודים לנוע בחברון הוא בסך הכל חמישה ק"מ, 22 דקות ריצה לרץ בינוני. כשעבר ליד הגדר המפורסמת בזכות התקרית המילולית המביכה בין מתנחלת לפלסטינית, הוא הבין מה מניפולציה תקשורתית של אילנה דיין אחת יכולה לעשות: כשמצלמים רק קיר אחד של כלוב קשה לדעת מי הוא זה שבתוך הכלוב ומי מחוצה לו.

מרבין בשמחה
לרגל כל רגל ולפני כל חג, עורך ארגון 'חברה טובה' מבצע התנדבות ארצי ברוח המועד המתקרב. המסורת המקסימה הזו תמשיך גם בשבועיים הקרובים במבצע התנדבות חגיגי לכבוד חג הפורים שייערך בשיתוף עם 'קרן ישעי', 'חיים בדרך ארץ' ותוכנית עמ"ן. במסגרת המבצע הענקי תערכנה מסיבות לבעלי צרכים מיוחדים בכל רחבי הארץ, אליהן יכולים המתנדבים להצטרף כיחידים וכקבוצות. לפרטים והרשמה גלשו לאתר האינטרנט של 'חברה טובה', אשר לקחה על עצמה את התפקיד להיות מדריך הפנאי של עולם ההתנדבות.

נקודות זכות למחשבה
בשנת 97 חנכה קרן מינרבה הגרמנית מרכז לזכויות אדם באוניברסיטה העברית. מרכז זה עורך כנסים, מעניק מלגות ומטפח חוקרים במטרה לעודד את קידום המחקר האקדמי בתחום זכויות האדם. עד כאן הכל טוב יפה. אלא שהמרכז מפעיל כבר יותר מעשור את תוכנית 'עמיתים לזכויות אדם', במסגרתה סטודנטים מתנדבים בארגון זכויות אדם בתמורה למלגה ולנקודות זכות אקדמיות. בין ארגוני זכויות האדם בהם ניתן להתנדב נמצאים ארגונים דוגמת בצלם, עדאלה ועוד ארגונים המנסים לקעקע את אופייה של מדינת ישראל כמדינה יהודית. ובמילים אחרות: האקדמיה הישראלית מעודדת התנדבות בארגונים אנטי-ציונים באמצעות מתן נקודות זכות אקדמיות. לתשומת ליבו של שר החינוך שגם עומד בראש הוועדה להשכלה גבוהה.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה