יום שישי, 26 בפברואר 2010

לא אקטואלי - 26.02.10

חידה לפורים
לכבוד פורים, אני מבקש את עזרת הקוראים: את השיר "חג פורים" כתב לוין קיפניס עם המילים "חג גדול ליהודים". בפועל, השימוש הנפוץ הוא בשורה: "חג גדול לילדים". אותי מעניין אם מדובר בטעות תמימה או שינוי מכוון. הפותר נכונה יזכה במגש של אוזני המן יומיים לפני פסח.

תג מחיר
השבוע נחשף כי בכוונתו של אריאל אטיאס, שר הבינוי והשיכון, לשווק 15,000 יחידות דיור חדשות במרכז הארץ, וזאת במטרה להגדיל את ההיצע ולהוריד את מחירי הדירות במרכז הארץ. אלא שיש שתי בעיות בתוכנית זו. מבחינה מהותית, אם הממשלה רוצה לעודד את אזרחיה לגור בפריפריה, עדיף שמחירי הנדל"ן במרכז הארץ יהיו מופקעים. גם מבחינה כלכלית, הניסיון הזה עלול שלא להצדיק את עצמו. ישנם מחקרים שמראים כי במקרה שההיצע עולה באופן מוצהר ויזום, כך גם הביקוש למוצר עולה, לעתים עד לרמה שמחירו המעודכן של המוצר הופך להיות גבוה עוד יותר. דוגמא לכך הן מקרים במדינות עולם שלישי, בהן החליטו הממשלות לייצר מקומות עבודה חדשים בערים המרכזיות על מנת להוריד את רמת האבטלה. בפועל, היגרו יותר כפריים לעיר מאשר מספר מקומות העבודה החדשים והאבטלה עלתה. כך עלול לקרות במקרה שלנו: על כל יחידת דיור שאטיאס יאשר לבנות במרכז הארץ יהיו מספר קופצים (מהפריפריה ומיהדות התפוצות), כך שנשאר עם עוד 15,000 בתי אב המתגוררים בגוש דן במקום בגליל ובנגב וגם עם מחירי דירות גבוהים.
הפרזת רשויות
לא צריך להיות פרופסור למשפטים כדי להבין את מה שדניאל פרידמן טוען מעל כל במה אפשרית: הרשות השופטת נטלה לעצמה סמכויות מופרזות, ולמעשה שמה עצמה מעל הרשות המבצעת והרשות המחוקקת. גישה זו, של עליונות המשפטן על שאר האדם פשתה גם בפרקליטות המדינה. המחשה מעולה לכך הוא מאמרה של עו"ד אסנת מנדל, מנהלת מחלקת הבג"צים בפרקליטות המדינה, שפורסם בכתב העת 'מעשי משפט - למשפט ותיקון חברתי'. כך היא כותבת במאמר הנושא את השם 'על עבודת הפרקליט במחלקת הבג"צים': "האם, בחסותה של העתירה, ניתן לייצר פיתרון שונה במקצת למקרה שנדון בה? פיתרון שיהא מקובל, יאזן טוב יותר – להשקפתו של הפרקליט – בין האינטרסים המתנגשים השונים, וישיג תוצאה צודקת יותר?". במדינה שאלו סנגוריה, לא צריך קטגורים.
פורים קטן
חודש אדר-מרדכי היהודי-הרב מוטי אלון: פתאום כל התכלת מרדכי הזה מקבל משמעות שונה לחלוטין וזה ממש לא בא לי בטוב. יש סיכוי לונהפוך הוא?
נקודות זכות
לפני ארבעה חודשים דחתה ועדת השרים לחקיקה את הצעת החוק של חבר הכנסת דני דנון המבקשת להעניק נקודות זכות אקדמיות לסטודנטים ששירתו במילואים במשך תקופה ארוכה. את אותה הצעה אימצה דווקא הממשלה הקודמת כשזו הוגשה מטעם חברי הכנסת איתן כבל וגלעד ארדן. אישית, איני חובב את הרעיון של נקודות זכות אקדמיות תמורת מעשים טובים יותר או פחות, אך ברור לי שהמצב הקיים, בו סטודנטים מקבלים נקודות זכות על מעורבות חברתית באופן סלקטיבי, אינו ראוי. רוצים לתת הטבות? עדיף להתחיל במתן הנחות משמעותיות בשכר הלימוד. המדינה מצידה, מוזמנת להגדיל את מספר נקודות הזיכוי במס הכנסה אותם מקבלים המילואימניקים.
ש"ס קונטרול
מעטים מאד נתנו את הדעת על הצטרפותה של ש"ס להסתדרות הציונית. יש הרואים בכך מגמה חיובית המעידה על תהליך 'ציוניזציה' שעובר על היהדות הספרדית-מסורתית ויש הרואים בכך לא יותר מאשר מהלך ציני להשגת ג'ובים, תקציבים ועמדות השפעה. עם זאת, אף אחד לא הקשיב למה שהחברים בש"ס אומרים בקול: רצונם להשפיע על יהדות התפוצות. התחרדותם של יהודי התפוצות היא עניין של טעם. הבעיה בהצטרפותה של ש"ס היא הסכנה בדחיקת רגליהם של יהודי התפוצות שאינם אורתודוקסים אל מחוץ לשורות התנועה הציונית. בהרצאה שנתן ד"ר דב מיימון מהמכון לתכנון מדיניות עם יהודי בפני קבוצת המנהיגות הצעירה של המכון לאסטרטגיה ציונית תואר מצבה של הקהילה היהודית בצרפת, בה רוב עמדות המפתח בהנהגת הקהילות מאוישות על ידי חרדים. מצב זה מקשה מאד על היהודי הצרפתי הממוצע לראות עצמו כחלק מהעם היהודי ובעיקר בשל הצורך למצוא דרכים לבטא זהות יהודית חילונית שלא במסגרת קהילתית. לאלו שקוראים את הדברים ומתייחסים לעניין בביטול, נזכיר שגם ב-1984 היו כאלה שראו בהקמתה של ש"ס לא יותר מאשר גחמה רגעית.
ביכור הביקורת
כאשר פרקליט המדינה, משה לדור, יצא במייל חריף שנשלח בתפוצת נאט"ו נגד יוזמתו של שר המשפטים לפיצול תפקיד היועץ המשפטי, הוא זכה לרוח גבית ממערכת המשפט וכלי התקשורת. גם היועץ המשפטי עצמו לא היסס לצאת נגד השרים הממומנים בתואנה כי הם היו לעומתיים. גם במקרה זה, שיבחה התקשורת את תעוזתו של היועץ ונתנה הד חיובי לביקורתו הנוקבת. לעומת זאת, כאשר פרקליט בשירות המדינה העיז להשמיע ביקורת בכיוון ההפוך, כלפי מערכת המשפט, הוא זכה למתקפה אגרסיבית מצד אותם חוגים בדיוק. בכל שלושת המקרים, לא נקט פרופ' יעקב נאמן בצעדים מעשיים כפי שהיה מצופה מהבוס הגדול של פרקליטות המדינה. יש מי שחושדים בשר המשפטים כי נס לחו וכל תפקידו כרגע הוא לשמור על כיסא המיניסטר עבור אי אלו חברים חדשים בקואליציה.
אווטאר
אפשר לוותר.

2 comments:

  1. אני היחיד שהתאריך 1984 קפץ לו בפנים?

    P:

    השבמחק
  2. מסכים מאד לגבי מחירי הדירות במרכז.

    כמו כן אין באמת שום סיבה להעניק נקודות זכות על חומר שלא נלמד בפועל. עדיף באמת לתת הטבות כספיות למילואימניקים.

    השבמחק