יום שישי, 12 במרץ 2010

לא אקטואלי - 12.03.10

פיקציה של פטיציה
למרות ניסיונותיה של מדינת ישראל להלחם בטרור העזתי בהרבה יותר רגישות מאשר נחישות, פרסם גוף נשים בינלאומי עצומה נגד 'הטבח' (במקור: slaughter) ו-'הטירוף' (madness) תוך יומיים מאז תחילת מבצע עופרת יצוקה. כמובן שגם שמן של נשים ישראליות התנוסס על אותה פטיציה, ביניהן הפרופסוריות הנכבדות גליה גולן וניחשתם נכון, נעמי חזן. לביקורת המופרכת הזו, הצטרף גם דוח גולדסטון ההזוי, אשר הביא ישראלים רבים, בעיקר מהשמאל הציוני, להכרה כי לא רק בעולם הערבי, אלא גם בעולם המערבי, יש כאלה אשר התנגדותם לישראל היא אוטומטית. דווקא מצב קשה זה הוביל ליצירת קונצזוס ציוני רחב מאד סביב האמונה בצדקת הדרך של המפעל הציוני. מה שלא הצליחו לעשות יאסר ערפאת באינתיפאדה השניה ועזמי בשארה במלחמת לבנון השניה, הצליחה לעשות נעמי חזן בשניה של חתימה על עוד עצומה.

עם לבדד
אחד התוצרים של אותו קונצנזוס הוא המסמך החשוב שהפיק 'מכון ראות' בחודש שעבר: "אתגר הדה-לגיטמציה של ישראל". מסמך זה מנתח את היווצרותו של איום אסטרטגי למדינת ישראל בזירה המדינית-דיפלומטית, כתוצאה ממתקפה רשתית אפקטיבית על המודל הפוליטי והכלכלי שלה, ומציע מסגרת תפיסתית למענה. על מנת להבין את גודל השעה, יש לדעת כי העומד בראש מכון ראות הוא גידי גרינשטיין, מי שהיה מזכיר צוות המשא ומתן לשיחות על הסכם הקבע בין ישראל ואש"ף בתקופתו של אהוד ברק כראש ממשלה. במכון מחקר בסדר גודל של 'מכון ראות', אין לראות בכניסה לפרוייקט אסטרטגי רחב היקף אשר כרוך בהוצאות כה גדולות דבר של מה בכך. זהו בהחלט סימן שלכמה אנשים בשמאל הישראלי נפל האסימון.

דה דה לגיטימציה
אחת ההמלצות של מכון ראות היא שישראל וגופים פרו-ישראליים יעברו ממגננה למתקפה נגד הדה-לגיטימציה. כמקור להשראה מצויין לשבח העיתונאי בן דרור ימיני אשר חשף את ג'ו סטורק, פעיל ארגון Human Rights Watch, כמי שקרא בעבר להרס מדינת ישראל והביע תמיכה בהתקפות טרור. דוגמא נוספת היא חשיפת ארגון NGO-Monitor את עובדת איסופן של מזכרות נאציות ע"י מרק גרלסקו, אנטי ישראלי מובהק ובכיר בארגון Human Rights Watch, אשר פוטר מתפקידו בעקבות החשיפה. במילים אחרות, נראה שהנשק הכי יעיל נגד דה לגיטמיציה הוא דה לגיטימציה.

פעמיים בשבוע
כחלק מתהליך הדה-לגיטימציה אשר מופעל כנגד מדינת ישראל, נערך בשבועיים האחרונים 'שבוע האפרטהייד הישראלי'. כנראה שמישהו שם למעלה החליט שכדי לדפוק את היהודים מותר להוסיף שבוע מעובר לשבעת ימי השבוע הקבועים. אם מדינת ישראל חפצת חיים, עליה להקשיב לקולות המגיעים מהמערב ולשרש כל תופעה של אפרטהייד בישראל. לדוגמא: חברת 'באמונה', אשר בונה עבור הציבור הדתי, זכתה במכרז לבניית דירות ביפו. מספר ארגונים החליטו לעתור לבית המשפט נגד האפלייה הפסולה, לדבריהם. בית המשפט אמנם זרק אותם מהמדרגות, בין השאר גם בשל העובדה המשעשעת קמעה כי אף אחד מבין הערבים שעתרו לא ניגש למכרז. כעת ראוי כי היועץ המשפטי לממשלה יפתח בחקירה נגד אותם הארגונים ('האגודה לזכויות האזרח', עמותת 'במקום' וארגון 'שומרי משפט – רבנים שומרי זכויות אדם') בעוון ניסיונם להדיר יהודים מיפו.

עיר דמים
עמותת אפרטהייד נוספת היא 'עיר עמים', אשר מנהלת מאבק עיקש נגד התיישבותם של יהודים במזרח ירושלים. על אף שמה, דואגת העמותה לאינטרסים של עם אחד בלבד. בעלי עניין כאלה ואחרים, נוטים להטיל את האחריות לבלאגן במזרח ירושלים בעיקר על בנימין נתניהו וניר ברקת, המואשמים בנטיות פירומניות בכל צעד בו הם הולכים. מי שבאמת שופכים דלק למדורה הם אותם ארגונים ישראלים פרו פלסטיניים אשר מתנהגים כאילו כל מהלך שיתקע את ביבי יביא לפה את השלום. לדוגמא, 'עיר עמים' אימצה את הנרטיב הפלסטיני, ונאבקת נגד כל פעילות יהודית במזרח ירושלים, מהתיישבות (שאושרה חוקית על ידי בית המשפט) ועד חפירות ארכיאולוגיות המספקות תרומה עשירה להבנת ההיסטוריה של העיר. באופן לא מפתיע כלל, כאשר מדובר על חפירות שעורך הוואקף בהר הבית או בהגבלה של גישת יהודים למקום המקדש, קולם לא נשמע. לפחות לא לטובת היהודים.

נשים דעתן נחשבת
אפרופו אפרטהייד והדרה, גם נשים מהוות לעיתים קרובות מושא לאפלייה. את המחנה הציוני קשה להאשים גם בקייס המגדרי. ד"ר גדי טאוב ציין בבלוג שלו את העובדה המרתקת הבאה: זכות בחירה לנשים הוענקה כבר בקונגרס הציוני השני (שנת 1898), הרבה לפני כל פרלמנט אחר באירופה, ו-111 שנים לפני שחברת כנסת ערבייה תיבחר מטעם מפלגה ערבית.

המתנדבים בעם
ביום שלישי הקרוב, הוא ראש חודש ניסן, ייערך יום מעשים טובים, במסגרתו צפויים ישראלים רבים לעצור את שגרת יומם ופשוט להתנדב. זוהי הפעם הרביעית שיום מיוחד זה יוצא לפועל, תודות לעמותת 'רוח טובה', אשר שמה לעצמה למטרה לעודד את רוח ההתנדבות והנתינה בחברה הישראלית. באתר העמותה ניתן למצוא 1,400 ארגונים דרכם ניתן לתרום לחברה בשלל דרכים. לקוראי המדור מומלץ להסתפק בשלב ראשון בהתנדבות בארגון אחד בלבד.

רדיו בלה בלה
בשעה טובה הוקם רדיו אזורי ביהודה ושומרון, גלי ישראל שמו. מראיונות שהתפרסמו עם ראשי התחנה עולה כי המטרה היא לשוות לתחנה צביון יחודי בעל זהות יהודית וציונית מובהקת. חזקה על מנהלי התחנה כי הם יודעים שלא ניתן להסתפק במוזיקה עברית ובמגישים ואנשי צוות בעלי אג'נדה מתאימה על מנת לפרוץ למעגלים רחבים יותר ולשנות את הרגלי האזנה בקרב ציבור המאזינים. מי שהצליחו במשימה דומה בעבר הם דווקא אנשי רשות השידור, אשר הקימו את תחנת הרדיו 88fm והשכילו לשוות לה אופי ייחודי משאר התחנות ששידרו באותה עת מעל גלי האתר. מהניסיון של תחנה זו ניתן ללמוד כי האתגר המרכזי שיעמוד בפני אנשי גלי ישראל הוא ליצור משהו שונה שעוד לא קיים בשוק התדרים הישראלי, ולא להסתפק בגלי צה"ל או רשת ב' לימניים.

אביב הגיע
פסח בא?

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה