יום שישי, 19 במרץ 2010

לא אקטואלי - 19.03.10

משכנס אדד
פעמים רבות הודעות על זכייה בפרס ישראל עוברות ליד האוזן שלי. ועדות הפרס לדורותיהן כבר כמעט הרגילו אותי לכך שמדובר על לא יותר מאשר מבצעי 'חבר מביא חבר' בהם זוכי הפרס מעניקים אותו לעמיתיהם בשיטת 'שמור לי ואשמור לך'. לכן, שמחתי כששמעתי שפרס ישראל לקרימינולוגיה יוענק לפרופסור משה אדד. נראה כי הזכייה של אדד היא סימן לרוחות החדשות שנושבות במשרד החינוך וסיומה של תקופה בה היה צריך להשתייך למילייה מסויים על מנת לזכות בפרס ישראל. אמנם איני מכיר את האיש ולא את עבודתו המחקרית, אבל שמו היה מוכר לי מהעבר הלא רחוק. במסגרת פעילות תא כתום, פנינו במייל למאות מרצים מאוניברסיטת בר-אילן על מנת שיצטרפו לעצומת מרצים נגד עקירת יישובי גוש קטיף. לאור התנגדותו של פרופ' משה קווה, נשיא האוניברסיטה לכל פעילות פוליטית בתחומי הקמפוס, לא ציפינו להיענות רבה. מי שכן הצטרף ללא היסוס, היה אותו אדד, אז ראש המחלקה לקרימינולוגיה והיום חתן פרס ישראל. כנראה שבאותה תקופה אפלה של אוניברסיטת הדגל של הציונות הדתית היה צריך להיות מומחה לקרימינולוגיה כדי להכיר בפשע שבתוכנית ההתנתקות.

תכנון לקוי
לפני 5 חודשים כתבתי פה על התכנונים של נתניהו לערוך רפורמה בוועדות התכנון והבנייה אשר עיקרה הוא הינה האצלת סמכויות מהוועדות המחוזיות לוועדות המקומיות. לפעולה זו השלכות רבות הן מהפן האזרחי והן מהפן הלאומי, בעיקר משום שוועדות מקומיות, אשר השליטה בהם נתונה לנבחרי ציבור, נתונות ללחצים פוליטיים הרבה יותר מאשר בוועדות מחוזיות. מעשה שטן ועוד בטרם יצאה הרפורמה לפועל, הרגיש נתניהו על בשרו את השלכות החלטותיה של ועדת סוררת, כאשר ועדת התכנון המחוזית של ירושלים הודיעה על אישור בנייה של 1,600 יחידות דיור עם נחיתתו של סגן נשיא ארצות הברית, ג'ו ביידן, בישראל. אם ממשלת ישראל אינה מצליחה לעקוב אחר עבודתן של מספר ועדות תכנון מחוזיות, כיצד היא תעשה זאת לאחר שתיושם התוכנית להקים 50 ועדות תכנון מקומיות חדשות?

האישה שאיתו
פעמים רבות מדווחים לנו כלי התקשורת כיצד דעותיהם של המנהיגים מושפעים באמצעות רעיותיהם. כך היה אצל לילי שרון, עליזה אולמרט וגם הילארי קלינטון כשעוד הייתה מהצד השני של מתרס הבית הלבן. אם אכן כך הדברים עובדים, ראוי לספר כי בשבוע שעבר אירחה הקרן החדשה לישראל לטובת הצגת פרוייקטים מטעם הקרן בעיירה הבדווית לקיה, את מי שנחשבת למשפיעה ביותר על סדר היום בלשכת ראש הממשלה כיום: ד"ר ג'יל ביידן, אשתו של סגן נשיא ארצות הברית. אתר נוסף בו ביקרה ביידן, הוא מרכז ימק"א אשר נמצא במרכז הבירה ומהווה דוגמא ומופת לדו-קיום בבירה. כל שנותר הוא לקוות שעד הביקור הבא, תימצא בישראל קרן כזו אשר תוכל להציג בפני הגברת השנייה של אמריקה נקודות מבט חדשות (עבורה) אודות הצלחות ואתגרי המפעל הציוני.

ה-GPS של ביידן
ברוך הבא לישראל. התחל נסיעה. צא מנמל התעופה וסע לכיוון מזרח. ברוך הבא לירושלים. סע דרומה עד שתגיע לשכונות ארמון הנציב ונופי ציון. ברוך הבא למזרח ירושלים. סע מערבה עד שתגיע לגילה. ברוך הבא למזרח ירושלים. סע צפונה בדרך בגין וחצה את כל העיר עד שתגיע לרמות שלמה. ברוך הבא למזרח ירושלים. המשך לבית הכנסת החורבה שברובע היהודי. ברוך הבא למזרח ירושלים. סיים את המסלול כאן. עבר עליך יום ארוך. מחר נבקר במזרח ירושלים.

מחנה משותף
לפני שבועיים חשפתי כי באתר החינוכי 'מכנה משותף' מופיעה הזמנה להשתלמות עבור מורים מטעם העמותה האנטי-ציונית 'זוכרות'. מילה טובה מגיעה לצוות משרד החינוך אשר טיפל במקרה במהירות וביעילות. על אף שהובהר לי כי משרד החינוך אינו קשור לאתר זה ואין לו כל קשר להשתלמות זו (ולכן אינו מכיר בתכנים המועברים בה), ההשתלמות זו כבר אינה מופיעה באתר וגם סמל משרד החינוך שהופיע בראש כל עמוד באתר זה הוסר.

עבודה עיוורית
סטודיו אנד ג'וי הינו מיזם חברתי-עסקי המתמחה בעיצוב וייצור של זרי פרחים ומתנות איכות, שבמסגרתו משולבים עשרות אנשים עם צרכים מיוחדים (נפגעי נפש, פיגור שכלי, ליקויי ראייה ועוד). העבודה בסטודיו אנד ג'וי מקנה למשתקמים ערוץ מיוחד לשילובם בקהילה, מממשת את הפוטנציאל האישי שלהם, מהווה מקור פרנסה מכובד עבורם (תגמול שעתי ולא תגמול תפוקתי) ומאפשרת להם לחיות חיים של כבוד ועצמאות. הסטודיו אינו נתמך על ידי גופים ציבוריים ואינו מקבל תרומות, אלא ניזון ממכירות בלבד. לקראת החג המתקרב, ניתן למצוא באתר הסטודיו קטלוג מתנות מרשים שניתן לחלק לעובדים או להעניק לאנשים אצלם תתארחו בחג הקרוב.

זאב זאב
אתר אינטרנט חדש, 'הכנסת הפתוחה' שמו, מבקש לחשוף פעילות הכנסת לציבור. מדובר בפרוייקט של כמה מתנדבים אשר מאפשר לכל גולש לגלות נתונים מעניינים על פעילותם הפרלמנטרית של חברי הכנסת. אחד הנתונים המפתיעים שגיליתי משיטוט מהיר באתר הוא, שאת רשימת חברי הכנסת מבחינת כמות ההצבעות סוגר לא אחר מאשר חבר הכנסת עמיר פרץ. נתון לא פחות מפתיע הוא שאת הרשימה מוביל בבטחה חבר הכנסת נסים זאב מש"ס, דמות שכלי התקשורת אוהבים לא לאהוב, עם מספר הצבעות גדול פי 16(!) מאשר פרץ.

שמיטת קרקעות
אחד הטיעונים נגד מימוש צווי הריסה לבתים שנבנו באופן לא חוקי במגזר הערבי הוא שלתושבים אין כל ברירה אחרת. האמת, מה לעשות, קצת אחרת. בשיחה שערך ראש עיריית רמלה, יואל לביא, עם קבוצת המנהיגות הצעירה של המכון לאסטרטגיה ציונית, הוא תיאר את המצב האבסורדי בעירו. על פי לביא, למרות שבפני התושבים הערבים עומדת האופציה להסדיר את זכויותיהם בקרקע, הם אינם עושים זאת, מכיוון שאז הם יהיו מחוייבים לשלם סכום סמלי ולעמוד בכללי התב"ע (תוכנית בניין עיר), בעוד שבמצב הנוכחי אף אחד לא מפריע להם לעשות מה שהם רוצים עם הקרקע, ובחינם. כאשר אלה הן הדעות החשוכות של לביא, פלא שבייניש פסלה את מועמדותו לתפקיד מנהל מינהל מקרקעי ישראל?

תגובה 1:

  1. לינק לאתר של הכנסת הפתוחה, וספציפית לרשימת ההצבעות של כל ח"כ:
    http://oknesset.org/member/

    השבמחק