יום שישי, 26 במרץ 2010

לא אקטואלי - 26.03.10

חדש ימינו
ישראלים ויהודים רבים צפויים לפקוד את ירושלים בחג הקרוב למרות שמצוות העלייה לרגל אינה חלה בימינו באופן רשמי. עבור רבים מהעולים לרגל יתווסף אתר חובה נוסף, הוא בית כנסת החורבה, אשר בנייתו מחדש זכתה ליחסי ציבור בינלאומיים באדיבותם הרבה של בני-דודינו מהרובע השכן. לאוהבים להתעמק, מומלץ להצטייד טרם הביקור בקובץ מחקרים חדש, 'החורבה' שמו, אשר ראה אור בהוצאת 'יד בן-צבי'. באווירה חגיגית זו אני מרשה לעצמי לדבר גבוהה ולכתוב: אשרי העם שאלה הם סופריו ושככה נראות חורבותיו.

פרקי אבות סימן לבנים
מי שהפך את 'יד בן צבי' לאחד המוסדות התרבותיים והמחקריים החשובים במדינת ישראל הוא ד"ר צבי צמרת, אשר בינתיים מונה לתפקיד חשוב עוד יותר, כיושב ראש המזכירות הפדגוגית במשרד החינוך. אחת הפעילויות הראשונות שהוביל צמרת, חילוני מובהק, היא הוספת 'פרקי אבות' לתוכנית הלימודים בבתי הספר הממלכתיים. כשפורסמה הידיעה בתקשורת, עצרתי את נשימתי וחיכיתי למתקפה ציבורית שלא באה. עבר שבוע, עברו שבועיים, ועדיין - דממה. ניתן לראות בכך סימן לכך שהטענה הנפוצה כי ישנם כאלה אשר מתנגדים באופן אינסטינקטיבי לכל יוזמה אשר מדיפה ריח של יהדות אינה מדוייקת כלל ועושה עוול עם החברה החילונית. דוגמא זו, יחד עם תופעות נוספות כמו הקמתם של בתי מדרש ליהדות מתחדשת מוכיחות כי הישראלים רוצים להתחבר לתרבות הישראלית גם אם אינם מוכנים לכוף עצמם תחת עול מצוות.

כוכב מישראל
ביום א' האחרון קיימה תנועת 'אם תרצו' את הוועידה השנתית השנייה. הרבה השתנה מאז הוועידה השנתית הראשונה. תעיד על כך נוכחותו של שר החינוך בוועידה, ולא פחות מכך, ברכה מצולמת מטעם ראש הממשלה בכבודו ובעצמו. במסגרת הערב, הושק ספרו של יו"ר התנועה, רונן שובל, אשר זכה בין השאר גם להסכמתם של הרמטכ"ל לשעבר, בוגי יעלון ופרופ' בני איש-שלום. שם הספר, 'כוכב מישראל', מתאר את דרך המוצא אותה מציע המחבר לשבר בחברה הישראלית. מגיע לרונן שובל, אחרי שלוש שנים וחצי של עבודה קשה, ליהנות מערב אחד של עדנה בו הוא כוכב הערב.

הקרן החשודה
עדות נוספת להצלחתה של התנועה היא הצלחתו של הקמפיין שהובילה להסרת המסכה מעל פני הקרן החדשה לישראל. על הצלחתו של הקמפיין תעיד תגובתם ההיסטרית של ארגוני הקרן החדשה לישראל אשר יצאו במתקפת הכפשות חסרת תקדים נגד הארגון הצעיר. הכפשות אלה כוללות נאצות כלפי פעילי התנועה, הפצת חומרי הסתה נגד 'אם תרצו' ואנשיה ברשת האינטרנט, הפעלת לחצים על פוליטיקאים (לאוזניי הגיעו עדויות על כך שארגוני נשים פמיניסטיים אשר נתמכים על ידי הקרן התנו את המשך תמיכתם בציפי לבני בכך שתוריד את חבריה לסיעה מהרעיון של הקמת ועדת חקירה פרלמנטרית לבדיקת פעילותה של הקרן החדשה). ואם כל זה לא מספיק, יש בידי חברי תנועת 'אם תרצו' ראיות לכך שהם מאז השקת הקמפיין הם זוכים למעקב צמוד. ממש מקרתיזם למתקדמים.

לא בשביל אף אחד
10,000 ק"מ של שבילים מסומנים עבור מטיילים ברחבי מדינת ישראל הביאו אותנו להיות במקום הראשון בעולם בסימון שבילים ביחס לשטח. ולמרות זאת, כשבחג הקרוב יפקדו המוני בית ישראל את שבילי ארצנו, צפויים מסלולי הטיולים, פופולאריים יותר וגם פחות, להיות הומים ולעתים אף פקוקים. לאלו מבין הקוראים אשר ניחנים ביכולת ניווט וברמת התמצאות גבוהה, ממליץ המדור לגלוש לאתר האינטרנט 'עמוד ענן'. באתר זה, הכולל גישה חופשית למפות הטופוגרפיות של מדינת ישראל כולה, יכולים הגולשים להרכיב לעצמם מסלולים חדשים, כולל כאלה שאינם מסומנים. הטיפ עליי, האחריות עליכם.

דמוקרטיה מתכוננת
בימים אלה מגבשים צוותים במכון הישראלי לדמוקרטיה הצעות לתיקון שיטת השלטון בישראל וזאת במטרה כפולה: לחזק את יכולת המשילות של נבחרי הציבור, וכן להגביר את אמון הציבור ומעורבותו בפוליטיקה הישראלית. במפגש האחרון של הפורום לתיקון שיטת השלטון, בו השתתפו ח"כים לשעבר, שופטים בדימוס, אנשי אקדמיה ואנשי ציבור נוספים, הועלו מספר הצעות לדיון, רובן טובות מאד וצפויות להועיל במידה ויתקבלו. עם זאת, נמנע הפורום מלעסוק בסוגייה מרכזית מהותית: הסדרת היחסים שבין הרשות המחוקקת לרשויות האחרות (המבצעת והשופטת), וזאת בגלל / למרות העובדה שבראש הפורום עומד נשיא בית המשפט העליון בדימוס, השופט מאיר שמגר.

הצעת אי אמון
החודש לפני 20 שנה יזם שמעון פרס את מה שידוע בתור 'התרגיל המסריח', בו ניסה לקנות מספר פוליטיקאים חרדים על מנת להדיח את ראש הממשלה דאז, יצחק שמיר. למרות שמאז חוקקו חוקים אשר נועדו למנוע הישנות מקרים מסוג זה, אנחנו יכולים לראות גם היום כל מיני תופעות (מי אמר חוק מופז?) שלא בדיוק מוסיפות כבוד לחברי הכנסת שלנו ומחלישות את רמת אמון הציבור בהם. מדובר בתופעה חוצת מפלגות (זוכרים עבור מי הומצא את תפקיד המשנה לראש ממשלה?) אשר חוזרת על עצמה כמעט בכל הקמת ממשלה. יצחק רבין הסביר בזמנו שבכל קואליציה יש גם קצת גועליציה. רק מה לעשות, והגועליציה הזו לא בדיוק מחזקת את אמון הציבור בנבחריו. לאור זאת, ניתן להציע שכל מי שמבקש לחזק את אמון הציבור בכנסת יגביל את האפשרות לשנות את חוקי המשחק באמצעות קביעת עיקרון פשוט שכל שינוי מסוג זה יכנס לתוקף רק החל מהקדנציה של הכנסת הבאה.

הא לחמא עניא
לכבוד חג הפסח ערכה תנועת 'במעגלי צדק' מארז הגדה חדש, אשר זכה להמלצת המדור גם בשנה שעברה, וכולל בתוכו פרשנויות מסורתיות עם מאמרים אקטואליים וכן את 'קריאה לסדר', תוספת תוכן חברתית אשר מותאמת לכל המשפחה. אמנם הזמן שנותר עד פסח להשיג את ההגדות אינו רב, אך מצד שני, גם ליציאת מצרים המקורית (בניגוד לאלו שבכל דור ודור) לא היה זמן רב מדי להתכונן. ההכנסות, כמעט מיותר לציין, יופנו לטובת קידום פרוייקטים נוספים בתחומי הצדק החברתי.

שבת הגדול
ואני הקטן.

3 תגובות:

 1. עדי

  כרגיל טור משובח. אולם אני יוצאת מאוד נגד הדיכוטומיה של אנחנו - הציבור הדתי מול הם- הציבור החילוני. אולי זו רק אני שמרגישה לא שייכת לא לכאן ולא לכאן. אבל אולי הרטוריקה של אנחנו מול הם כופה על יחידים צורך לבחור צד. אבל אחרי הכל, זוהי מגרעותיה של השיטה הלגאליסטית שהציבור הדתי מגדיר את עצמו באמצעותה.

  עינת

  השבמחק
 2. כל הכבוד עדי,
  ממש תענוג לקרוא את הבלוג שלך.

  השבמחק
 3. עינת, גם אני נגד הדיכוטומיה הזו. השתמשתי בה כדי להוכיח שאינה תקפה.

  אלי, חן חן.

  כל השאר, חג חירות שמח!

  השבמחק