יום שבת, 24 באפריל 2010

לא אקטואלי - 23.04.10

הקרן השמאלית
יום לאחר הבחירות של 99', בהן זכה אהוד ברק בראשות הממשלה, שלח אליעזר יערי, אז מנכ"ל הקרן החדשה לישראל, מכתב נרגש למועצת המנהלים של הקרן. במכתב כתב יערי את הדברים הבאים (בתרגום חופשי של ד"ר רן ברץ, שמחקר משותף לו עם משה אפרגן אודות הקרן החדשה פורסם כבר בשנת 2003): "כל אחד מאיתנו... יכול לחוש סיפוק מהערכים שתוצאות הבחירות הללו מבטאים ומן הדרך בה הושגו. בלתי אפשרי להתבונן במה שהתחולל מבלי לראות את טביעות האצבע הברורות והאמיצות של 'הקרן החדשה לישראל'... הוכחנו ששינוי חברתי יכול לגבור על כוח פוליטי...". תמיכת הקרן בממשלת שמאל אינה מפתיעה, אך בכל זאת היא צריכה להדאיג, וזאת מכיוון שאם הדברים נכונים, אזי יש כמה פוליטיקאים שמחוייבים לשמור על האינטרסים של הקרן, גם כשאלה אינם עולים בקנה אחד עם האינטרסים של מדינת ישראל.

השתיקה יפה להם
בעקבות מחקר משותף של המכון לאסטרטגיה ציונית ו-NGO Monitor אשר חושף את תופעת מימונם של ארגונים פוליטיים בישראל על ידי ממשלות זרות, מובילה הכנסת חקיקה לטובת קידום השקיפות בתחום. מי שעומד על רגליו האחוריות כדי לנסות ולמסמס את החקיקה הוא לא אחר מאשר השר בוז'י הרצוג, אשר הצליח להגיע לפשרה בוועדת השרים לענייני חקיקה, כי החקיקה תתואם עימו. מה כל כך מפריע לשר הרווחה לקדם את שקיפותם של ארגוני החברה האזרחית? במערכת הפוליטית מתחזקות ההשערות כי בוז'י פורע את חובו לקרן החדשה לישראל, אשר יש מי שקושרים אותה לפרשת העמותות של ברק מאותה מערכת בחירות של 99'.

קרן הון-שלטון
לפני כחודש נכתב פה כי יש עדויות לכך שארגוני נשים פמינסטיים, אשר נתמכים על ידי הקרן החדשה לישראל, ניסו להשפיע על ציפי לבני על מנת שזו תפעל נגד הקמת ועדת חקירה בעניין פעילות הקרן. אם הדברים נכונים, הן לגבי ברק והן לגבי לבני, משמעות הדבר היא שלקרן החדשה יש אחיזה משמעותית בכנסת ישראל. אחיזה זו עלולה להיות מנוצלת לא רק על מנת לקדם את האג'נדה של ארגוני הקרן, אלא גם על מנת למנוע חקירה פרלמנטרית אודות אופי פעילותה.

פרס ישראל אפקט טיבי
בסוף השבוע שעבר הוצעה במוסף זה רשימה אלטרנטיבית לזוכי פרס ישראל. הגיעה השעה להעניק את פרס ישראל למי שבאמת מגיע לו. למי שהביא את מדינת ישראל למה שהיא היום: בעיקר בזכותו, צה"ל הגיע לרמה מבצעית גבוהה. הוא זה שמביא את כלל מפקדי וחיילי צה"ל לעבוד בצורה הרמונית יחדיו. הוא הביא את ישראל להיות תעשייה ביטחונית מובילה ומעצמת היי-טק משגשגת. מי שמאחד את המערכת הפוליטית ומשכיח מחלוקות אידיאולוגיות ותיקות. הוא המנהיג שגורם לכל עם ישראל להתאחד ולהרגיש שהוא עם. בארץ ובתפוצות, דתיים וחילונים, גברים ונשים, צעירים ומבוגרים. אבל, הוא גם כל מה שהממסד הישראלי מתעב: הוא בן לעדות המזרח. הוא דתי. הוא רטוריקן דגול. הוא כריזמטי וסוחף את ההמונים. העם אוהב אותו. התקשורת שונאת אותו ובכל זאת משתוקקת למוצא פיו ומצטטת אותו בלי הרף. חסן נסראללה הוא המועמד שלי לזכייה בפרס ישראל.

ד"ש מהרצל
בנימין זאב הרצל, לא הסתפק רק בלחזות את הקמת המדינה, אלא גם חזה למי יש לתת את הקרדיט על אחדותו של העם והצלחתה של המדינה העתידית. כך כתב הרצל בשנת 1886, שנה לפני הקונגרס הציוני הראשון, במאמרו המכונן 'פתרון לשאלת היהודים': "עם אנחנו, והאויב עושה אותנו לעם, אם נחפץ או לא; תמיד היה כן בדברי-ימינו. בצר לנו הננו נעשים אגודה אחת, ופתאום יגלה לעינינו כוחנו". לרגל יום הולדתו ה-150 של הרצל, אותו אנו מציינים השנה, הפיק השירות הבולאי של דואר ישראל אוגדן מהודר ויוקרתי שכולל בולים מיוחדים לזכרו וכן הפתעות נוספות. מומלץ בחום כפריט לאספנים וחובבי מזכרות.

חורבה לה לה לה
בשבת האחרונה הלכתי לבקר בבית הכנסת 'החורבה' שברובע היהודי. את הליך שיקומו של בית הכנסת ליווה ויכוח לגבי אופיו של בית הכנסת: חרדי או ציוני-דתי. חודש לאחר הקמתו מחדש, ניתן לקבוע כי אופיו של בית כנסת החורבה נקבע להיות חרדי. איני כותב זאת כביקורת, אלא כעובדה: בתפילה בה אני נכחתי, כמעט כל המתפללים היו חרדים, מה גם שעזרת הנשים אינה ממש ידידותית לנשים, על אף קומתו השניה של ארון הקודש אשר ניצבת אל מול פני המתפללות. ובכל זאת, מומלץ בחום לבקר בבית הכנסת המשוחזר. מי שיבחרו להגיע בזמן קבלת שבת, יזכו בבונוס נוסף: ממש לפני תפילת ערבית, עולים כל הילדים, אל הגלרייה שבבסיס כיפת בית הכנסת ומשוררים בקול נעים את שיר השירים. אני כתבתי את שלי. עכשיו נותר לאקוסטיקה לעשות את שלה.

מבעירים את העיר
החל מיום רביעי הקרוב, יערוך ארגון 'חברה טובה' מבצע התנדבות ארצי לכבוד ל"ג בעומר. המבצע, בשיתוף עם עמותות נוספות, נערך זו השנה השלישית ויכלול הקמת מדורות ועריכת ערבי תרבות עבור בני נוער ממסגרות שונות מכל רחבי הארץ. לשם כך, מחפש ארגון 'חברה טובה' מתנדבים ומתנדבות אשר יהיו מוכנים לקחת על עצמם לרכז את הפרוייקט בעיר מגוריהם, יחד עם מתנדבים נוספים. ארגון 'חברה טובה', אשר שם לו למטרה לעודד התנדבות בקרב ישראלים, ראוי להרבה מילים טובות על פעילויות מסוג זה, אשר מחממות את הלב. פשוטו כמשמעו.

הולי-לנד?
הולי-שיט!

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה