יום שישי, 2 באפריל 2010

לא אקטואלי - 3.04.10

גלישה לרגל
מי שלא הספיק לבקר בירושלים בחג הנוכחי אבל רוצה לחוש מטעמה של עלייה לרגל, מוזמן לגלוש לאתר אינטרנט חדש בו מוצג שחזור ממוחשב של בית המקדש מהתקופה ההרודיאנית על פי עבודת הדוקטורט של ד"ר יהושע פלג אשר מתבססת על כתבי יוסף בן מתתיהו. אמנם השחזור אינו משתווה לדבר האמיתי, אך ניתן להתנחם בעובדה שבביקור הוירטואלי, בניגוד למציאות, לא תחושו בעומס המבקרים באתר הקדוש.

סקר בלי רגליים
אחת הדרכים של מחנה השלום (כאילו המתנגדים אינם מעוניינים בשלום) להתעלם מתוצאות הבחירות הן להזמין סקרים עם תוצאות ידועות מראש וכך להשכיח את בחירתו האותנטית של העם. לדוגמא, בקרוב אנו צפויים לשמוע טיעון חדש כי יותר מ-70% מהישראלים מעדיפים את פתרון שתי המדינות לשני עמים. אלא שהסקר הנ"ל התמקד במגוון אפשרויות מצומצם של מתווים לפתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני: פתרון של ''שתי מדינות לשני עמים'', פתרון של ''מדינה דו-לאומית'' ופתרון של ''קונפדרציה''. היפוטתית, גם אני הייתי מעדיף את הפיתרון הזה על פני האפשרויות האחרות, בדיוק כמו שהייתי מעדיף לצאת עכשיו לחופשה בחלל על פני נופש בקרקעית האוקייאנוס. על מנת להבטיח את הפופולריות של פיתרון שתי המדינות, בשאלת ההעדפה ניתנה אפשרות לתשובה מרובה, בעוד בשאלה בה נבדקה מהו המתווה הקשה ביותר להשגה ניתן היה לבחור אפשרות אחת בלבד. עורך הסקר, פרופ' יעקב שמיר, מהמחלקה לתקשורת ועיתונאות באוניברסיטה העברית, ידע בדיוק מה עושה. תחום התמחותו הוא תקשורת המונים. לקרנות שמימנו את המחקר, יוקדשו אייטמים משלהם בשבועות הקרובים.

מאכילים אותנו מרורים
בשבת הגדול, אמר הרב בני לאו כי אילו היה בגיל ילדיו, היה מוריד את הכיפה. את דבריו הסביר לאור התנהלותם של הממסד הרבני והרבנות הראשית בתקופה האחרונה, בעיקר לאור פרשיית הקברים באשקלון וביטול הגיורים של הרב דרוקמן רק מכיוון שאינו נשמע לרב אלישיב (שחור על גבי לבן בפסק דין עליו מתנוסס סמל מדינת ישראל, כדברי הרב בני לאו). הרב לאו יצא גם נגד שתיקתו של מי שהיה מושא עבודת הדוקטורט שלו, הרב עובדיה יוסף, אשר כבר בגיל 17 העז לצאת נגד מנהג אבותיו כשפסק כי המרור הוא חסה. האמת היא שהבעיה היא לא שהרב עובדיה הפך לשמרן או לשתקן, אלא באנשים המקיפים אותו. כדי להמחיש את המצב נספר כי חבר הכנסת הרב חיים אמסלם מש"ס, מבקש ולא מצליח זה שנתיים להיפגש עם הרב עובדיה על מנת לדון עימו בספר שהוציא 'זרע ישראל' ונחשב מהפכני בנושא הגיור על אף שהוא מתאים לשיטתו ההלכתית של הרב עובדיה.

המרן המתומרן
ניתן להביא דוגמא נוספת על מנת להבין כיצד מתומרן הרב עובדיה על ידי מקורביו. בדומה לסקר, באמצעות ניסוח מתאים של שאלה והצגת עובדות חלקיות, ניתן להשיג את התשובה הרצויה מהרב. כך קרה שכשנדרש לכך, פירסם הרב עובדיה חוות דעת תורנית בשאלת הפרטת מקרקעי ישראל. מקריאה מדוקדקת של חוות הדעת עולה, שמי שפנה אל הרב, הציג בפני הרב נתונים לא שלמים על מנת להמנע מפסיקה של הרב נגד ההסכמים הקואליציוניים עליהם הייתה כבר חתומה ש"ס. דוגמא נוספת לפער בין תפיסתו ההלכתית של הרב עובדיה למציאות בשטח היא הקמת המכללה החרדית הראשונה בארץ. עדינה בר-שלום, בתו הבכורה של הרב עובדיה, סיפרה בפני קבוצת המנהיגות הצעירה של המכון לאסטרטגיה ציונית, כי כשביקשה להקים את המכללה, קיבלה את ברכתו של אביה לפתוח את המוסד לבנים ובנות. כשהרב ביקר לראשונה במכללה, הוא הופתע לגלות כי במקום לומדות בנות בלבד. או אז הסבירה בתו כי נאלצה להתפשר עם רבנים שאסרו על פתיחת מוסדות אקדמיים לחרדים. היום כבר יש ספרייה נפרדת לגברים הלומדים במכללה.

דוק איום
פורום דו-קיום בנגב הוקם במטרה לשמש מסגרת לשיתוף פעולה יהודי-ערבי ולטיפוח סובלנות בנגב. בפועל, מדובר בארגון אשר יותר מחרחר ריב מאשר מביא לפיוס. ארגון זה הוא מבין הארגונים שהובילו את הבדווים בנגב להיות חלק ממאבק יום האדמה שצוין השבוע. יתרה מכך, לפני פחות משבועיים פרסם הארגון הודעה לתקשורת שבמרכזה איום של שייח בדווי כי "לא יהיה שלום עם הפלסטינים עד שלא יהיה שלום עם הבדווים". מעבר לליבוי האווירה, הארגון הקטן משיג גם השפעה באמצעות עתירות לבית המשפט העליון: לדוגמא, בעקבות עתירה בה היה מעורב הארגון, בשנת 2007 אסר בג"צ על המדינה להשתמש בקוטלי עשבים לריסוס ככלי למניעת פלישת עדרים ושבטים בדווים לאדמות מדינה. ככה זה כשבית המשפט העליון מעדיף רעייה לטווח קצר על פני ראייה לטווח ארוך.

הנחת סלב
אסף הוכמן, אסטרטג שיווקי צעיר ומבטיח, מנהל בלוג איכותי בו הוא מביא לעם היושב בציון את תובנותיו לגבי עולם הפרסום בזמן שהוא מסיים את חוק לימודיו היי שם באמריקה הרחוקה. השבוע הסביר אסף את האסטרטגיה שמאחורי הקמפיין שמנהלים פעילי גרינפיס נגד החטיף הפופולרי קיט-קט, בעוון השימוש בשמן דקלים, אשר מביא לפגיעה באוכלוסיית הקופים באינדונזיה. למעשה, אנשי גרינפיס משתמשים במותג המצליח של קיט-קט על מנת לקדם מאבק סביבתי נישתי. ניתן לראות שגם בישראל האסטרטגיה הזו מקובלת: רק בתקופה האחרונה ראינו כיצד ניצלו מס הכנסה ורשויות ההגירה את סלבריטאותם של הזמר קובי פרץ והדוגמנית מירי בוהדנה על מנת להביא לתודעת הציבור את הנושאים עליהם הם אמונים, ואולי אף להרתיע. ציני ציני, אבל עובד יופי.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה