יום ראשון, 23 במאי 2010

לא אקטואלי - 21.05.10

ישיבה של מטה

התלמוד הבבלי מספר ששבועות נקרא חג מתן תורה ולא חג קבלת תורה משום שהקב"ה כפה על בני ישראל הר כגיגית. 3,000 שנה אחרי מעמד סיני ו-200 שנה אחרי תנועת ההשכלה, חלקים הולכים וגדלים בציבור החילוני מקבלים על עצמם את לימוד התורה. אחד הסימנים לכך הוא הקמתה של הישיבה החילונית בדרום תל-אביב אשר פועלת במסגרת מרכז בינ"ה (ר"ת של בית היוצר לנשמת האומה, בהשראת 'המתמיד' של ביאליק). הישיבה, אשר פועלת כבר 4 שנים, גדלה משנה לשנה ומושכת אליה צעירים רבים מכל רחבי הארץ, אשר מבקשים להכיר מקרוב את התרבות היהודית בשילוב עם עשייה חברתית. יהדות עם נשמה. חילונית.

למען הסדר הטוב
לאור הצלחת הישיבה, ביקשו חבריה להקים מסלול הסדר שכולל שירות צבאי מלא, בדומה לישיבת מעלה גלבוע. אלא שעל פי חוק טל, שר הביטחון יכול לאשר הקמת ישיבה חדשה רק בהתאם להמלצת איגוד ישיבות ההסדר. על אף העובדה שישיבת בינה עמדה בכל הקריטריונים הנדרשים, כמו לימודי קודש ומספר תלמידים מינימלי, סרב האיגוד לאשר את הקמת הישיבה החדשה מכיוון שזו אינה פועלת ברוח ישראל סבא. ראשי הישיבה, אשר לא ציפו ליחס פטרנליסטי וממדר מרבנים ציונים-דתיים, בוחנים את האפשרות לעתור לבג"צ נגד העובדה ששר הביטחון כפוף לשיקול דעת של עמותה פרטית. בינתיים, החליטו חברי בינה לנהוג בשכל ולהקים מכינה קדם צבאית שכוללת מסלול המשך לבוגרי צבא ומונה כיום 45 תלמידים. יש לקוות כי בטרם יכפה עליהם הדבר, ישכילו ראשי איגוד ישיבות ההסדר להסדיר מרצונם הטוב את פעילותן של ישיבות הסדר חילוניות, אשר עתידות לתרום רבות לקידום אופייה היהודי של מדינת ישראל.

קיזוז מנצח
בשבת האחרונה זכתה הפועל תל אביב באליפות המדינה בכדורגל. לצערם (ואולי דווקא לשמחתם) של אוהדי הפועל, רבים מאוהדי הכדורגל טוענים כי התואר הושג בצורה לא ספורטיבית בשל שיטת הקיזוז שהונהגה עם פתיחת הפלייאוף העליון. האמת היא שכל העליהום נגד אבי לוזון, יו"ר ההתאחדות ויוזם השיטה נובע מהנחת מוצא מוטעית שמכבי חיפה היא הקבוצה האטרקטיבית בעוד הפועל תל אביב היא המשעממת שכולם אוהבים לשנוא. האמת היא שדווקא השנה מי ששיחקה את הכדורגל היפה ביותר בארץ הייתה הפועל תל אביב שכבשה 87 שערים (2.5 שערים בממוצע למשחק, 15 שערים יותר מחיפה ו-35 יותר מאשר מכבי ת"א שהגיעה למקום השלישי). כך יצא ששיטת הקיזוז השיגה מטרה נוספת מעבר ליצירת מתח לקראת סיום העונה: עד היום נתקלנו במקרים רבים בהם הקבוצה שזכתה באליפות היא זו שמשחקת כדורגל יעיל אבל פחות מושך, בעוד הקבוצה האטרקטיבית מאבדת נקודות דווקא מול הקבוצות הקטנות שמסתגרות מולה. בזכות השיטה החדשה, למפגשים שבין הקבוצות הגדולות בשלב הפלייאוף יש חשיבות רבה יותר, עובדה שנותנת יתרון לקבוצה שהיא באמת טובה יותר, גם אם היא לא במקום הראשון.

צעד קדימה
ביום חמישי הקרוב תערוך סיעת קדימה סדנא בכנסת תחת הכותרת: 'זהות יהודית במדינה דמוקרטית'. לשם קביעת תכני הסדנא, נעזרו אנשי המפלגה במכון שלום הרטמן, אשר בנו סדר יום מעניין שמורכב מארבעה נושאים מרכזיים: חינוך, גיור, נישואין וציבוריות. אין ספק שפעילות מפלגתית אשר מקדמת שיח ערכי הינה צעד מבורך לקידום הפוליטיקה הישראלית. עם זאת, יש לוודא שלא מדובר רק בעשיית רוח שנועדה לספק לחברי המפלגה תחושת פעילות מדומה, אלא שהדיבורים היפים גם יקרמו עור וגידים. בתור התחלה, מומלץ לחברי קדימה (וגם לחברי שאר המפלגות שאופייה היהודי של מדינת ישראל חשוב להם) לאמץ את מסקנות אמנת גביזון-מדן, אשר מספקת פתרונות יצירתיים ואיכותיים לרוב הנושאים שידונו בסדנא.

ביקור בית
טרנד חדש פוקד את עיתונאי ארצנו: ביקור יזום בארץ המתנחלים תוך חשיפת גילויים מרעישים אודותם. מאד נעלבתי שאף אחד מראשי ההתיישבות ביש"ע לא הזמין גם אותי לסיור וכוס יין, אך לא נתתי לדבר לרפות את ידיי: התקשרתי לידידתי המתנחלת והתחננתי שתזמין אותי לביקור על מנת שאוכל גם אני לעמוד מקרוב על טיבם של אותם אלה הקרויים מתנחלים. משעה שהסכימה, לא חלפו להם 24 שעות והתייצבתי בפתח ביתה שמח וטוב לב. ועתה, משחזרתי ארצה, הרשו לי לשתף אתכם ברשמיי העמוקים: גם המתנחלים הם בני אדם.

מחשבה טורדנית
מברוק גדול מגיע למדינת ישראל עם קבלתה לארגון ה-OECD. לבורים שאינם מבינים בכלכלה, ניתן להמחיש את גודל ההישג בכך שאילו למדינת ישראל היה פייסבוק, אזי בן רגע נוספו לה 33 חברים חדשים. מי שעקב אחרי מדורי הכלכלה בתקופה האחרונה יודע שעיקר מרצם של ראשי האוצר הופנה להשגת מטרה זו. יש מי שמייחסים את ההצלחה למהלכים המדיניים האחרונים של נתניהו שנועדו לרצות יותר את אומות העולם ופחות את העם בישראל. על כן יש להזכיר, כי החזון הכלכלי אינו חזות הכל והוא אינו צריך לגרום לקובעי המדיניות לפעול כאילו לקו בתסמונת אובססיבית-כפייתית. בסופו של יום, כל ההבדל בין ה-OECD ל-OCD זה E בודד.

ציונים לא מתנחלים
הם מתיישבים. ובונים. ומתגייסים. והם הרבה יותר מ-2,000 שמאלנים.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה