יום ראשון, 13 ביוני 2010

לא אקטואלי - 11.06.10

חינוך צבאי
בשבוע שעבר נכנס הרב רפי פרץ לתפקידו כרב הצבאי הראשי. יש לקוות שהרב פרץ ימשיך את דרכו של קודמו, הרב אבי רונצקי שחולל מהפכה עצומה בצה"ל: הרב רונצקי ייסד את תחום התודעה היהודית שהופעלה בעיקר בקרב חילות השדה. מהפכה זו התחדדה על רקע מגמת ההפרטה של חיל החינוך הצה"לי, שמסתפק בקניית שירותי התוכן מגופים פרטיים, והופך את חיילותיו ממש"קיות חינוך למזכירות. כשזה המצב, פלא שקצין חינוך ראשי לא אהב את החיל המתחרה שצומח לנגד עיניו?

רב לא מעורב
עם זאת, אסור לרב פרץ לשכוח גם את המהפכה השקטה אותה הוביל רבצ"ר קודם, הרב ישראל וייס, שתגבר את שורות הרבנים הצבאיים על מנת שיוכלו לספק מענה הולם לחיילים. בשלהי כהונתו של הרב גד נבון (שנמשכה 23 שנים עד הגיעו של הרב לגיל 78!( הרבנות הייתה כפופה ומנוונת, וסיפקה שירותים בסיסיים בלבד. תעיד על כך ההתנסות היחידה והאחרונה שלי עם רבנים צבאיים: במסגרת מקדמי ההיסטריה לקראת מה שהיה אמור להיות באג 2000, צה"ל בחר להפעיל את כלל מערכות המחשב, על מנת לאתר את התקלות בהקדם האפשרי. אלא, שיום המעבר למילניום החדש יצא בערב שבת. כחייל שהיה אחד האחראים להפעלת מערכת שהסבירות להשתמש בה כמעט ולא קיימת (עד היום לא עשו בה שימוש מבצעי), פניתי לרב החיל על מנת שיפעל לביטול רוע הגזירה וחילול השבת המיותר שנגרם בשל שיקולי כסת"ח. הרב הבטיח לי תשובה, ונעלם עד עצם היום הזה. כתחליף, התנדבתי לבצע שמירה באותה שבת על מנת להמנע מחילול שבת מיותר. שומר שבת או לא שומר שבת?

כלכלת ימין ושמאל
בימים רביעי וחמישי הקרובים יקיים המכון הישראלי לדמוקרטיה את פורום קיסריה ה-18 שייערך השנה בנצרת. רק בישראל, מדינה עם חלוקה מופרכת בין ימין ושמאל, יכול להערך כנס קפיטליסטי על ידי גוף המזוהה בפן המדיני עם השמאל, אליו מוזמנים בעיקר פוליטיקאים נאו-ליברליים שרובם מהצד הימני של הקשת הפוליטית. והכל, בעיר ערבית.

דתיי ימין ושמאל
אם כבר דיכוטומיות של ימין ושמאל, גם החברה הציונית-דתית בישראל עוברת תהליכים מרתקים. עד לפני מספר שנים ניתן היה להצביע על קשר בין רמת האדיקות הדתית לבין הדעות הפוליטיות: ניתן היה להניח שהדתי החרד"לי נוטה יותר ימינה בעוד הדתי הליברלי נוטה שמאלה. תהליך ההתפכחות הפוליטית שעובר על החברה הישראלית לא פוסח גם על החברה הציונית דתית והיום ניתן למצוא יותר ויותר דתיים ליברליים שלא ממש מתגעגעים לימים בהם הצביעו למפלגת מימ"ד. ניתן לזהות את המגמה הזו באמצעות מעקב אחר פעילותה של תנועת 'נאמני תורה ועבודה': אם לפני עשור סדר היום של חברי התנועה האשכנזים-שמאלנים נסב סביב הסוגייה הפוליטית, כיום ניתן לזהות שהמשתתפים מגוונים יותר, הנושא הפוליטי כמעט ממודר ועיקר השיח נסוב סביב סוגיות חינוכיות כאלה ואחרות. להרחבת הדעת היותר ליברלית, מומלץ בחום לעיין ב-'דעות', כתב העת של התנועה.

לא רק מדברים
שינוי משמעותי נוסף באופן הפעולה של תנועת 'נאמני תורה ועבודה' הוא המעבר משיח זכויות אישיות לשיח של שליחות קהילתית. ברוב שנותיה, עסקה התנועה בקידום מגמות פלורליסטיות, בעיקר פמיניזם וסובלנות כלפי חריגים בחברה הדתית. נראה כי בתקופה האחרונה חלחלה בקרב חברי התנועה ההבנה כי על מנת להשיג את מטרותיה, עדיף לה לפעול במסגרות קהילתיות אשר משתלבות ומשפיעות על כלל החברה הישראלית. כחלק מכך, יזמו ראשי התנועה פנייה לחברי התנועה ולאלה שמזדהים עם ערכיה להצטרף לאחת מארבע הקהילות המתחדשות בתל-אביב. לא לבורגנים בלבד.

לאטמה לערוץ 7
לא נותרו מילים לתאר את ההצלחה המסחררת לה זכה הקליפ הפארודי שהופק על ידי אתר האינטרנט הסאטירי 'לאטמה'. אחרי הכל, שני מיליון צפיות ברחבי כל העולם ועוד סיקור נרחב של כלי תקשורת בארץ ובעולם אומרות הכל. אבל מה שמעיד הכי הרבה על הצלחת אתר הסאטירה הימנית היא ההעדרות הבולטת של סיקור הקליפ דווקא מאתר החדשות של ערוץ 7 (שירת נשים?). נראה שבשעה טובה, מישהו בימין למד כיצד לפנות באמת לכלל ישראל בשפה המתאימה.

מאה למראה
ביום שישי שעבר התפרסם גיליון ה-100 של המגזין האינטרנטי 'מראה'. עורכת המגזין, דפנה שמורק-נתניהו (גיסתו של), מגדירה את השבועון המקוון כמגזין בלתי תקין פוליטית. כך מתחיל עמוס גורן את הפרק המרכזי בגיליון האחרון, קטע סאטירי תחת הכותרת 'פרקי אבות של השמאל': "מיקוניס קיבל תורה מסטלין ומסרה למק"י ומק"י לאנרכיסטים ואנרכיסטים מסרוה לאנשי בצלם ומצפן. הם אמרו שלושה דברים: סנגרו על אויבכם, וקטרגו על עמכם, וחסלו כל מי שאינו אתכם". לא תקין פוליטית, כבר אמרנו?

להשלים את ההתנתקות
אחת הקריאות הפופולריות לאחר פרשת המשט היא להשלים את ההתנתקות. צודקים לגמרי. בהחלט הגיעה השעה לפתור את מצוקתם של עקורי חבל עזה ולשכנם בבתי הקבע.

כבודה של עזה
מי שברח מעזה, סופו שעזה רודפת אחריו.

2 comments:

  1. הרב וייס בשונה מהרב רונצקי מיעט לדבר והרבה לעשות..

    השבמחק
  2. את ההתנתקות ניתן להשלים רק כשאזרחי ירדן הגולים יחזרו לארצם.
    כך תהיה הפרדה מוחלטת וביטחון.

    השבמחק