יום ראשון, 27 ביוני 2010

לא אקטואלי - 25.06.10

אדמה רועדת

בשבועות האחרונים נדונה בכנסת הצעת החוק של חברי הכנסת נחמן שי, שלי יחימוביץ, יריב לוין ואורי אורבך, בדבר הגבלת העברת קרקעות לזרים. מאז שאושרה הרפורמה במינהל מקרקעי ישראל, קיים חשש אמיתי כי קרקעות פרטיות יועברו לידי זרים. למרות הכוונה הטובה של חברי הכנסת הנכבדים, הצעת החוק המדוברת אינה מספקת כלל, מכיוון שאילי הון מהמפרץ הפרסי יכולים לממן רכישת קרקעות באמצעות אזרחים ערבים. לא מדובר בחשש בעלמא, יש עדויות רבות שהולכות ומצטברות, כולל תחקיר חשוב שערכה איילה חסון בתוכנית היומן של הערוץ הראשון. על כן, יש לבצע בהצעת החוק מספר תיקונים, שעיקרם הוא הגבלת רכישת קרקעות בידי מי שנהנה ממימון זר שמקורותיו ומניעיו מפוקפקים.

ההיסטוריה חוזרת
ביום ראשון האחרון, ח' תמוז, ציינה קהילת בארות יצחק 62 שנה לקרב הבלימה של הצבא המצרי. קיבוץ בארות יצחק הוקם במקור בצפון הנגב במסגרת מבצע 11 הנקודות ב-1946, אך התוצאות הקשות של מלחמת העצמאות הובילו את בני הקיבוץ להקימו מחדש במיקומו הנוכחי, ליד פתח תקווה. מצוקות התקופה וכן העובדה שתנועת הקיבוץ הדתי איבדה בעקבות הלחימה חמש מתוך עשרת קיבוצים שהקימה עד קום המדינה, הביאו לכך שסיפורי הגבורה של לוחמי בארות יצחק לא תועדו ועל כן נפקדים מהפנתיאון הלאומי של מלחמת העצמאות. ההיסטוריון נחום ברוכי, שהיה מזכיר הקיבוץ הדתי, ביקש לתקן את העוול ההיסטורי ולשם כך פרסם בהוצאת אריאל את הספר 'בארות יצחק בהתיישבות ובמערכה' אשר מעלה על נס את עמידת הגבורה של חברי הקיבוץ. אם כבר להיות מההיסטוריונים החדשים, אז מהסוג הנכון...

בונים אומה
מדי שנה, בצום י"ז בתמוז, עורכת תנועת במעגלי צדק כנס שמטרתו חשבון נפש חברתי ישראלי. הכנס שייערך ביום שלישי הקרוב, יתקיים תחת הכותרת 'תרומה ללא מגבלה' ויעסוק בהשתלבותם של צעירים עם מוגבלות באמצעות מימוש המחויבות והזכות להשתלב בחברה כאחד האדם. לשם כך, חברה התנועה לארגונים נוספים, בת-עמי, אלומה-אמונה, וגוונים, אשר פועלים בתחום זה. העיסוק בנושאים חברתיים מהסוג הזה, שאינו בעל היבטים קיומיים, מעיד על בריאותה של החברה בישראל ועל כל שמדובר בלא מפחות מאשר הוספת קומה חדשה בתהליך בנייתה של האומה. על כן, רק סמלי הדבר שהכנס הקרוב ייערך בבנייני האומה. עם זאת, אל לחברי 'במעגלי צדק' לנוח על זרי הדפנה. המטרה הבאה שלהם צריכה להיות עריכת של מספר כנסי י"ז בתמוז בכל רחבי הארץ על מנת להנגיש את העיסוק בסוגיות החברתיות לכלל החברה הישראלית.

הנוער של היום
השבוע יצאו מיטב ילדינו לחופש הגדול. המיטב במיטב של ילדינו ציינו את סיום שנת הלימודים בדרך קצת אחרת: חברי תנועת 'אחריי!', הפועלת בפריפריה, עורכים השבוע מעל למאה פרויקטים של התנדבות למען הקהילה. בנוסף, הבוקר ייערך בהר הרצל טקס חגיגי במעמד שר הביטחון, לכבוד התגייסותם של למעלה מאלף בוגרי התנועה לשירות צבאי משמעותי. עשרות מתוכם אף דחו את גיוסם בשנה במטרה לעשות שנת שירות לאומי נוספת. על פעילותה המבורכת של תנועת 'אחריי!' ניתן לומר שהיא ראויה להיכלל באלו הדברים שאין להם שיעור. לא באזרחות ולא באף מקצוע אחר.

זכויות הדם
תנועת ה-BDS הינה ארגון גג של מספר גופים המבקשים להפעיל סנקציות על ישראל במסווה של קידום זכויות אדם ושאר מילים יפות. מאז מבצע עופרת יצוקה, שנערך כתגובה לשמונה שנים של הפרת זכויות האדם של תושבי יישובי עוטף עזה, הפעילות של BDS בזירה הבינלאומית התרחבה באופן משמעותי. לאחרונה יצא לאור גיליון חדש של כתב העת האלקטרוני 'מראות', בו נחשף כי מי שמובילים בפועל את יוזמות ה-BDS הינם ארגונים אשר מבקשים לערער על זכותה של מדינת ישראל להתקיים, וזאת למרות שחלק מתומכי תנועת ה-BDS אינם תופסים את עצמם כדה-לגיטימטורים של מדינת ישראל. חשיבות הפרסום אינה רק בעצם הגילויים שעולים ממנו, אלא במי שמפרסם אותו, מכון ראות, המזוהה עם השמאל הישראלי, אשר הבין כי את הפיתרון לסוגיה הפלסטינית צריך לפתור קודם כל בבית, כי בחוץ אף אחד לא עושה הפרדה בין ימין לשמאל ובין אפרתי לתל-אביבי.

רבנות לא ראשית
לפני שבועיים כתבתי פה על תפקידה החשוב של הרבנות הצבאית. הזכיר לי בצדק הקורא הנאמן חגי המר, כי לא ניתן להסתפק בהישגיהם של הרבנים הצבאיים הראשיים ישראל וייס ואבי רונצקי, אלא יש לחתור להשפיע סוף כל סוף על הרבנות הראשית. על כן, הציע חגי להריץ את הרב רונצקי לתפקיד הרב הצבאי הראשי. אני מבקש להצטרף לקריאה זו, אך מכיוון שכוחו של הלובי הציוני דתי אינו מספיק, יש לגבש ברית רחבה של הציונות הדתית עם הציונות המסורתית והחילונית, במטרה לקדם את מועמדותם של הרב רונצקי או הרב וייס. הגיעה השעה לסיים את התקופה בה הרב הראשי (האשכנזי לפחות), נבחר בזכות תמיכתם האגרסיבית של החרדים המבקשים להפוך את הרבנות הראשית למוסד לא רלוונטי, לא רק לעצמם, אלא לכלל עם ישראל. אחרי הכול, ראוי כי הרב הראשי יבחר בזכותו מה שהוא, ולא בזכות מה שהוא לא.

גחמות
ארקדי גאידמק, איל ברקוביץ, יאיר לפיד. מצא את ההבדלים.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה