יום שבת, 3 ביולי 2010

לא אקטואלי - 02.07.10

קרן ההכפשה לישראל
ארגון NGO-Monitor מוכר בשל פעילותו כמשגיח על פעילותם ופרסומיהם של מגוון ארגונים המבקרים את מדיניותה של ממשלת ישראל במסווה של טיעונים הומינטריים. לקראת ישיבת הוועד המנהל של הקרן החדשה לישראל שנערכה ביום ראשון האחרון, פרסם NGO-Monitor שורת המלצות והצעות עבור הקרן במטרה שזו לא תמשיך לעודד פעילויות שפוגעות במעמדה של מדינת ישראל בעולם. גם אם הקרן לא תקבל את ההמלצות כלשונן, יש לקוות שחברי הקרן הבינו שלא יתכן שכסף יהודי יושקע בקריאות לחרמים על תוצרת ישראלית או בתמיכה בארגונים הקוראים לבטל את אופייה של מדינת ישראל כמדינה לאומית.

שקיפות מלאה
עד שהקרן החדשה לישראל ושאר ארגונים פוסט ציונים יקבלו על עצמם כללי התנהגות נאותה, נעשית עבודת חקיקה על מנת להגביר את שקיפותם של הארגונים הפוליטיים אשר פועלים במימון של ממשלות זרות על מנת להשפיע ולשנות את סדר היום הפנימי בישראל. על אף התמיכה הגדולה לה זכתה הצעת החוק בקריאה הטרומית (57 תומכים ו-11 מתנגדים), המשך תהליך קבלת החוק מתעכב בשל התנגדותו של שר הרווחה, בוז'י הרצוג, לחוק במתכונתו הנוכחית. כפשרה הוחלט להסמית את השר הרצוג ואת השר המשפטים, יעקב נאמן, להגיע לנוסח מוסכם. אלא שכרגע, ולמעשה מאז סיכול הניסיון לפצל את תפקיד היועץ המשפטי, שר המשפטים פועל בעצלתיים וכמעט ולא מקדם את הנושא. העובדה שלשר המשפטים כבר יצאה כל הרוח מהמפרשים, והוא רק מחכה לכניסתה של קדימה לממשלה על מנת לפנות את כסאו, מטרידה, במיוחד מכיוון שלשר נאמן יש קשרים עסקיים הדוקים עם בוז'י הרצוג. אחרי הכל, שניהם היו שותפים באחד ממשרדי עורכי הדין הגדולים בארץ, הרצוג-פוקס-נאמן ושות' ואולי גם יום אחד יחזרו לשתף פעולה שם. האם זהו חשש מוצדק או שזה בסך הכל פוקס שמחבר בין הרצוג לנאמן?

שפה קליטה
בימים אלה, משלים נתן שרנסקי את שנת כהונתו הראשונה כיו"ר הסוכנות היהודית. בשבוע שעבר, הציג היו"ר הפעלתן בפני חבר הנאמנים של הסוכנות תוכנית אסטרטגית שאחת ממטרותיה היא הגברת העלייה. לשם כך הוצעו מספר צעדים שתכליתם לחזק את הזהות היהודית, את הזיקה לארץ ישראל ואת הקשר בין הקהילות היהודיות למדינת ישראל. האמת היא שיש צעד אחד מאד פשוט ומאד חשוב על מנת לקדם את העלייה לישראל: לימוד השפה העברית. מהכרותי עם מספר לא קטן יהודים שעלו או רוצים לעלות לארץ, נראה בבירור כי מחסום השפה הוא המחסום הראשון בפני העולה החדש שרוצה להשתלב בשוק העבודה הישראלי. יתרה מכך, אני מכיר לא מעט מקרים של עולים שחזרו לארצות מולדתם, בין השאר מכיוון שהקושי בקליטת השפה החדשה, לא אפשר להם למצוא את מקומם בישראל.

ארץ או אחרת
בחודש אוקטובר הקרוב ימלא עשור להוצאתו של כתב העת החשוב 'ארץ אחרת'. זהו כתב עת המבקש לדון על השילוב הראוי בין הישראליות ליהדות במדינת ישראל, תוך קיום דיון ציבורי על בעיות יסוד בחיי החברה בישראל שאינן מקבלות את הבמה הראויה. בגיליון האחרון שעסק בהפרטת מקרקעי ישראל, מוצגות ההשלכות של המהלך במספר היבטים. מומלץ במיוחד מאמרו של דובי הלמן, חבר קיבוץ יטבתה ומזכיר התק"ם לשעבר, אשר מבהיר מדוע התפיסה הציונית הקלאסית של אחזקה יהודית בקרקע הכרחית למימוש הריבונות היהודית. למרות שאיני נמנה על תומכי הפרטת הקרקעות, קצת צורם שלא הובא אף מאמר המציג עמדה התומכת בהפרטה.

קיבוץ גלויות
אחת הדוגמאות הבולטות להשגת ריבונות יהודית בארץ ישראל באמצעות שליטה על קרקעות היא הקיבוץ. לרגל 100 שנה להקמת הקיבוץ הראשון, מפרסם יד בן-צבי את קובץ המאמרים 'הקיבוץ: מאה השנים הראשונות'. מעניין במיוחד הוא מקבץ המאמרים הראשון אשר מציג ובוחן בראייה היסטורית את תרומת הקיבוץ למעשה הציוני בתחומי העלייה, ההתיישבות והביטחון. ראויה לשבח גישתם האופטימית של עורכי קובץ המאמרים, אביבה חלמיש וצבי צמרת, אשר בחרו בשם 'מאה השנים הראשונות' מתוך תפיסה שתפקידו של הקיבוץ לא תם.

הדרך למונדיאל
אחרי 40 שנה של כשלונותיה של נבחרת ישראל להעפיל למונדיאל, הגיע הזמן לעשות מעשה: על ציבור האוהדים לצאת לצעדה מביתו של יוסי בניון בדימונה ועד לביתו של אבי לוזון, יו"ר ההתאחדות, בפתח תקוה. אם זה לא יעזור, זה לפחות יחזיר את גלעד שליט הביתה.

הערוץ החרוץ
סביר להניח שיש מבין קוראי העיתון כמה כאלה שמאסו בכל ענייני המונדיאל, ובעיקר מנסיונות הזפזופ שלא נגמר בין ערוצי הטלוויזיה על מנת למצוא משהו שהוא גם איכותי וגם לא קשור לכדורגל. לאותם שני אלה אני ממליץ לחפש את מבוקשם באתר האינטרנט של הערוץ האקדמי. זוהי יוזמה נהדרת, מיסודה של אוניברסיטת חיפה ושפועלת בשיתוף עם האוניברסיטה הפתוחה, הטכניון, אוניברסיטת בר-אילן והאוניברסיטה העברית. באתר ניתן למצוא גלרייה מרשימה של הרצאות וידאו במגוון תחומים: חברה, מדע, רפואה, בטחון, תרבות, אמנות, כלכלה ומשפט. הערוץ הוא פתרון מעולה לאלה שבחרו לא להכניס את מכשיר הטלוויזיה למרכז סלונם.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה