יום שבת, 17 ביולי 2010

לא אקטואלי - 16.07.10

מלחמת מורל

מדינת ישראל השתתפה במספיק מלחמות על מנת שכל אזרח ידע שהמוזות שותקות כשהתותחים רועמים. עם זאת, לאחר המלחמות השונות, בעיקר מאז מלחמת יום כיפור, אנו עדים לגלי מחאה בציבור שמגיעים מיד לאחר סיום הלחימה. ארבע שנים לאחר מלחמת לבנון השנייה, מפרסם המכון לאסטרטגיה ציונית מחקר חדשני אותו כתבה לאה בורובוי, שמסביר כיצד עמדות הציבור בזמן מלחמה משפיעות על דעת הקהל לאחריה. הממצאים מראים כי בזמן מלחמה אזרחים נוטים לדווח על עמדות חיוביות כלפי המדינה, אך את המחאה הפוליטית שהתפתחה אחריה ניתן היה לנבא באמצעות עמדות חבויות שליליות אותן גילו המשתתפים במחקר. על פי מסקנות המחקר, ניתן לזהות בזמן אמת בלחימה מהן גורם לעמדות חבויות שליליות, ובהתאם לכך יכולים ראשי המדינה לפעול כדי למזער את התסכול של הציבור, להפחית את רמת המחאה הציבורית לאחר הלחימה, ולשמר את החוסן הלאומי ברמה גבוהה.


השמאל התקשורתי
השבוע הודיע העיתונאי גיא מרוז על כוונתו להתמודד בבחירות לכנסת. המסגרת הפוליטית הראויה לדעתו בשלב זה היא תנועת 'השמאל הלאומי' הידועה. כיצד זה שתנועה שלא מצליחה להביא אלף משתתפים להפגנה שאמורה הייתה להיות מבחן הכוח המשמעותי הופכת להיות ידועה? בקלי קלות. מדובר בתנועה שכמעט כל כולה נוסדה על טהרת אנשי תקשורת. שימו לב מי נבחרו להיות המגיבים הראשונים על המניפסט שפרסמו: אמנון אברמוביץ', נדב איל, מיה בנגל, רביב דרוקר, גדי טאוב ורינו צרור. מכיוון שיש שמועות שגם עיתונאים הם בני אדם, אני משער שהתנועה הזו תגמור כמפלגה שיש בה יותר אנשי תקשורת ממנדטים. ולא רק בגלל שבסוף יגיע עיתונאי אחד, יאיר לפיד, עם מפלגה משלו, ובאיבחת טור שנון אחד ימחוק אותה כליל.


שמאל ללא שמאלץ
על מנת לבנות שמאל לאומי אמיתי יש להתייחס ברצינות רבה יותר לסוגיות העומדות על הפרק, ולא לחיות בסרט שאם לא יהיו יותר התנחלויות לא יהיו יותר בעיות בעולם. מי שבונה את התשתית הזו היא פרופ' רות גביזון, הנשיאה המייסדת של מרכז מציל"ה למחשבה ציונית, יהודית, ליברלית והומניסטית. לשם כך, פרסם המרכז בשנה האחרונה מספר ניירות עמדה חשובים בנושאים מגוונים. לדוגמא, השבוע יצא לאור נייר עמדה מאת פרופ' יפה זילברשץ ונמרה גורן-אמיתי בנושא 'שיבת פליטים פלסטינים לתחומי מדינת ישראל'. באמצעות ניתוח מפורט, מוכיחות המחברות מדוע אין זכות משפטית לפליטים הפלסטינים לשוב למדינת ישראל והן מסבירות מדוע צעד כזה יפגע ביכולת של העם היהודי למממש את זכותו להגדרה עצמית. חבל שדווקא לשמאל כזה, אין כמעט ייצוג היום בשיח הפוליטי בישראל, לא מפלגה, וגם לא חברי כנסת.


אוצר בכפר בלום
בימים רביעי עד שישי הקרובים ייערך בגליל העליון פסטיבל 'לא בשמים' – חווית לימוד יהודית-ישראלית שמטרתה העיקרית להפגיש את כלל חלקי החברה הישראלית על מנת שיכירו אלה את אלה. הפסטיבל הנ"ל מתקיים כבר למעלה מעשור, והוא חלק מטרנד שמביא להנגשת היהדות לאנשים שעד לא מזמן סלדו מהדת היהודית. האתגר המורכב יותר כרגע, הוא להנגיש את הגליל העליון ליהודי שאר הארץ.


מונדיאל אפטר פארטי
ביום ראשון הקרוב, ח"י ביולי, יצויין ברחבי העולם יום נלסון מנדלה, לרגל יום הולדתו ה-92 של המהפכן הגדול ביותר של המאה ה-20. זוהי הפעם הראשונה שיום זה נחגג, מאז הוכרז לראשונה על ידי העצרת הכללית של האו"ם בנובמבר 2009 כיום אקטיביזם בסימן מורשתו של מנדלה. שיטוט קל באינטרנט מעלה את התופעה המדאיגה אך לא מפתיעה כי יום זה נחוג כמעט אך ורק על ידי ארגוני שמאל קיצוני. יש לקוות כי לקראת ימי מנדלה הבאים, גם ארגונים לאומיים יטלו חלק פעיל. אחרי הכל, מורשת מנדלה כוללת גם מאבק התעוררות לאומית לא מתפשר.


סיכום מונדיאל
ספרד היא גרמניה החדשה. גרמניה היא הולנד החדשה. אורוגוואי היא ארגנטינה החדשה. וכך הלאה וכך הלאה.

תגובה 1:

  1. אני חושב שלערוך בגליל פסטיבל שרובו באמצע השבוע, זה לא קירוב כלל חלקי החברה הישראלית אלא רק החלקים המובטלים שבה!

    חבל דווקא נראה מעניין.

    יקיר

    השבמחק