יום רביעי, 22 בספטמבר 2010

לא אקטואלי - 22.09.10

ההקפאה החדשה
נראה ששר הביטחון סימן מטרה חדשה: המכינות הקדם-צבאיות. עד היום הייתה הסכמה רחבה על כך שהאינטרס של צה"ל ושל החברה הישראלית הוא שכמה שיותר צעירים יתגייסו לאחר שלמדו במכינה, דתית או חילונית. בוגרי המכינות מגיעים מוכנים יותר לצה"ל, מתגייסים לשירות משמעותי ורבים מהם נשארים לשירות קבע ממושך. בהתאם לכך, עד היום פעלו כלל המכינות בניסיון לקלוט כמה שיותר חניכים, בברכתם של משרד החינוך ומשרד הביטחון. במקום להעניק את פרס ישראל למפעל הציוני המבורך, החליט אהוד ברק, או מישהו מיועציו, להגביל את מספר הצעירים שיוכלו להגיע למכינות בטרם גיוסם לצה"ל. מכיוון שחשיבותם של המכינות ברורה לכולם, כולל לברק עצמו, לי נראה שמדובר בלא יותר מאשר תרגילי כוח של שר הביטחון חסר הביטחון.

הכושי עשה את שלו
כשבנימין נתניהו הקים את ממשלתו, היה ברור מדוע בחר לצרף את אהוד ברק לממשלתו. תפקידו של ברק כמגן האנושי של נתניהו בקרב הדיפלומטיה הבינלאומית היה ברור, ובהתאם גם המחירים אותה נאלצה לשלם הממשלה הלאומית עבור הצטרפותה של מפלגת העבודה לקואליציה. אלא שמאז עברו הרבה מים ברוביקון ונתניהו מיצב עצמו במקום לא טוב ולא באמצע בין ציפי לבני לאהוד אולמרט. כשזהו המצב, תפקידו של ברק בממשלה הוא כבר הרבה פחות חיוני, בטח לאור העובדה שהוא ומפלגתו מרבים לשים רגליים לכל יוזמה לאומית מטעם הממשלה. כמו כן, סביר להניח שבמידה וההקפאה לא תימשך, תחליט מפלגת העבודה לעזוב את הממשלה (עם ברק או בלעדיו), מהלך שייתפס כתחילת הסוף של הממשלה. במקרה כזה, עדיף לו לנתניהו, להראות לברק את הדרך החוצה, מאשר ברק יראה לביבי את הדרך למטה.

נוער בתנועה
הרבה לפני שהיו מכינות קדם צבאיות, היה מוסד חשוב לא פחות אשר הביא להגברת מעורבותם של צעירים על הנעשה בחברה הישראלית: תנועות הנוער. למרות תרומתן של תנועות הנוער לטיפוחו של הנוער ולקידום החברה הישראלית, חל בעשורים האחרונים פיחות במעמדן. נייר עמדה חדש שמפרסם המכון לאסטרטגיה ציונית מתאר כיצד ירדו קרנן של תנועות הנוער בד בבד להיחלשותם של ערכי השותפות והסולידריות בחברה. אמנם, בשנים האחרונות ניכרת מגמת שינוי לטובה ביחס המדינה לתנועות הנוער מבחינת תקצוב. עם זאת, ניתן לעשות עוד הרבה בנושא. יניב מינקוב, כותב המחקר ובוגר תוכנית המנהיגות הצעירה של המכון, מציע שורת המלצות אשר יביאו להעצמתן של תנועות הנוער במטרה לקדם שינוי ערכי בקרב בני הנוער ולחיזוק זהותם הקולקטיבית והלאומית.

יהודי לא מחרים יהודי
השבוע פורסם כי ממשלת הולנד ביטלה סיור של ראשי רשויות מישראל בשל השתתפותם של ראשי מועצות מיהודה ושומרון. במצב העניינים הנוכחי, הולנד לא צפויה להיות המדינה הידידותית האחרונה שתקדם חרם על ישראל. אם ארגונים אנטי ישראליים ימשיכו בפעילותם להפעלת סנקציות על ישראל בקרב ממשלות זרות, אל תתפלאו אם המדינה הבאה שתחרים אותנו תהיה לא פחות מאשר ניו-יורק, המדינה עם ריכוז היהודים הגדול בעולם. בניו יורק פועל סניף של ארגון עדאלה, אשר הוקם בדיוק לשם מטרה זו. בינתיים נחל הארגון הצלחה בכך שגרם לריצ'ארד מרין, מנכ"ל אפריקה-ישראל השקעות ארה"ב, לפרוש מארגון הסיוע הבינלאומי, CARE, בעקבות האשמות שאפריקה-ישראל בונה ביהודה ושומרון. להזכירכם, ארגון עדאלה נתמך על ידי הקרן החדשה לישראל, אשר ממומנת על ידי יהודים רבים, שחלק לא קטן מהם גר בניו-יורק. עוד יותר תמוהה העובדה כיצד מתאפשרת פעילות זו של עדאלה בניו-יורק, לאור העובדה שהחוק האמריקאי אוסר על קידום חרמות נגד מדינות ידידותיות לארצות הברית. אלא אם ישראל כבר אינה נחשבת לכזו, ומישהו שכח לעדכן אותנו.

לחתור לדמוקרטיה
קוראי עיתון זה כבר יודעים שהפעילות של 'עדאלה' אינה בעייתית רק בארצות הברית אלא גם בארץ. מה שלא כולם מכירים היא בעיית הלגיטימציה שמאחורי הפעילות של 'עדאלה'. ארגון 'עדאלה', כמו ארגונים לא ממשלתיים אחרים (ובאנגלית NGO), זוכה למימון מממשלות זרות, ובכך למעשה הופך לארגון חצי ממשלתי. ארגונים מסוג זה, המשמשים למעשה ככלי שרת לקידום סדר מטעם ממשלות אחרות, נקראים בספרות המחקרית בשם GONGO (Government-Organized Nongovernmental Organization). במציאות החוקית כיום בישראל, ארגונים ממשלתיים-לא-ממשלתיים אלו הינם נעדרי שקיפות בנוגע ליעדיהם ומטרותיהם ואף עלולים לנצל את כליה של הדמוקרטיה בכדי לחתור תחתיה. עם זאת, מכיוון שמרכז פעילותם של ארגונים אלה הינו בתחומי מדינת ישראל, אל לה למדינה לגלגל עיניה כלפי המדינות המממנות ולפעול בעצמה לחשיפת דרכי פעולתם.

שניים לטנגו
שיחות השלום עם הפלסטינים מתקדמות בקצב רצחני. הישראלים מתקדמים והפלסטינים רוצחים.

2 comments:

 1. תבדוק את עצמך, אין כל קשר בין ארגון עדאלה שפועל בישראל לארגון הנקרא "עדאלה ניו יורק", שקורא להחרים את ישראל. עדאלה בישראל לא עוסק בכלל בהחרמת ישראל אלא בהשגת שוויון זכויות למיעוט הערבי.

  השבמחק
 2. כתבתי את הדברים על סמך הכתוב פה:
  http://www.zavit3.co.il/article.asp?id=15183
  מאז הסבו את תשומת לבי שהדברים לא מדוייקים, כפי שכתוב כאן:
  http://www.ngo-monitor.org/article.php?id=2211#adalahny
  אני בודק את הדברים...
  בכל מקרה, תודה על ההערה.

  השבמחק