יום שישי, 1 באוקטובר 2010

לא אקטואלי - 1.10.10

סביבה לאומית
בשנים האחרונות נהוג במחוזותינו לזהות את המאבקים הסביבתיים עם השמאל ולעתים אף עם השמאל הקיצוני. הדבר נכון הן ברמה המפלגות (לדוגמא 'הירוקים' ו'התנועה הירוקה') והן ברמת ארגוני המגזר השלישי (ראו התנגדותן של עמותות סביבתיות להקמת יישובים עבור עקורי גוש קטיף). אלא שהמתח בין היוזמות הירוקות לבין האינטרסים הלאומיים אינו גנטי. לרגל הרגל שזה עתה סיימנו (כמו גם שני הרגלים הנוספים) שלפחות על פי שמו, חג האסיף, גם הוא קשור לטבע, מוקדש חלקו הארי של המדור ליוזמות שהן לא פחות לאומיות מאשר ירוקות.

גלובליזציה בשירות הציונות
באופן אירוני למדי, אחד המאבקים הסביבתיים הבולטים ביותר בזירה הבינלאומית הוא המאבק נגד הנפט והניסיונות לעבור למקורות אנרגיה מתחדשים, אשר חופף לאינטרס הציוני. אחרי שמשה רבנו חיפש ומצא, במשך 40 שנה את המקום היחיד במזרח התיכון בו אין נפט, ומכיוון ששכנינו מנצלים את הזהב השחור על מנת לפעול נגדנו, די ברור שככל שהנפט יהפוך פחות חיוני לפעילותו של העולם, כך יקשה על אויבנו לכלותינו. מי שמובילה את הפעילות בתחום היא תנועת גרינפיס העולמית, אשר האסון האקולוגי במפרץ מקסיקו גרם לה ללחוץ על הדוושה במאמציה להוביל מהפכת אנרגיה, ולשדל ממשלות ברחבי העולם לפעול למען מעבר לאנרגיות נקיות. לכן, רק טבעי הוא שאזרחי ישראל, על שריה הרבים, ירתמו לנושא ובתור התחלה יחתמו על העצומה שנמצאת באתר גרינפיס.

על מי נוח
מי שלקחו על עצמם את האתגר לחבר בין ערכי היהדות לשמירה על הסביבה הם חברי עמותת 'טבע עברי', שממשיכים זו השנה השנייה ביוזמה לציון שבת פרשת נוח כ-'שבת של תיקון סביבתי'. במסגרת שבת זו נקראים בתי-כנסת, קהילות, מתנ"סים ושאר גופים לערוך פעילויות לטובת השמעת קולה של היהדות בשיח הסביבתי הגלובלי. השנה חברה ליוזמה זו גם תנועת 'במעגלי צדק', אשר תשתתף בעריכת פסטיבל ססגוני ברח' עמק רפאים שבירושלים בסימן "לפנינו המבול". הפסטיבל ייערך בבוקרו של יום שישי, ערב שבת נוח ויכלול הרצאות, הופעות ושאר אטרקציות לא מזיקות לסביבה.

אין לי ארץ, אחרת...
מי שרוצה להביא לידי ביטוי את כישרונותיו והגיגיו לגבי הקשר בין ציונות לסביבה, מוזמן להשתתף בתחרות כרזות אותה מארגנת תנועת 'אם תרצו'. מטרת התחרות היא לעודד שיח אומנותי וסביבתי מתוך נקודת מבט ציונית, בניגוד למקרים אחרים אליהם אנו כבר מורגלים, בהם עולם היצירה, כמו גם השיח הסביבתי, פועלים תוך התכחשות וניכור כלפי הערכים הציוניים הקלאסיים. הכרזות המצטיינות יוצגו בתערוכה שתיערך בחנוכה במרכז מורשת בגין. גלעד ארדן, השר לאיכות הסביבה, בחור לאומי בפני עצמו, יהיה שם על מנת להעניק פרסים לכרזות הזוכות.

הקו הירוק
העיסוק הסביבתי, וזה לא סוד, כיום חוצה גבולות חבריים, מפלגתיים וגם בין מדינות. יותר מכך, ישנם מקרים לא מעטים בהם נרשמו תופעות של זיהום שמעז לעבור את הקו הירוק האלמותי דרך האוויר (עשן מפחמות) והמים (שפכי ביוב) בניגוד לכלל הפיזיקה הבסיסי שהתקשורת הישראלית מנסה להנחיל לנו כבר ארבעים שנה: אנחנו פה והם שם. לשם כך הקימו פעילי ימין ומתנחלים את עמותת 'ירוק עכשיו' אשר מבקשת לטפל במפגעים סביבתיים ביהודה ושומרון. פעילות נוספת של הארגון היא 'התו הירוק' אשר מוענק לעלונים השומרים על כללי הלכה המאפשרים את הכנסת למעגל המיחזור במקום לבור הגניזה שאינו מאבד אף טיפה.

נטיות הפוכות
את כל המודאגים מהמעבר החד של המחנה הלאומי לצידו של השיח הסביבתי ניתן להרגיע ולומר שלא הכול ירוק, וישנם תהליכים בחברה הישראלית שמפצים על כך. אני מדבר על הקשר שהולך ומתחזק בין החילונים שחיים בישראל ליהדות על גווניה השונים. אחת האינדיקציות לכך היא השינוי הדמוגרפי שחל בפסטיבל הקהל, אשר נערך מדי שנה בחול המועד סוכות. לפני 13 שנים, בזמן שהפסטיבל הראשון התקיים, רובו של הקהל נע בין דתיים סקרניים לדתיים ליברליים. ואילו בפסטיבל הקהל ה-14 שנערך ביום ראשון האחרון, היה ניתן לראות רוב ברור של גלויי ראש וחשופות רגליים, שכבר לא רואים ביהדות מילה גסה.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה