יום שישי, 29 באוקטובר 2010

לא אקטואלי - 29.10.10

קצבת נאמנות
לא משנה מה דעתך בעניין, כל סיפור קצבאות האברכים יצא כבר מהאף. העניין הכי מתסכל בכל הסיפור הזה שדווקא חברי מפלגת קדימה, מי שיוצאים באופן החריף ביותר נגד הקצבאות, הם אלה שיכולים לפתור את כל הסיפור: כל שעליהם לעשות הוא להצטרף לממשלה ובכך להפחית את כוחן היחסי של המפלגות החרדיות בקואליציה. בכל קונסטלציה אחרת, בין אם קדימה ובין אם הליכוד ירכיבו את הממשלה, למפלגות החרדיות יהיה בה משקל רב. פיתרון אפשרי נוסף יכול להיות אם מפלגת ישראל ביתנו תמשיך לקדם את חוקי הנאמנות: כל אברך שמבקש לקבל תמיכה יצטרך לחתום אמונים למדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. פתרון בשקל שיכול לחסוך למשלמי המסים הרבה מאד כסף.

קשיי שפה
ביום שישי שעבר, נערך במוזיאון ישראל ששוכן בירושלים, בירת מדינת ישראל, כנס מטעם המכון לתכנון מדיניות העם היהודי. בין הדוברים בכנס היה גם ראש ממשלת ישראל, אשר בחר לשאת את נאומו בשפה ה... אנגלית. אכן התקדמות ביחס לקונגרס הציוני הראשון שנערך בשפה הגרמנית.

מתפרסמת
כשחברת הכנסת עינת וילף, בת טיפוחיו של שמעון פרס, הציעה לשנות את מיקום תמונתו של יצחק רבין ז"ל בחדר הסיעה, היא בטח לא תיארה לעצמה מול איזו מתקפה תקשורתית יהיה עליה לעמוד. אחרי הכל, לקובעי הטעם בתקשורת אף פעם לא הפריע אבסורד אחר, צורם לא פחות: וילף הגיעה לכנסת לאחר ששימשה כעמיתת מחקר במכון לתכנון מדיניות העם היהודי וזאת על אף העובדה שהיא נשואה לעיתונאי גרמני לא כל כך יהודי.

תג מחיר
השבוע נערך תרגיל המדמה ירי רקטות לעבר משכן הכנסת במסגרתו הועברה פעילות הכנסת למכון ון-ליר. איני יודע מה היו השיקולים בבחירת המקום החלופי, אך אין ספק שבמקרה של ירי קסאמים על משכן הכנסת, חלילה, בפינוי למכון ון-ליר יעשה צדק פואטי: בשנת 2002 פרסם מכון ון-ליר את נייר העמדה של גלעד שר ואורי שגיא, שהיו הראשונים להעלות את האפשרות שישראל תמיר את נוסחת "שטחים תמורת שלום" בנסיגה חד-צדדית. לפחות במקרה הזה, מכון ון-ליר יישא באחריות על פרסומיו הלא אחראיים.

הכנה לחוקה
במסגרת לימודי האזרחות בבתי הספר, החליט משרד החינוך על צעד מעניין. למרות שלמדינת ישראל אין חוקה, החל מהשנה הקרובה ילמדו תלמידי ישראל הנבחנים בשתי יחידות לימוד באזרחות את שלוש הצעות החוקה המרכזיות שהוצעו עד היום: של המכון הישראלי לדמוקרטיה, של המכון לאסטרטגיה ציונית ושל ארגון עדאלה. למרות שמדובר בהצעות פרטיות שאף אחת מהן עדיין לא זכתה לאישור רשמי, זוהי יוזמה ברוכה ומקורית אשר תאפשר לדור הצעיר בישראל לרדת לעומקם של דברים ולהבין מדוע למדינת ישראל עדיין אין חוקה. ומי יודע, אולי קיום הדיון הציבורי כבר בגילאים הצעירים, יאפשר לדורות הבאים לכונן חוקה בישראל.

זכויות הדם
ובעקבות דברים שכתבתי פה לפני כחודש על דוח של האגודה לזכויות האזרח, פנתה דוברת האגודה בהצעה להציג בפנינו ביתר פירוט את הנעשה בירושלים המזרחית מנקודת מבט של זכויות אדם. לאור חוסר בקיאותם בתחום, החלטתי שלא להענות לפניה בקרוב: אחרי הכול, באתר האגודה לא נמצא כל אזכור לכמה מההפרות הבולטות של זכויות אדם באזור.לדוגמא, אין אף מילה אודות המארב המתוכנן של מיידי האבנים (והצלמים) נגד דוד בארי, שלמרות שהוא יהודי, כולם מסכימים שהוא יופי של אדם.

הצעה לסדר
אחת הדרכים בה נקטו באנגליה למיגור האלימות באצטדיוני הכדורגל היא איסור על מכירת אלכוהול באזור המגרשים. בישראל, בה תופעת 'התדלוק' בדרך למשחק מאד מקובלת, פיתרון כזה עלול שלא להספיק. על כן, ולאור העלייה במספר מקרי האלימות במגרשי ישראל לאחרונה, מובאת בזאת הצעה שתאפשר השלטת סדר באצטדיונים בקלות יחסית: הסדרנים יוכלו לחייב את מי שנראה ומריח קצת שתוי מדי, לעבור בדיקת אלכוהול כתנאי למעבר בשערי האיצטדיון. או שייכנס, או שייקנס.

תגובה 1:

  1. בעקבות אבחון קשיי השפה שביצעת - כקלינאי תקשורת היית? למאבחן דמית?

    השבמחק