יום שישי, 24 בדצמבר 2010

לא אקטואלי - 24.12.10

נקודת אור דרומית
בתחילת החודש ביקר מפקד מחוז דרום במשטרה, ניצב יוחנן דנינו, ב-'שער לנגב', מרכז המבקרים של הנגב בעיר העתיקה בבאר שבע שהולך ונבנה בימים אלה על ידי תנועת אור. רוני פלמר, מנכ"ל התנועה, סיפר כי אחת הבעיות שמקשות על הבאת המוני מתיישבים לדרום היא התדמית השלילית שיש לנגב בנושא הפשיעה. אלא שמסתבר, לפחות על פי דבריו של המפכ"ל העתידי של המשטרה, כי "הפשיעה בנגב היא הכי נמוכה בארץ, גם ביחס לשטח וגם ביחס למספר התושבים". מי שבעקבות דברים אלו (והמחירים באזור המרכז) פוזלים דרומה, מוזמנים לפנות למרכז המידע וההסברה לנגב ולגליל אותו מפעילה תנועת אור, שכבר הספיקה להקים בשמונה שנות פעילותה שישה ישובים חדשים ו-22 גרעיני התיישבות.

האיום הבא
לאחרונה פרסמה קתדרת חייקין לגאואסטרטגיה את המהדורה החמישית בסדרה "ישראל: דמוגרפיה". מהדורה זו, אשר מפרטת את התחזיות הדמוגרפיות לשנת 2030, עוסקת במגוון סוגיות בוערות בהן עוסק פרופ' ארנון סופר, ראש הקתדרה: מהתהליכים הדמוגרפיים סביב גבולות ישראל, דרך סוגיית הבדווים בנגב הצפוני ועד התכנסות עם ישראל למדינת תל אביב. הבשורות הטובות שמביא המחקר, לפיהן לקראת שנת 2030 ערביי ישראל מסיימים את עידן ריבוים הטבעי הגבוה. הבשורות הרעות, אליבא סופר, הן שאצל האוכלוסייה החרדית  והדתית לאומית נמשך הריבוי הטבעי הגבוה ולכן ישראל הולכת ונעשית דתית, עובדה שתביא למהפכה כלכלית-חברתית-צבאית-סביבתית בתוך פחות מעשרים שנה. בקיצור: השד הדמוגרפי התגייר וחזר בתשובה.

אליטה משרתת
לפני שלושה חודשים סיפרתי פה על כך שמשרד הביטחון לא מאשר לצעירים רבים ללמוד במכינות קדם צבאיות (דתיות וחילוניות) טרם גיוסם בשל מחזורי גיוס קטנים. הבעיה טרם נפתרה, ובינתיים מסתבר שמשרד הביטחון ממשיך לבחור בדרך הקלה ולהגביל את מספרם של אלה שמתנדבים לשנת שירות נוספת (לא במקום!) טרם גיוסם, על פני החלופה המורכבת יותר של מיצוי פוטנציאל מחזורי הגיוס בקרב אלה שאינם מתגייסים כלל. מכיוון שמדובר בחבר'ה טובים, בעייתם של המכיניסטים והשינשינים לא עולה לסדר היום הציבורי. אולי מפני שלא נמצא אף מח"ט בצה"ל שיאמר נגדם משהו רע.

מכתב פתוח
בוקר טוב לרבנים שנזכרו שאסור להשכיר דירות לערבים. בוקר טוב לאותם רבנים בדיוק שרובם שכחו להרים קול צעקה כשעברה הרפורמה במינהל מקרקעי ישראל שתעביר אדמות מדינה לצמיתות לידיהם של אזרחים ישראליים, לא בהכרח יהודים. בוקר טוב לאותם רבנים שבכלל לא יודעים כי הכנסת דנה בימים אלה על תיקון חקיקה בנוגע להעברת קרקעות לזרים. בוקר טוב, ישראל.

לפאתי מזרח קדימה
בזמן שנתניהו מנהל משא ומתן עם האמריקאים על תנאי המשא ומתן עם הפלסטינאים, אהוד ברק מכריז מעל כל במה אפשרית על העברתן של שכונות ערביות בירושלים לרשות הפלשתינית בכל הסדר עתידי וזוכה לרוח גבית בקרב אליטות השמאל למיניהן. לעומת זאת, אביגדור ליברמן שמבקש להזיז את הגבול באזור המשולש כך שיותר פלסטינים יכללו בתחומה של הרשות הפלסטינית, מואשם על ידי אותן אליטות כמי שמבצע טרנספר. כל זאת בזמן שיותר ויותר תושבים ערבים ממזרח ירושלים מבקשים לעבור לגור ממערב לגדר הביטחון, על מנת לזכות להטבות ממדינת ישראל. במצב זה, ראוי כי השמאל לכל הפחות יציע כי במקרה של הסדר, יחליטו תושבי מזרח ירושלים אם ברצונם להשתייך למדינת ישראל. סקרים שנעשו בכיוון זה וצפויים להתפרסם בקרוב, מגלים תוצאות די מפתיעות, שיציגו דווקא את השמאל כמי שמנסה לטרנספר את ערביי מזרח ירושלים.

החברים של אגד
לשם שינוי, משהו אקטואלי: "אדוני ראש העיר, חברי מועצה נכבדים. התחבורה הציבורית בירושלים הפכה לאחרונה לסיוט לנזקקים לה. הנוסע באוטובוסים מגיע למצבים מדכאים. כשהשירות בירושלים היה של חברת המקשר, עוד היתה מעט תשומת לב. כשהמקשר הפך לחלק מאגד- והשירות העירוני אצלם הוא דבר שולי- הסידורים הפכו ללקויים ביותר". דברים שאמר מר קורפו בשנת 68 בישיבת מועצת עיריית ירושלים והובאו אליי על ידי קורא נאמן, נחום אחד.

סייג לחכמה
השבוע השיק ארגון 'שוברים שתיקה' פרסום חדש של קובץ עדויות לציון עשור מהאינתיפאדה השנייה. באופן סמלי, טקס ההשקה נערך בבית ציוני אמריקה, שהיום כבר נמצא בידיים פרטיות ולא מצדיק בהכרח את שמו. על מנת להבין את חומרת המעשים, קראתי את העדות שצורפה להודעת הארגון האחרונה, ואני מודה שלא תמיד הצלחתי להבין על מה ההמולה. להלן קטע מעדותו של צנחן בג'נין ב-2005, על נוהל שכן: "...ציטוט של המפקד יחידה: אני יודע שזה לא חוקי וזה אבל אני מוכן שייהרג אותו שכן, אותו אימא, אותה אישה, ולא ייהרג לי פה לוחם בכניסה לבית. הוא נתן מקרים של פעילות שהייתה לנו שבה היה מבוקש שהתבצר, וכמה פעמים שלחו את הכלב של עוקץ והוא לא זיהה אותו, וכמה פעמים הכניסו את האימא לבית לפתוח את הדלתות והיא פתחה וכל פעם הכלב נכנס ולא מצא. הייתה חוליה שזיהתה שהיא לא פותחת דלת מסוימת בגג כל פעם, אז הכריחו אותה לפתוח את הדלת הזאת. הבחור באמת היה שם ובפעם הבאה שהכלב נכנס הוא הרג את הכלב של עוקץ. והוא הביא את הדוגמה הזאת, שזה לדעתו הציל את החיים של אחד הלוחמים והוא היה מוכן לסכן חיים של זה." יקרא הציבור וישפוט (את בג"צ שאסר לקיים את נוהל שכן).

העבודה משחררת
את אהוד ברק מתפקידו.

3 תגובות:

 1. באשר ל"נקודת אור דרומית"-
  לא הייתי סומך כל כך על המפכ"ל. אין לי היכרות אישית לגבי מה שקורה במרכז, אבל אני כן יודע שבדרום, עוד לפני כמה שנים, הייתה החלטה נחושה מהפיקוד לצמצם את הפשע. ולצמצם פשעים מסויימים. אז מה עשו השוטרים בשטח? במקום לדווח על פריצה, הם מדווחים על 'הסגת גבול', 'נזק לרכוש' ועוד שטיקים דומים למנפלט את הסטטיסטיקה. את זה ראיתי במו עיניי בפריצה לעומר, ושמעתי מכל חברי, על מקרים כאלו. תודה לאל שלשכנים שלנו יש נשק ואזעקות מופעלות תנועה שהצליחו להבריח גנבי רכב שבאו אלינו.
  ואני כמובן לא יודע עד כמה המצב גרוע עם משפחות הפשע במרכז, אבל הבדואים כאן עם הפרוטקשיין- זו מכה. גם לעסקים, אבל הם גם פועלים בבניות פרטיות (בניית בית פרטי), ואין לך ממש *כלום* לעשות עם זה! ייתנו לך עם קרש בראש, ויברחו.  לגבי "האיום הבא"-
  זה טוב שיש ריבוי יהודי מחד. זה גם טוב שההגמוניה השמאלנית החילונית תשתנה. בתור מי שגדל ביהדות לאומית, יש לי רק סנטימנטים טובים. הבעיה היא שכשמצב המתואר יקרה, יקרה גם תהליך אחר. תהליך שקורה כל פעם כשקבוצה מסויימת מגיעה לעמדת כוח ומפסיקה להיות נדרסת או מאוזנת ע"י כוחות אחרים. קיצוניות, כוחניות, והשלטה של ערכיה. נעלמת גישת ה'חיה ותן לחיות' שמאפיינת קבוצות חלשות. הנגיסה והכפיה הצפון תל אביבית שמתבצעת כיום (ושאני מתעב לחלוטין), היא כאין וכאפס לעומת מה שיקרה כשיהיה רוב חרדי (ולצערי גם הרבה דתיים לאומיים יצטרפו). ציבוריות יהודית צריכה להיות הבסיס במדינה יהודית, אבל חיים פרטיים צריכים להישאר כאלו. ואני חושש שבקיום של רוב חרדי, האיזון ינטה בצורה דרסטית...

  השבמחק
 2. תוספת ל"נקודת אור דרומית"-

  ללכת למשטרה זה פשוט לא יעיל בבמקרה הטוב ומזיק במקרה יותר גרוע. ככה שכשקורה לך משהו, אלא אם כן זה משהו ממש רציני, או לצרכי ביטוח- אין טעם.

  ולסמוך על סטטיסטיקה משטרתית אינטרסנטית, זה דבר מאוד בעייתי...

  השבמחק
 3. אין לי אלא להסכים עם דבריך.
  אני כאמור לא התיימרתי לבדוק את הנתונים, אלא הבאתי אותם בשם אומרם. אני מקווה שלפחות חלק מדבריו של דנינו נכונים.

  השבמחק