יום שישי, 31 בדצמבר 2010

לא אקטואלי - 31.12.10

פרקליטו של השטן
אביגדור ליברמן הוא פוליטיקאי גרוע. בעוד פוליטיקאי טוב מתבטא בדיפלומטיות וביתר נימוס (עד שמגלים בויקיליקס מה הוא באמת חושב), שר החוץ שלנו, מעדיף ללכת על האמת הפשוטה (ויום אחד נגלה באותו ויקיליקס, שהוא בכלל חושב שהאמת יותר מורכבת). דוגמא אחת מהשבוע היא טענתו של ליברמן כי  "לממשלת רמאללה אין כל סמכות חוקית" התבססה על כך שתקופת כהונתו של אבו-מאזן הסתיימה כבר בינואר 2009 וחשפה למעשה כי הראיס הוא ערום. חלק ניכר מהטור הנוכחי יוקדש כמחווה למי שהוא וציבור העולים אותו הוא מייצג הותקפו השבוע מכל כיוון אפשרי.


אזכרה מחתרתית
ביום ראשון הקרוב, כ"ו בטבת, ימלאו 94 שנים למותו של לוחם מחתרת ניל"י, אבשלום פיינברג. בשנה שעברה סיפרתי פה על יוזמתן של שתי עלמות חן שקיבלו על עצמן לערוך אזכרה מכובדת כל עוד אין גוף ממלכתי שלוקח על עצמו את האחריות לעניין (אפילו לא ליברמן שאמור להזדהות עם הרעיון של מרידה באימפריה העותמנית). שנה חלפה וכלום לא השתנה. האזכרה הלא ממלכתית, אבל המאד מכובדת, תיערך ביום א' בשעה 15:30 ליד קברו של אבשלום בהר הרצל. כמי שהשתתף באזכרה בשנה שעברה אני יכול להמליץ בחום, בקור ובכל מזג אוויר.


חוק משולל יסוד
דמו בנפשכם איזה עליהום היה נוצר אילו אביגדור ליברמן או אלי ישי היו מבקשים למנוע מבני הדת המוסלמית גישה להר הבית. מיד הייתה מוגשת עתירה לבג"צ על הפגיעה בחוק יסוד: ירושלים בירת ישראל שקובע כי "המקומות הקדושים יהיו שמורים מפני חילול... ומפני כל דבר העלול לפגוע בחופש הגישה של בני הדתות אל המקומות המקודשים להם או ברגשותיהם כלפי אותם המקומות". נניח לרגע לשאלה האם חוק זה אכן נשמר וזכויותיהם של היהודים בהר הבית מוגנות. בפועל, אהוד ברק, שמצהיר מעל כל במה אפשרית כי חלוקת ירושלים היא הכרחית ואף קובע כי הריבונות על הר הבית תועבר לפלסטינים, הוא זה שמעקר את חוק יסוד: ירושלים מתוכנו, שסעיפו הראשון הוא "ירושלים השלמה והמאוחדת היא בירת ישראל". מאד מעניין יהיה לבחון מה יקרה אם מישהו יעז להגיש עתירה בנדון לבג"צ נגד מי שאמור להיות שר הביטחון.

טרנספר משמאל
כשאביגדור ליברמן שמבקש להזיז את הגבול באזור המשולש כך שיותר פלסטינים יכללו בתחומה של הרשות הפלסטינית, הוא מואשם כמי שמבצע טרנספר. מאה ק"מ דרומה משם, יותר ויותר תושבים ערבים ממזרח ירושלים מבקשים לעבור לגור ממערב לגדר הביטחון, על מנת לזכות להטבות ממדינת ישראל, כל זאת בזמן שהשמאל ההומאני מבקש להפוך אותם לנתיני הרשות הפלסטינית. לכל הפחות היה ראוי שהשמאל הישראלי יציע כי במקרה של הסדר, תושבי מזרח ירושלים הם שיחליטו אם ברצונם להשתייך למדינת ישראל. סקר שנעשה בכיוון זה וצפוי להתפרסם בקרוב, מגלה תוצאות די מפתיעות, שיגדירו מחדש את גבולות הטרנספר.

רואה את המולד
בשבת הקודמת, ה-25.12, ציינו בני העדה הנוצרית את חג המולד. על פי המסורת הנוצרית, נולד ישו בבית לחם ולציון האירוע, הוקמה במקום כנסיית המולד. בית לחם חשובה גם ליהודים: על פי המסורת, בה נולד דוד המלך ושם נקברה רחל אימנו. מכיוון שכך, בתוכנית החלוקה של האו"ם משנת 1947, הייתה אמורה להיות בית לחם (יחד עם ירושלים) חלק מהקוֹרְפּוּס סַפַּרַנְדוּם, האזור שבשליטה בינלאומית. למה כל זה חשוב? רק להזכיר לאלה שמבקשים לפתור את הסכסוך באמצעות בינאום ירושלים, כי גם בית לחם, אשר מאז שהועברה לשליטת הרשות הפלסטינית הרוב הנוצרי הפך בה למיעוט, כלולה בחבילה.

שכר טירחא דציבורא
פרקליטים מטומטמים. מה הם חשבו לעצמם? שנשק השביתה וחוסר היכולת להגיש ערעור נגד צחי הנגבי או לקדם את התיק נגד ליברמן ישמשו כאמצעי לחץ נגד הפוליטיקאים?! לא פלא שהם הפסידו בתיק הנגבי מלכתחילה.

מחנה משותף
כבר כמה שנים שנשמעים דיבורי אחדות בקרב המפלגות הציוניות-דתיות. לרוב, עוסק השיח בשאלות על הרכב הרשימה: מי יעמוד בראש הרשימה המאוחדת? מי יקבע את הרכבה? האם יהיו בה נשים? ועוד כהנה וכהנא. גם כשמגיעים לדבר על תוכן, הדיון נסוב סביב המפריד: האם המפלגה תהיה כפופה לרבנים? שמירה על ארץ ישראל כתנאי לישיבה בממשלה או כערך שווה לערכים אחרים? סירוב פקודה, כן או לא?. בדרך זו, לא ניתן להגיע לאף הסכמה. אם יש רצון אמיתי להגיע לאיחוד, ראוי לנסות להגיע למשנה סדורה אודות נושאים עליהם ניתן להשיג הסכמה רחבה. כהתחלה, מומלץ לבנות חזית רחבה סביב העיקרון המרכזי על בסיסו הוקמה תנועת הפועל המזרחי: תורה ועבודה. לדוגמא, נציגי הציבור הדתי לאומי צריכים להגיע להסכמה סביב חוק האברכים. יצליחו - זו כל התורה כולה. לא יצליחו - חבל על העבודה.

אקטיביזם כיבודי
החודש חנכה האוניברסיטה העברית את 'מרכז אהרן ברק למחקר משפטי בינתחומי'. על פי דוברות האוניברסיטה, מרכז המחקר החדש אמור לשמש מוקד למחקר משפטי שיתבסס על תחומי ידע חיצוניים למשפט, כגון ספרות, כלכלה, פסיכולוגיה וסוציולוגיה (לאן נעלמה היהדות מהרשימה?). נראה שברק לא סיים לקדם את משנתו האקטיביסטית עם תום כהונתו כנשיא בית המשפט העליון, כשהרצאתו באירוע נשאה את הכותרת: "הלגיטימיות של ביקורת משפטית על חקיקה". מדיניותו האקטיביסטית של ברק, גם כשאינו בעל הסמכות, והעובדה כי מורשתו מונצחת בעודו בחיים, מזכירים לי מישהו אחר, בלתי נלאה גם הוא. שמעון פרס, מאחוריך.

ספירה לאחור
עשר, תשע, שמונה, שבע, שש, חמש, ארבע, שלוש, שתיים, אחת... שבת שלום!

6 תגובות:

 1. ממש כיף לקרוא מדור "לא אקטואלי"
  שה - "א" היחידה היא (הוא) "אביגדור"

  השבמחק
 2. אביגדור ליברמן הוא פוליטיקאי *מצויין*!
  רוב הפוליטיקה שלו מבוססת על הפקה פקה המתלהם שלו.
  זה שעוזר להפיל בפח ימנים רבים שלא מתעמקים במשנתו הפוליטית. כמובן שהתרגיל שלו מועצם ע"י תקשורת אוהדת (כן אוהדת) שנוח לה להציג אותו כדמון וע"י כך להסיט קולות ממפלגות ימניות אמיתיות כגון האיחוד הלאומי.

  העוקץ המושלם.

  כמו כן, למעט האידיאולוגיה יש גם עניין של מעשים. כלומר גם כשיש דברים שבעיקרון הוא אמור להסכים עליהם, הוא עדיין מדבר הרבה ועושה מעט.

  אביגדור ליברמן הוא פוליטיקאי מצויין!
  דיפלומט, קצת פחות טוב.
  לא בגלל כישוריו האישיים, אלא בגלל שלעיתים משתלם יותר להיות פוליטיקאי מאשר דיפלומט.

  השבמחק
 3. אגב, כיוון שאתה עוסק בשפה העיברית למחייתך, אולי תוכל לייעץ לי, חיפשתי באינטרנט ולא ממש מצאתי- אילו מילים נרדפות ישנן ל"דיפלומט"?
  חשבתי ש'שגריר' זו אחת מהן, אבל מסתבר שזו רק דרגה דיפלומטית.

  תודה רבה.

  השבמחק
 4. איני עוסק בשפה העברית למחייתי. למעשה, העברית שלי טעונה שיפור רב. נסה באתר האקדמיה (עוד מילה שעוברתה).

  השבמחק
 5. תודה בכל מקרה.
  הייתי באתר של האקדמיה, עשיתי חיפוש למילה, אך אין תוצאות.
  טוב לא נורא, אשאל כבר באיזה פורום כשיהיה לי כוח להירשם.
  :)

  השבמחק
 6. והנה פרסום ראשון לתוצאות הסקר עליו רמזתי באייטם 'טרנספר משמאל':
  http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1209450.html

  השבמחק