יום שישי, 21 בינואר 2011

לא אקטואלי - 21.1.11

ישראל בעלייה
חודש דצמבר של שנת 1990 היה חודש השיא של העלייה ממדינות חבר העמים, עם 36,000 אלף עולים חדשים. 20 שנה אחרי, נשמעים מדי פעם קולות כאלה ואחרים שקצת מזלזלים בחשיבותה של העלייה המאסיבית ביותר למדינת ישראל, שבדרכה, תרמה לא מעט לחברה הישראלית, בהתיישבות, בכלכלה, במדע, בספורט ובאמנות. על כן ראוי שממשלת ישראל תביע את הוקרתה לעלייה החשובה באמצעות בחירה בעלייה מברית המועצות כנושא המרכזי לשנת העצמאות ה-63 למדינת ישראל. לא פחות חשוב שהיוזמה תגיע דווקא מאחד השרים הצברים (והרלוונטיים) שמכהנים בוועדת השרים לענייני סמלים. רשימה חלקית: שר האוצר יובל שטייניץ, שר החינוך גדעון סער, שר המדע דניאל הרשקוביץ ושרת התרבות והספורט לימור לבנת.

רק על עצמה
תרומתה של העלייה הרוסית לארץ ישראל החלה כבר בשנות ה-80 של המאה ה-19, כשמדי כמה שנים גלי עלייה איכותיים תורמים את חלקם להקמתה ושגשוגה של המדינה היהודית. דוגמא אחת כזו, היא עולה צעירה בשם רעיה בלובשטיין, שעלתה לישראל בשנת 1909, שנה לפני אביה (והרבה לפני שהוקמה תוכנית נעל"ה – נוער עולה לפני הורים). לימים התפרסמה אותה נערה בכינוי רחל המשוררת, שבשנה זו ימלאו 120 שנים להולדתה ו-80 שנים לפטירתה. יש לקוות שמדינת ישראל ומערכת החינוך ישכילו להוקיר את זכרה בדרך מכובדת. עד אז, אני ממליץ להצטייד בספר 'שירת רחל' (הוצאת אריאל) שמאגד את כל יצירותיה ויצא לאור במהדורה מיוחדת לפני עשור בדיוק.

מעלה עמוס
בחודש שעבר נערך טקס הסיום של בוגרי מחזור ט"ז בבית הספר 'מעלה'. הטקס, בו חולקו פרסים ליוצרים המצטיינים, כלל גם מחווה לשחקן עמוס לביא ז"ל, שהסרט האחרון בו שיחק היה 'המבדיל', סרטו של צבי יהודה הרלינג, בוגר מחזור ט"ז. למעוניינים לצפות בסרט זה, ובכל שאר עשרת הסרטים מעשה ידיהם של בוגרי המחזור, תינתן הזדמנות בהקרנה מיוחדת שתתקיים ביום ראשון הקרוב בסינמטק בתל-אביב.

שוטי הנבואה
בשבת שעברה חגג מיזם האינטרנט החשוב, ויקיפדיה, עשור להקמתו. פה, בניגוד לוויקיפדיה האינסופית, קצרה היריעה מלתאר את המהפכה החינוכית והתרבותית שחולל המיזם על יתרונותיו ועל חסרונותיו. על הפלטפורמה של ויקיפדיה הוקמו מיזמים נוספים, שימושיים לא פחות. מיזם-אחות שכזה הוא הויקיציטוט, שמהווה מאגר בלתי נלאה של ציטוטים. גלישה אקראית בוויקיציטוט מלמדת שגם אם בימינו הנבואה ניתנה לשוטים, אין זה אומר שלכל השוטים ניתנה הנבואה. דוגמא אחת לא אקראית: "ואם יערימו עלינו? יקבלו מה שניתן להם ויתבעו עוד, באמצעות המשכת האלימות והטרור? כי אז תוכל ישראל במסגרת ההסדר העומד על הפרק, לסגור על פלשתין ולבטל אותה." עמוס עוז, 31 באוגוסט 1993.

שו"ת אלחוטי
השבוע יצא לי לנסוע באחד מקווי המהדרין של אגד. כשהדלקתי את המחשב הנייד, גיליתי שבאוטובוס ניתן להתחבר לשירות האינטרנט האלחוטי של אגד. תהיתי אם האפשרות להתחבר לאינטרנט לא כשר בקו מהדרין פוסלת את הקו? מה יאמר על כך בד"צ? ואיך יפסוק בג"צ?

לא לפחד כלל
בפוליטיקה הישראלית קיימת תופעה מוכרת בה פוליטיקאים נטולי תוכנית מעשית וסדר יום מגובש, מנסים לפנות לציבור ולגייס קולות באמצעות הפחדות. בדרך כלל הם מעמידים במרכז דמות בולטת והופכים אותה לשורש כל רע. הם מסבירים שמדובר באדם מסוכן שאינו צפוי ואינו רציונאלי, המאיים על קיומה של מדינת ישראל. הם נותנים חשיבות רבה לאמירותיו הקיצוניות, ולא מסתירים את חששם כי אמירות אלה מקרבות את קיצה של מדינת ישראל. אולי הם באמת מפחדים מליברמן.

תום עידן השמינייה
מעשה בראש מפלגה אחת, שזה עתה הפכה לשתיים (וכמעט התפצלה לשלוש) בעבור דיל שכלל ארבעה תיקים עבור חמישה חברי כנסת. העיקר שבשישי כולם יאמרו שהכול נעשה כדי להישאר בשביעייה.


סימן שאתה זקן
לאחרונה נחשפתי לפלא טכנולוגי חדש אצל אחד מחבריי, ה-Wii. מדובר בקונסולת משחקים אשר מאפשרת למשתמשיה להיעזר בשלט על מנת להגיע לדמות משחק אמיתי. לדוגמא, במשחק הטניס, מזהה השלט את תנועות השחקן כשהדמות והמחבט נעות בהתאמה על מסך המחשב. סביר להניח שעם ההתפתחות הטכנולוגית, לא ירחק היום עד שחוויית המשחק תהיה כל כך מוחשית וריאליסטית, כך שלא נבין מדוע היה צריך אותה אם אפשר פשוט לצאת החוצה ולשחק טניס.

2 comments:

  1. עדי, מה המרחק של מגרש הטניס הכי קרוב אליך?

    השבמחק
  2. יש אחד ליד המסלול של מרוצי המכוניות מתחת לבית.

    השבמחק