יום שישי, 28 בינואר 2011

לא אקטואלי - 28.1.11

אומנות או נמות
בסוף השבוע הנוכחי, מתקיים בפריז כנס בינלאומי מטעם מרכז ז'ה דה פום ובתמיכת מכון שפילמן לצילום שעוסק בארכיוני צילום במאה ה-21. בכנס משתתפים מומחים לצילום מכל רחבי העולם, כאשר האוצרת רונה סלע היא הישראלית היחידה שהוזמנה להשתתף בכנס. סלע נבחרה ככל הנראה לאור כישוריה יוצאי הדופן וללא שום קשר לעובדה שהפרויקט שלה, 'לעיון הציבור', מציג תצלומי פלסטינים בארכיונים צבאיים בישראל. לפרטים נוספים אודות האמנית המוכשרת מומלץ לבקר באתר האינטרנט שלה, שנפרץ על ידי האקרים תורכים שלמרות כל מעשיה הטובים של סלע, לא שכחו לה את עובדת היותה יהודיה.

מזל שלא
לאחרונה פורסמה 'תגלית' אסטרולוגית חדשה לפיה גלגל המזלות כולל מזל נוסף: מזל נחש. הידיעה הזו שימחה את כולם: אלה שמאמינים באסטרולוגיה התמלאו אושר לרגל הריגוש החדש בחייהם. אלה שאינם מאמינים, ראו בתגלית הוכחה לכך שכל הניתוחים האישיותיים שבוצעו עד כה בהתאם לגלגל המזלות הפגום היו ונותרו שטויות. כשאני שמעתי את הידיעה לראשונה, ישר נזכרתי שידיעה כזו בדיוק (עם אותו מזל נחש!), התפרסמה במוסף '24 שעות' של ידיעות אחרונות לפני כ-15 שנה. לאחר מספר ימים, התפרסמה ידיעה נוספת, שמדובר בטעות, וגלגל המזלות כולל רק 12 מזלות. המקרה הזה מעיד על כלי התקשורת שלא מתביישים למחזר ידיעה הזויה כאילו הייתה מייל שרשרת שחזר לחיים, וכן על חלקים מסוימים בקהל הישראלי, שמסוגלים לאכול את אותו בולשיט פעם אחר פעם, כאילו מדובר על תהליך שלום.

השלום מתחיל בתוכנו
השבוע יצא גיליון חדש של כתב העת 'ארץ אחרת' תחת הכותרת: 'שתי מדינות לשני עמים – יהודי אמריקה ואנחנו'. מדובר בגיליון חשוב אשר עוסק במורכבות הקשר שבין מדינת ישראל ליהדות ארצות הברית ובשונות התרבותית שהולכת וגדלה בין שתי הקהילות היהודיות הגדולות בעולם. למרות הטון הפסימי של רוב הכותבים, אסור להירתע מהתמודדות עם האתגר שבחיזוק הזיקה בין מדינת ישראל לעם היהודי בתפוצות. צעד ראשון (וקטן) יכול להיות שיתוף כלל יהודי העולם בבחירת נשיא המדינה, אשר ישמש גם כנשיא העם היהודי. פרטים באייטם הבא...

עשר של נשיא
אמנם יש עוד זמן רב עד שייפתח המרוץ לתפקיד נשיא המדינה העשירי (בהנחה ששמעון פרס לא יפרוש לטובת הצטרפות למפלגתו החדשה של אהוד ברק), אך לכולם ברור שמועמד מפלגות הימין יהיה יושב ראש הכנסת, רובי ריבלין. אופיו החביב והנוח של ריבלין הממלכתי, כמו גם דעותיו הנכונות (לרוב...) מהווים נימוקים משמעותיים בעדו, בעיקר בייצוגיות אל מול אזרחי ישראל. עם זאת, לנשיא יש גם תפקיד אל מול יהודי התפוצות ומדינות העולם, ומול קהלים אלה, ריבלין הוא מועמד חסר ייחוס מיוחד. לכן, ראוי שהמועמד הבא לתפקיד נשיא מדינת ישראל יהיה אדם שנמצא בקונצנזוס הישראלי, מקושר ליהדות התפוצות ומכובד על ידי מנהיגי העולם. יש לנו אחד כזה, שמתכבד בעבר כלוחם חופש ובהזכרת שמו בנשימה אחת עם נלסון מנדלה ואחרים. קוראים לו נתן שרנסקי.

החזון שהתגשם
תורכיה, תוניס, מצרים, לבנון. אכן, מזרח תיכון חדש.

כנסו כנסו
ביום רביעי האחרון התקיים באוניברסיטת בר-אילן 'הכנס החברתי הראשון' של תנועת הליכוד בו השתתפו כתריסר שרים וחברי כנסת מטעם 'הליכוד'. הכנס, אשר נערך ביוזמתו של יוסי ברודני, ראש עיריית גבעת שמואל וחבר ליכוד בעצמו, עסק בנושא מניעת ייקור תעריפי המים. אין ספק שמדובר ביוזמה מבורכת אשר יש לקוות שתהיה לה המשכיות. מדובר בשאיפה לא פשוטה, בעיקר לאור העובדה שדפוסי ההצבעה של הציבור הישראלי מושפעים בעיקר מהנושא המדיני ופחות מהנושא החברתי (שלא במקרה זוכה לרמת סיקור נמוכה יותר בכלי התקשורת). תשאלו את עוזי דיין שגילה זאת על בשרו, כשייסד את כנס שדרות לחברה, ואף על פי כן לא זכה לתמיכתם של חברי הליכוד בפריימריז האחרונים. תחושתי היא שלא במקרה בחר דיין לפנות לדרך חדשה (ישנה) בהקימו את מועצת הביטחון לישראל שערכה כנס משלה ביום שני האחרון.

ללמוד מהמקור
מי שעוד עושים עבודה רצינית בתחום העמקת השיח הביטחוני הם החברים במכון למחקרי ביטחון לאומי אשר יערכו ביום שלישי הקרוב כנס רב רושם שכותרו: 'עיצוב מדיניות ביטחון לאומי'. בכנס ישתתפו שמות מעניינים (כמו עוזי ארד, סטנלי פישר ואביחי מנדלבליט), כמה שמות צפויים (כמו דן מרידור וציפי לבני) ושם אחד מפתיע מאד: אנגלה מרקל, קנצלרית גרמניה, שתנסה ללמד אותנו בשעה אחת על הצורך של ביטחון לאומי לעם היהודי.

מו"מ
שמום.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה