יום שישי, 7 בינואר 2011

לא אקטואלי - 7.1.11

שני צידי מטבע החוץ
ביום רביעי הקרוב ייפתחו שני כנסים הפוכים במהותם. האחד, כנס 'ישראל 2021' מטעם מכון ראות ועיתון דה-מארקר, שיתקיים בבנייני האומה בירושלים ועניינו הוא יצירת מרחב ציבורי לקידום שגשוגה הכלכלי והחברתי של מדינת ישראל, בדרך להפיכתה של ישראל לאחת מ-15 המדינות המובילות באיכות החיים. השני, כנס 'והיה אם?' שיתקיים במרכז האוניברסיטאי באריאל ומטרתו לקיים דיון תיאורטי בתרחישי מצור על מדינת ישראל, לאור איומי החרמות על המדינה ומעמדה המדיני המדרדר. לכאורה נראה שמדובר בשני כנסים שנערכים בשתי מדינות שונות. בפועל, מדובר על מדינה אחת, לא נורמלית במיוחד, שאמנם סובלת מפיצול אישיות, אך לא יכולה לוותר על אף אחת מהן על מנת שתוכל לשרוד ולשגשג.

הידד במעלה
כמדי שנה, גם השנה תיערך צעדת הל"ה בעקבותיהם של 35 הלוחמים שביקשו לפרוץ את המצור על גוש עציון הנצור. הצעדה, שתיערך ביום חמישי בלילה, מאורגנת על ידי המועצה האזורית אפרת, משרד הביטחון, משרד החינוך ותנועות הנוער ומוזמנים אליה גם משפחות ובודדים בכל הגילים. יש לקוות, שבניגוד לשנה שעברה, עיקר העיסוק יהיה במורשתם של אותם לוחמים ולא בכל מיני הסחות כגון אי אלו משתתפים שאינם מוכנים לשמוע אי אלו זמרות.

חסד של המת
מותו הטראגי של כדורגלן העבר אבי כהן, העלה לסדר היום את סוגיית תרומת האיברים על פי היהדות. למרות שכבר קיימים כל ההסדרים החוקיים שאמורים לאפשר גם ליהודים מאמינים לתרום איברים בהתאם להלכה, ישראלים רבים נמנעים מחתימה על כרטיס אדי מסיבות דתיות. כשאני חתמתי על כרטיס אדי עוד לא הייתה האפשרות להתנות את התרומה באישור איש דת, אך עשיתי זאת מתוך הבנה כי לעתים הציבור הוא זה שצריך להוביל את הרבנים. מי שעוד מנסים לקדם את השיח היהודי בנושא הם אנשי עמותת הוד (Halachic Organ Donor Society) אשר באמצעות אתר אינטרנט עשיר (גם באידיש!) מבקשים לעודד תרומת איברים כמעשה הלכתי. אחרי הכול, אם אנשי זק"א מתגאים בכך שעשיית חסד עם המת הינה חסד של אמת, הרי שהדבר נכון שבעתיים גם במקרה ההפוך של תרומת איברים בו המת עושה חסד עם החיים.
 
חינוך יצירתי
עם תום השנה האזרחית, הצליח גדעון סער להשלים רפורמה מקיפה בתנאי העסקת המורים. עם זאת, שר החינוך לא יכול להרשות לעצמו לנוח על זרי הדפנה לנוכח האתגרים הרבים אשר ניצבים בפני מערכת החינוך בישראל. אחד המרכזיים שבהם, גם אם לא כל כך מוכר בשיח הציבורי הינו הצורך בקידום החינוך המקצועי והטכנולוגי אשר יאפשר מתן מענה לביקוש במשק עבור מקצועות אלה. בנייר עמדה שנכתב על ידי אוריאל פרידמן, חבר תוכנית המנהיגות הצעירה של המכון לאסטרטגיה ציונית, מוצע מתווה שכולל שיתוף פעולה של כלל הגורמים הרלוונטיים במשק: האקדמיה, רשתות החינוך, התעשיינים והצבא, שיאפשר ליותר בוגרים של מערכת החינוך להשתלב בשוק העבודה ולקדם את התעשייה המקומית. נדמה לי שתעשיינים מצליחנים כמו סטף ורטהיימר היו חותמים על ההצעה בשתי ידיהם העובדות.

מרץ נהדרת
כצפוי, וכפי שהימרתי פה לפני שלושה שבועות, גרף אתר 'לאטמה' את פרס חביב הקהל של תחרות ביקורת התקשורת מטעם אגודת לדעת. מבקרי הטלוויזיה המסורתיים מוזמנים להמשיך מצידם לכתוב עוד ועוד טורי ביקורת נטולי ביקורת כלפי 'ארץ נהדרת' ולהתבשם מריח אחוריהם.

תגובה 1:

  1. תודה !

    עכשו צריך שלעיתון שלנו יהיה אתר אינטרנט נורמאלי...

    השבמחק