יום שישי, 11 בפברואר 2011

לא אקטואלי - 11.2.11

כאבי ראש
ביום ראשון האחרון התפרסמה באתר Ynet ידיעה שנשאה את הכותרת הבאה: "כאב הראש של המשטרה – נשים שיוצאות מהבית בשעת חשיכה ומסתכנות באונס". בכתבה מתוארים מקרים רבים בהם נשים יצאו מהבית בשעות החשיכה ונאנסו, תופעה שאילצה את המשטרה לנסות ולמנוע הישנות של מקרים מסוג זה. בתחילה, פנתה המשטרה לנשים בבקשה שיפסיקו לצאת מהבית בשעות החשיכה, אך הן התעקשו לצאת מהבית דווקא בזמנים מסוכנים אלה. בלית ברירה, פנה קצין בכיר במשטרה לכתב Ynet על מנת להביא למודעות הציבור את מעשיהן של הנשים המסוכנות, אולי בכדי שהגברים ייקחו אחריות על נשותיהם ולא יאפשרו להן לצאת בלילות ללא השגחה. נשמע כמו כתבה הזויה? אכן, כזו כתבה לא התפרסמה. כתבה דומה, עם שינויים קלים בנפשות הפועלות, התפרסמה תחת הכותרת "טיולי שישי בבוקר: כאב הראש החדש של צה"ל".

חוק בלי קבלות
לאחרונה אושרה בוועדת החוקה של הכנסת הצעת חוק ועדות הקבלה, שמטרתה המקורית הייתה לתת מענה לבג"צ שהוגש על ידי זוג ערבים שביקש להתגורר בישוב רקפת שבגליל. על הבעייתיות של החוק, שהתחיל בנוסח חד וברור והסתיים בנוסח שאינו מאפשר לסרב לקבלת מועמד על בסיס לאום, כתבתי פה כבר בעבר. אלא שמאז נוסח החוק 'רוכך' עוד יותר והוגבל ליישובים קהילתיים בגודל של עד 400 משפחות בלבד. נסיגה זו מהווה למעשה גזר דין מוות להתיישבות היהודית בגליל ובנגב: על פי תוכנית המתאר הארצית (תמ"א 35) כמעט ולא ניתן להקים יישובים חדשים. כך קורה, שליישובים הקהילתיים, שחפצים בקיומן של ועדות קבלה על מנת לשמר את זהותם היהודית, אין כל תמריץ לגדול מעבר ל-400 משפחות בישוב. ומה עם כל התוכניות הגדולות להביא עשרות אלפי יהודים לצפון הארץ ולדרומה? כנראה שאלה ימצאו את עצמם בפיתרון ביניים – מרכז הארץ.

ביתר רבתי
ביום שלישי הקרוב ייערך בכנסת דיון מקדים לקראת קידומו של חוק 'ירושלים רבתי', אשר מבקשת להעצים את בירת ישראל באמצעות הכללתם של ישובי עוטף ירושלים (מגבעת זאב, דרך מעלה אדומים ועד יישובי גוש עציון) תחת מועצת ירושלים רבתי והחלת החוק הישראלי עליהן. מבלי לדון בסיכויי ההצלחה של הצעת החוק שהוצעה על ידי חברי הכנסת ציפי חוטובלי ועוד חברים, נראה שטוב יהיה אם האפשרות לקבלה תהיה מונחת על השולחן, למקרה והרשות הפלסטינית תשכח שבעיקר לה יש מה להפסיד במקרה של הכרזת עצמאות חד-צדדית.

סבלנות דמוגרפית
מנתונים עדכניים אותם מפרסם יעקב פייטלסון במחקר שערך עבור המכון לאסטרטגיה ציונית, עולה כי שיעור הרוב היהודי בשנת 2010 הוא 79.6% מכלל אוכלוסיית מדינת ישראל. לפי תחזיותיו של פייטלסון, שיעור היהודים עשוי לגדול לקראת שנת 2030. מצד אחד, מדובר בתחזית אופטימית למדי עבור כל מי שצביונה של מדינת ישראל כמדינה יהודית חשוב לו. מצד שני, קיימות תחזיות דמוגרפיות סותרות שנשמעות משכנעות לא פחות. כדי לברר מהי האמת, אין לנו, פשוטי העם ורפי השכל, אלא להזדיין בסבלנות.

שלום על ישראל
בשבוע הקרוב ייערך במכללת ספיר כינוס עזה-שדרות תחת הכותרת ממשבר לקיימות. הכנס, שיתפרס על פני ארבעה ימים, יכלול מגוון דיונים במבחר נושאים לא מזיקים: אקולוגיה, חינוך, בריאות, כלכלה ושאר פירות יבשים. אלא שלסדר היום שובצה/הסתננה סדנה תחת הכותרת: 'התנסות בלמידה על הנכבה כבסיס לתכנון מעשי של שיבת פליטים פלסטינים'. הסדנה הבעייתית מועברת מטעם ארגון זוכרות שכך מציג את סדר יומו: "שלום ייכון בארץ רק לאחר שכל תושביה ופליטיה יוכלו לחיות בה... לכן, הכרה בזכות הפליטים הפלסטינים לשוב לבתיהם הינה תנאי הכרחי לכינונו של שלום ומשטר דמוקרטי אמיתי בארץ. זכות השיבה אינה צריכה להיות תלויה באופי ההסדר הפוליטי... אלא היא תנאי קודם לכל אלה". חבל שמחנה השלום נותן במה לארגון שגם מרחיק את הסיכוי לשלום וגם מציג את המחנה כולו באופן הזוי למדי.
השרלטנים השחורים
בחודש מרץ הקרוב ימלאו 40 שנים להקמתה של תנועת 'הפנתרים השחורים'. אני מרשה לעצמי להמר על כך שבקרוב נשמע כל מיני אנשי תקשורת שיתהו בקול רם מהם הסיכויים להקמתה של תנועה דומה גם היום (עלו מחירי הדלק, שכחתם?) שתפעל להפלתו של נתניהו.

עיתונאי לדוגמה
לא הצלחתי להחליט אם אני מעדיף את גדי סוקניק בגרסת קצב או במהדורת גלנט.

5 תגובות:

 1. הפניה מעגלית:

  http://www.latma.co.il/article.aspx?artiId=5057

  מעולה!

  השבמחק
 2. אני ממש אוהבת את השורה שלך. תודה על הכיף שאתה מעניק לי כל שבת!

  השבמחק
 3. אז איזה סיבה תהיה לי עכשיו לפתוח את היומן???

  השבמחק
 4. חוץ מאורי אליצור, אמנון לורד, יועז הנדל ואלישיב רייכנר? בשבת הקרובה צפוי להתפרסם ביומן מאמר דעה נוסף שלי שלא יתפרסם פה...
  שבת שלום!

  השבמחק