יום חמישי, 31 במרץ 2011

לא אקטואלי - 1.4.11

קול ששון
השבוע התכנסה הוועדה לביקורת המדינה על מנת לדון בפעולות הממשלה להסדרת התיישבות הבדווים בנגב, בעקבות פרסום בכלי התקשורת על אודותיה של תוכנית המתגבשת בימים אלה במשרד ראש הממשלה. הישג אחד גדול כבר יש לתוכנית: היא גרמה לבדווים לתמוך במתווה שהוצע בדוח ועדת השופט גולדברג. למי ששכח נזכיר כי דוח גולדברג שפורסם לפני כשנתיים וחצי, עורר זעם בלתי נשלט בקרב הבדווים שנציגיהם בוועדה אף סירבו לחתום על הדוח. לעומת זאת, בדיון שנערך ביום שלישי היללו ושיבחו כל נציגי המגזר את תוכניתו של גולדברג. לאחר הישיבה, הראה לי מקור ממשלתי בכיר טיוטת החלטת ממשלה לפיה תמונה עו"ד טליה ששון להכין דוח אשר תיבחן את חוקיות כל אחד מהכפרים הבדווים, ובהתאם לממצאיה יוכשרו הכפרים החוקיים ויפונו אלה שאינם כאלה. נחייה ונראה.

חד קרן
בחודש שעבר היו אמורים להיערך הבחירות לדירקטוריון קק"ל, אשר לפי ההודעה הרשמית נדחו מסיבות פרוצדוראליות. האמת היא שמאחורי ההליך התמים לכאורה מסתתר מהלך דרמטי מאד: לאחרונה הכריז השר לשעבר, פרופ' שמעון שטרית, כי בכוונתו להתמודד לתפקיד מול אפי שטנצלר, יושב הראש המכהן. לאור סיכוייו הגבוהים של שטרית להיבחר לתפקיד, בין השאר בשל הצטרפותה של ש"ס למוסדות הלאומיים, מתבשלת עסקה שערורייתית מאחורי הקלעים. נציגי ההנהלה הנוכחית נפגשו בחודש האחרון מספר פעמים עם נציגי הקרן החדשה לישראל במטרה לרקום דיל לפיו שטנצלר ימונה לתפקיד נשיא הקרן החדשה לישראל, שתתרום לקק"ל מיליוני דולרים ותציב את רחל ליאל כמועמדת לתפקיד יו"ר קק"ל, וזאת במטרה להוביל למהלך של מיזוג שתי הקרנות תוך שנה. גם אם חצי מתוכניות אלה יתגשמו, אפשר לסגור את הבאסטה.

בשבילו זה דני
לא במקרה הפך דווקא חבר הכנסת דני דנון לשם קוד עבור אותם פרלמנטרים צעירים אשר זוכים להגיע לכותרות בשל יוזמות בעלות תהודה ציבורית גבוהה ורמת ישימות נמוכה. לא רבים זוכרים זאת, אבל בבחירות לראשות הליכוד בשנת 2007, התמודדו ארבעה מועמדים: בנימין נתניהו, סילבן שלום, משה פייגלין ובחור צעיר בשם... דני דנון, שהבין שגם אם סיכוייו לכבוש את הליכוד קטנים אפילו מסיכוייו של אדם משולי רשימת הליכוד להפוך לראש ממשלה (אולי בעצם זו לא דוגמא טובה), פרסום הוא פרסום הוא פרסום. לאור כל זאת, לא מפתיע כי במסדרונות הכנסת מדברים ברצינות על האפשרות שדנון יערוק לקדימה על מנת להתמודד על ראשות המפלגה לקראת הבחירות הבאות. לא בטוח שזה רע כל כך שדנון יהיה הפייגלין של קדימה.

בשבע בשקל
לאחרונה נעשים ניסיונות להצר את פעילותו של 'ישראל היום', בין השאר באמצעות חקיקה המגבילה את הפצתם של עיתונים בחינם. אחד הנפגעים ממהלך כזה הוא עיתון בשבע שגם הוא מחולק חינם. לאחרונה החליטה מערכת 'בשבע' לקבל את עצתה של הרבנית שולמית מלמד לפיה על מנת שהעיתון לא יוגדר ככזה שמחולק בחינם, יצורף לכל גיליון מטבע של שני שקלים. פעולה זו תהפוך, באופן משפטי לפחות, את קבלת העיתון לפעולה קניינית לפיה המערכת קונה מהציבור את שירות קריאת העיתון. הרעיון לפיו משלמים לקוראים על מנת שיקראו את העיתון צבר אהדה במערכת בשבע, עד כדי כך שהוחלט ליישם את ההמלצה גם אם החוק לא יעבור.

הבוץ הלונדוני
השבוע חזרה לארץ חבורת צעירים אשר נסעה ללונדון על מנת לייצג את מדינת ישראל במסגרת שבוע האפרטהייד הישראלי שנראה יותר כמו חודש ופחות כמו אפרטהייד. השגרירים הצעירים, אשר מינו ומימנו את עצמם, זכו בבונוס על שירותם באחת מחזיתות ההסברה הקשות, כאשר אחד מראשי הארגונים היהודים באנגליה אירח אותם ועדכן אותם כי הארגון יממן את כרטיסי הטיסה. בעקבות ההטבה המפתיעה ולאור תקדימי ראשונטורס, ברקטורס וביביטורס העביר ארגון השמאל הקיצוני 'סולידריות למען מקרתיזם' ליועץ המשפטי לממשלה את רשימת המשתתפים במשלחת על מנת שימנע ממי מהחבר'ה להתמודד בעתיד על משרות ציבוריות על שום נהנתנותם. כנראה שלא דומה נהנתנות מכספי יהודים לנהנתנות מכספי גויים.

דוחה שבת
לאור טרנד הכיפות בצמרת השלטון בישראל, החליט עמוס שוקן, הבעלים של עיתון הארץ, להחזיר לתפקיד העורך הראשי את דוד לנדאו חובש הכיפה. דמו בנפשכם מה יקרה כשבצהרי יום שבת, יצלצלו הטלפונים של סגן הרמטכ"ל, ראש המל"ל, ראש השב"כ ועורך הארץ. נחשו מי היחיד מביניהם שעובדת היותו דתי תפריע לו למלא את תפקידו המקצועי על הצד הטוב ביותר?

שו"ת סלולארי
בפורומים של חרדים ברשת האינטרנט נשמעים יותר ויותר קולות של צעירים אשר מלינים על כך שכשהם מבקשים מחילונים, או לחילופין, ציונים דתיים רחמנא לצלן, להשתמש בטלפון לשיחת טלפון, הם נענים בשלילה באמתלה שהמכשיר אינו כשר. לאור זאת, מתארגנת יוזמה להחתמת מכתב רבנים אשר ימצאו מקום להקל, ויאפשרו להשתמש במכשירים סלולאריים טמאים לאחר שיוטבלו במקווה כלים ג' פעמים. לדעתי לא רחוק היום עד שימצא רב חרדי ליברל דיו כדי להכשיר את השרץ אחרי תקיעתו באדמה למשך ח"י רגעים.

אחד באפריל
היום שבו הדמיון עולה על כל מציאות.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה