יום שישי, 18 במרץ 2011

לא אקטואלי - 18.3.11

מחיר התג
"אין בידנו להבטיח כל צינור מים מפיצוץ וכל עץ מעקירה. אין בידנו למנוע רצח עובדים בפרדס ומשפחות בשנתן, אך יש בכוחנו לקבוע מחיר גבוה לדמנו, מחיר יקר מכדי שכדאי יהיה לישוב הערבי, לצבא הערבי ולממשלות הערביות לשלמו". דברים שנשא משה דיין בהרצאה שכותרתה הייתה 'פעולות התגמול כאמצעי להבטחת השלום'. לזכר הימים בהם המדינה עוד לא הפריטה את מדיניות תג המחיר.

האחשדרפנים החדשים
אופנה חדשה שהולכת ותופסת תאוצה ברחבי הרשת היהודית היא יצירתם של קליפים אשר מתלבשים על להיטים עולמיים ומגיירים אותם לטובת השמעת הנרטיב היהודי מנקודת מבט חייכנית משהו. קליפ אחד כזה הופק על ידי בוגרי מדרשת עין-פרת ומביא את סיפורה של מגילת אסתר ברוח פורימית כטוב בעיני המלך ובעיני עשרות אלפי הצופים אשר עיניהם לא חזתה כדבר הזה. הצלחתו של הסרטון לא נעלמה גם מעיניהם של אנשי משרד החוץ אשר העלו אותו גם הם לערוץ ההסברה הישראלי.

מהפרת אל הכלל
על אף גילם הצעיר של בוגרי מדרשת עין-פרת, פעילותם אינה מסתכמת בגימיקים חביבים, אלא גם בעשייה המעידה על מטענים ערכיים ואינטלקטואליים יוצאי דופן. אחד המפעלים הללו הוא כתב העת 'דעת פרת' אשר מבקש לתת במה ליצירה צעירה, ישראלית, יהודית וציונית מתחדשת. בימים אלה רואה אור הגיליון השישי של כתב העת המשובח, אשר קריאה בו מפיחה אופטימיות רבה לגבי עתידה של החברה הישראלית ולא רק בשל העובדה שמדובר בחבורה של צעירים מוכשרים – כאלה יש עוד רבים וטובים – אלא מכיוון שמדובר בתנועה משמעותית של אינדיבידואלים מוכשרים המבקשים לרתום את יכולותיהם לטובת החברה בה הם חיים.

מתנות מאביונים
בתחילת השבוע הקרוב יהודים רבים יקיימו את מצוות היום ויחלקו מתנות לאביונים. מכיוון שלא כל יום פורים, אזי נראה כי אביונים לא יחדלו מקרב הארץ כל כך בקרוב. מי שעושים עבודה מצוינת לשיפור המצב הם מתנדבי עמותת פעמונים אשר מלווים משפחות הנמצאות במצוקה כלכלית באמצעות מתן ייעוץ לכלכלת בית המתאימה לצרכי המשפחה ויכולותיה. לאור הצלחת המודל, כתבה מרב יעקבסון, בוגרת תוכנית המנהיגות הצעירה של המכון לאסטרטגיה ציונית, נייר עמדה הקורא למדינה ורשויותיה לאמץ את עקרונות הפעולה של 'פעמונים'. המלצתה העיקרית של מרב הינה להכשיר את יועצי התעסוקה, אשר ממילא נמצאים בקשר הדוק עם מובטלים שאינם משכילים לנהל את התקציב המשפחתי. השילוב בין מציאת תעסוקה לאדם מחד, ועזרה בשיקומו הכלכלי מאידך, עשוי להוות שילוב מבטיח להוצאת אדם ממעגל העוני, בתקווה שגם הוא יוכל לקיים כבר בפורים הבא את מצוות המתנות לאביונים.

חמש דקות מהקלפי
במסגרת אירועי 'מי שזז בחמש הדקות הקרובות לא באמת דואג לגלעד שליט' החליטו לא מעט אזרחים תמימים לצאת לרחובות ולחסום שלל עורקי תחבורה למשך חמש דקות. מכיוון שחסימת כבישים מהווה מטרד די מעצבן יש להודות, ניתן להראות בקלות כיצד רמת הסובלנות לפעולות מסוג זה משקפת עמדות פוליטיות: אמור לי מהו יחסך לחוסמי כבישים התורנים (מתנחלים, חרדים, ערבים, סטודנטים, רוכבי אופנועים) ואומר לך מהו הפתק אותו שלשלת לקלפי.

שחר עולה
השבוע הייתי בהופעה של רונית שחר, ששרה מספר שירים מאלבומה החדש, הרביעי במספר, שעתיד לצאת בחודשים הקרובים. מצד אחד, היה מאד נחמד לגלות שגם רונית הצטרפה לטרנד היהודי עם ביצוע של שיר בארמית. מצד שני, קצת מבאס היה לגלות שאחד השירים היותר קליטים (ועל כן ייכנס בוודאי לפלייליסט של גלגלצ) מושפע מתיאוריות פוסט ציוניות מופרכות כשאחד הרעיונות המרכזיים בו הוא שצריך לכבוש את היצר במקום לכבוש את ההר. אני באופן אישי החלטתי לסלוח לה על כך, ולו בזכות אישיותה הכובשת.

זכויות אדם – הדור הבא
לפני שנה וחצי פרסם רוברט ברנשטיין מאמר בעיתון הניו-יורק טיימס בו הוא יוצא נגד ארגוןHuman Rights Watch אותו הוא עצמו הקים בשנת 1978. לטענתו, הארגון "איבד כל פרספקטיבה ביקורתית של הסכסוך שבמסגרתו ישראל מותקפת פעם אחר פעם בידי החמאס והחיזבאללה, ארגונים שתוקפים אזרחים ומשתמשים בבני עמם כמגנים אנושיים". את המאמר חתם ברנשטיין בטענה כי "רק על ידי חזרה לייעוד שלשמו הוקם ולרוח הענווה ששימשה לו השראה, יוכל HRW לחדש את מעמדו ככוח מוסרי במזרח התיכון וברחבי העולם". בינתיים, אזרחי הדיקטטורות הערביות באזורינו החליטו לא לחכות שהארגון יחזור מדרכו הרעה, אך לברנשטיין זה עדיין לא מספיק. לאחר שתקוותו שהארגון ישפר את דרכו התבדתה, החליט להקים ארגון חדש בשם Advancing Human Rights. ממקומי הצנוע אני מבקש לאחל לברנשטיין שהפעם הגולם לא יקום על יוצרו ועלינו.

סיפורים בעלמא
ביום שני הקרוב יחול יום המאבק הבינלאומי בגזענות. רצה הגורל, והשנה יצוין יום זה בשושן פורים. הזדמנות מצוינת להזכיר כי הגנה עצמית מפני אלה הבאים להשמידך אינה גזענות. ונהפוך הוא.

אני פורים
ואת?

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה