יום שישי, 4 במרץ 2011

לא אקטואלי - 4.3.11

ברוך שלא עשני
רב.

דיור יעודי
השבוע פורסם כי עיריית תל אביב פועלת לקדם פתרונות דיור המיועדים לתושבי יפו הערבים בלבד. השוואה למצב הפסיאודו-חוקתי אליו הביא בית המשפט העליון, בו ממשלת ישראל אינה יכולה להקים ישובים ליהודים בלבד אכן מתבקשת, אך אסור שתוביל למסקנה הלא נכונה, לפיה יש למנוע הקמה של שכונה לערבים בלבד. הפעולה הנכונה צריכה לאפשר את חוקיות הקמתם של ישובים ושכונות נפרדים לבני קבוצות שונות בעלי מאפיינים לאומיים, דתיים ו/או תרבותיים שונים. כן, גם אם מדובר ביהודים.

זכות בחירה
האסיפה הכללית של האו"ם החליטה השבוע להשעות את לוב ממועצת זכויות האדם של הארגון, זאת בעקבות אירועי התקופה האחרונה במדינה. עד היום שימשה המועצה בעיקר ככלי פוליטי לניגוחה של ישראל. נכון להיום, בין 47 המדינות החברות במועצה ניתן למצוא את קובה, ירדן, ערב הסעודית, פקיסטן ורוסיה – לא מודלים מזהירים במיוחד לזכויות אדם. נדמה שאין זמן מתאים יותר להביא סוף כל סוף לקיומה של החלטת יסוד המועצה כי "חברות הנבחרות למועצה חייבות לקיים את הסטנדרטים הגבוהים ביותר בקידום ובשמירה על זכויות אדם". בתור התחלה, רצוי שהאו"ם ידחוף לכך (מבלי שישראל תתייצב בחזית המאבק!) שבמועצה יכללו רק מדינות בהן יש בחירות חופשיות. ואלה שאינן כאלה, ממילא רגילות בכך שבחירות לא מתקיימות כסידרן.

שניים כושים
מובארק עשה את שלו, פואד יכול ללכת. וגם להפך.

ירושלים אחת ולתמיד
מסקר שנערך בקרב ערביי מזרח ירושלים עולה כי במקרה של הסכם בין ישראל לרשות הפלסטינית רק 30% מהם מעוניינים להפוך לאזרחי המדינה הפלסטינית, בעוד 35% היו מעדיפים להישאר תחת ריבונות ישראלית והשאר העדיפו שלא לענות. הסקר, כמו גם המציאות בשטח לפיה יותר ויותר מתושבי מזרח ירושלים מבקשים לעבור לגור מצידה המערבי של גדר הביטחון, מוכיחים כי האינטרס של ערביי מזרח ירושלים זהה לאינטרס הציוני בכל האמור על שמירתה של ירושלים כולה בריבונות ישראלית. על כן ראוי שמדינת ישראל תציע לקיים משאל בקרב כלל תושבי מזרח ירושלים, על מנת לבדוק האם חלוקתה של ירושלים משרתת גם את הפלסטינים עצמם. במידה ותוצאות המשאל יאוששו את ממצאי הסקר, הן תשמשנה ככלי רב עוצמה בידי ישראל להשגת הכרה בינלאומית בירושלים המאוחדת. או אז, פיתרון ירושלים המאוחדת ישפר את מעמדה של מדינת ישראל בעולם, יחזק את מעמדה של ירושלים כבירת המדינה, ישמור על גישה חופשית למקומות הקדושים למאמיני כל הדתות ויסיר את שאלת ירושלים מעל שולחן המשא ומתן.

אמר רבי עקיבא
לאחרונה התעשרה הספרייה הלאומית באוסף אגרות מארכיונו של ר' עקיבא יוסף שלזינגר. אם השם אינו מוכר לכם, אתם בחברה טובה – שלזינגר היה רב הונגרי אשר פעל בתקופתם של מבשרי הציונות ויש מי שהחשיבו אותו גם ככזה, לאור תפיסתו כי על העם היהודי לעלות לארץ ישראל דווקא ממקום חרדי שראה באמנציפציה סכנה רוחנית ופיזית להמשך קיומו של העם. לרגל האירוע, נערך ביום שני האחרון דיון מרתק שכלל ויכוח אינטלקטואלי חריף סביב השאלה האם שלזינגר ראוי להיחשב מבשר ציונות. את הדעות השונות ייצגו ד"ר מיכאל סילבר ("כן!"), פרופ' יוסף שלמון ("ממש לא!") ופרופ' אליעזר שביד ("אי אפשר לענות על השאלה מכיוון שהיסטוריה אינה מדע, אלא תחום דעת עם אלמנטים מדעיים"), שגם סיפק את התובנה המבריקה של הערב: "אחד מהחידושים הגדולים ביהדות הוא הקביעה כי חדש אסור מן התורה".

עו"סים שותפות
עוד חידוש של השנים האחרונות הוא השתלבותם של החרדים בשוק העבודה בישראל. על מנת להקל על המהלך, הוקמה מבח"ר (מכללת בני ברק החרדית) לפני כעשור, אשר כוללת מגוון מסלולי לימוד, רובם במקצועות טיפוליים. אין זה המקום לסקר את כל פעילויותיה של המכללה, אבל כן אפשר לספר על אחת היוזמות החיוביות שצמחו בה: קבוצת סטודנטים לעבודה סוציאלית המבקשים לפעול לרווחת אוכלוסיית הסטודנטים ואוכלוסיית הגיל השלישי הקימה את שותפות – אתר אינטרנט חינמי שמטרתו לקשר בין צעירים מכל הארץ המחפשים חדר לבין מבוגרים אשר חיים בגפם. לאור הצלחת היוזמה, אשר נתמכת על ידי מרכזי הצעירים של ארגון הג'וינט, צפוי המיזם לפעול בקרוב במסגרת אתר הומלס.

שלום בא והולך
שר התמ"ת הנכנס, שלום שמחון, הודיע על הקמת צוות מיוחד של אנשי צבא, חינוך ותעשיינים שיגבש חזון לעתיד החינוך הטכנולוגי. אחד האתגרים המרכזיים שיעמוד בפני השר החדש יהיה להימנע מתופעת ההסללה (הפניית תלמידים למסלול זה בניגוד לרצונם בשל השתייכותם לשכבות חברתיות חלשות) אשר הייתה נפוצה בשנות החמישים והשישים. עוד על החשיבות שבקידום החינוך הטכנולוגי בישראל, ניתן לקרוא בנייר העמדה של אוריאל פרידמן, אשר נכתב במסגרת תוכנית המנהיגות הצעירה של המכון לאסטרטגיה ציונית ופורסם בחודש שעבר. לצערי, איני יכול להיות אופטימי לגבי רצינותו של שמחון, לאור העובדה שהוא עודנו לוטש את עיניו לתפקיד יו"ר קק"ל.
מהפך בעבודה
שלי שלך, שלך שלי.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה