יום רביעי, 23 במרץ 2011

ירושלים תחילה


המאמר פורסם בגרסא קצרה יותר בעיתון הארץ: http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1221491.html

התהליכים הדרמטיים שעוברים על העולם הערבי בשבועות האחרונים מסיתים את אור הזרקורים מהסכסוך הישראלי-פלסטיני. כתוצאה מכך, ירד מפלס הלחץ הבינלאומי על בנימין נתניהו ואבו-מאזן לחזור לשולחן המשא ומתן. יש לקוות שממשלת ישראל מנצלת תקופה זו לטובת התארגנות וחשיבה מחדש על מנת להיערך לסבב השיחות הבא, ובמיוחד לטובת העלאת פתרונות יצירתיים מחוץ לקופסא. המציאות מוכיחה כי בזמני שגרה, רעיונות חדשים מתקבלים בחשדנות יתרה, שמא מבקש אחד הצדדים לעכב את המשא ומתן. במצב זה, כמעט בלתי אפשרי להציג רעיונות מקוריים, טובים ככל שיהיו.

לדוגמא, בשאלת ירושלים, הפיתרון אליו חותר העולם כרוך בחלוקתה העיר, כאשר קווי החלוקה אמורים להיות מסוכמים על ידי הצדדים במשא ומתן. לאור המצב הגיאופוליטי החדש במזרח התיכון, על  מדינת ישראל לנקוט יוזמה בכך שתציע להעביר את סוגיית ירושלים כבר לשלב הקרוב של המשא ומתן ולא לדחות את הטיפול בנושא הרגיש לסופו. כפי שניתן יהיה לראות בהמשך המאמר, בשאלת ירושלים ניתן בהחלט לאכול את העוגה ולהשאיר אותה שלמה: דהיינו – גם להשאיר את כל ירושלים בריבונות ישראלית וגם להסירה מעל סדר היום במשא ומתן עם הפלסטינאים.

בסקר שנערך בקרב הפלסטינים במזרח ירושלים על ידי "פכטר הסקרים במזרח התיכון" בשיתוף עם המועצה ליחסי חוץ, התקבלו תשובות מעניינות מאד בקרב התושבים לגבי השאלה לאיזו משתי המדינות - ישראל או מדינת פלסטין העתידית - הם רוצים להשתייך אם המנהיגים יצליחו להגיע להסכם. על פי הסקר, רק 30% מהפלסטינים במזרח ירושלים מעוניינים להפוך לאזרחי המדינה הפלסטינית, בעוד 35% היו מעדיפים אזרחות ישראלית, ו-35% לא הצליחו לתת תשובה או שסירבו לענות. בין הסיבות להעדפת אזרחות אחת על פני האחרת, הנבדקים שבחרו באזרחות הישראלית ציינו את חופש התנועה בישראל, הכנסה גבוהה יותר ואפשרויות רבות יותר להשתלב בשוק העבודה, כמו גם הביטוח הלאומי.

לאור הפער האדיר בין רמת החיים של תושב מזרח ירושלים לשאר נתיני הרשות הפלסטינית, התוצאות הללו לא צריכות להפתיע איש. הנתון המפתיע היחיד הוא דווקא האחוז הנמוך, יחסית, של מי שלא ענו לשאלה – 35% בלבד, במיוחד על רקע האחוז הגבוה הרבה יותר של ערביי מזרח ירושלים שלא מממשים את זכותם להצביע בבחירות העירוניות – נתון אשר מצביע על החשש הקיים להיות מזוהה עם השלטון הישראלי. משיחות שקיימתי עם מכרים ערבים ממזרח ירושלים עולה כי סביר מאד להניח שחלק ניכר מבין אלה שבחרו לא לענות לשאלה, עשו זאת מתוך חשש שרצונם להשתייך למדינת ישראל יתגלה ברבים.

הסקר, כמו גם המציאות בשטח בה יותר ויותר מתושבי מזרח ירושלים מבקשים לעבור לגור מצידה המערבי של גדר הביטחון (לדוגמא ר' כתבתו של דני רובינשטיין, הארץ, מיום 18.12.2007), מוכיחים כי האינטרס של ערביי מזרח ירושלים זהה לאינטרס הישראלי בכל האמור על שמירתה של ירושלים כולה בריבונות ישראלית.

על כן ראוי שמדינת ישראל תציע לקיים משאל בקרב כלל תושבי מזרח ירושלים, על מנת לבדוק האם חלוקתה של ירושלים משרתת גם את הפלסטינים עצמם. מכיוון שמדובר בסוגיה רגישה, ויעידו על כך יותר משליש ממשתתפי הסקר שבחרו לא לענות לשאלה הנפיצה, יהיה צורך לוודא שהמשאל ייערך באופן חופשי. במידה ותוצאות המשאל יאוששו את ממצאי הסקר, הן תשמשנה ככלי רב עוצמה בידי ישראל להשגת הכרה בינלאומית בירושלים המאוחדת. נכון, גם במידה והתוצאות יהיו הפוכות, לא ניתן יהיה להתעלם מהן. תוצאות המשאל, באשר יהיו, ישמשו לשרטוט גבולותיה של ירושלים המאוחדת, או המחולקת.

הצעה זו תואמת גם את גישתם של מי שיוצאים נגד יוזמות דוגמת אלו של ציפי לבני ואביגדור ליברמן לתיקוני גבול לפיהם ישובים ושכונות ערביות יעברו לריבונות פלסטינאית. פיתרון ירושלים המאוחדת, שיהיה מקובל גם על דעתם של ערביי מזרח העיר ישדרג את מצבם האישי, ישפר את מעמדה של מדינת ישראל בעולם, יחזק את מעמדה של ירושלים כבירת מדינת ישראל, ישמור על גישה חופשית למקומות הקדושים למאמיני כל הדתות ויאפשר את המשך התקדמותו של המשא ומתן.

4 תגובות:

 1. אבל האם זה משרת את האינטרס של מדינת ישראל לקלוט לתוכה כאזרחים עוד כ300 אלף מוסלמים? לא עדיף שהם יהיו אזרחי הרשות?
  לא עדיף שאת הביטוח הלאומי שאני ואתה משלמים לא הם יקבלו?

  השבמחק
 2. אין ספק שיש מחיר לכך שמדינת ישראל תקלוט לתוכה עוד כ-300,000 מוסלמים, אבל לדעתי זה שווה את המחיר.
  הנה רשימה קצרה של מה שנרוויח מההצעה:
  א. אם כל השכונות שיקיפו את העיר העתיקה יהיו ישראליות, אז לא תהיה סיבה שהמקומות הקדושים לא יהיו בריבונות כזו.
  ב. פיתרון כזה יוריד את ירושלים מסדר היום במשא ומתן עם הפלסטינאים.
  ג. ניתן יהיה לשמור ביתר קלות על היישובים והשכונות מסביב לירושלים, ממעלה אדומים ועד גבעת זאב.
  ד. ירושלים לא תהיה עוד מחולקת עם גדר הפרדה מכוערת שחוצה אותה.
  ה. פחות ערבים ממזרח ירושלים יעברו לגור בשכונות יהודיות על מנת להבטיח קבלת קצבאות מביטוח לאומי.
  ו. ערבים עם אזרחות ישראלית נוטים להיות מעורבים פחות בפיגועים.
  ז. זו תהיה הוכחה לעולם שאם יש משהו יותר גרוע מה"כיבוש", זה שלטון פלסטיני מושחת.
  אני מניח שניתן לחשוב על עוד כמה יתרונות לרעיון...

  השבמחק
 3. 35% היו רוצים אזרחות ישראלית ? הייתי בטוחה שהמספר הזה יהיה הרבה הרבה יותר נמוך... טוב לדעת. מעניין אותי אם מדובר בעיקר באקדמאים ואנשים קצת יותר מבוססים.

  השבמחק
 4. ניתן למצוא את כל הנתונים אודות הסקר כאן:
  http://pechterpolls.com/?p=399

  השבמחק