יום שבת, 2 באפריל 2011

לא אקטואלי - 1.4.11 - הגרסא האמיתית

*** הבהרה לקהל הקוראים / קוראות - הגרסא הקודמת שפורסמה בגרסת הבלוג בתחילת סוף השבוע הייתה מהדורת אחד באפריל, עם חצאי שקרים. זו הגרסא האמיתית שפורסמה גם במהדורה המודפסת וכוללת חצאי אמיתות. שבוע טוב! ***

יקיצה מאוחרת
בעקבות המעבר לשעון הקיץ, יתכן והשעה עכשיו יותר מאוחרת מהשעה המצוינת בשעונכם. במידה וכך אני מניח שנשוב ונפגש אחרי שתסיימו את מה שתכננתם לעשות בשעה הקרובה.

נוודים בדעותיהם
השבוע התכנסה הוועדה לביקורת המדינה על מנת לדון בפעולות הממשלה להסדרת התיישבות הבדווים בנגב, בעקבות פרסום בכלי התקשורת על אודותיה של תוכנית המתגבשת בימים אלה במשרד ראש הממשלה. במהלך הדיון דיברו נציגי הבדווים ותומכיהם נגד התוכנית הממשלתית המסתמנת משום שלטענתם היא לא אמצה את העקרונות עליהן הושתתו מסקנות דוח ועדת השופט גולדברג, אותו היללו לאורך כל הדיון. זה המקום להזכיר כי רק לפני שנתיים וחצי, כשדוח גולדברג פורסם, התעורר זעם בלתי נשלט בקרב הבדווים כשגם נציגיהם בוועדה סירבו לחתום על הדוח. אם כך נראה שהישג אחד גדול כבר יש לתוכנית הממשלתית: היא מיתנה את עמדות הבדווים, הביאה אותם לתמוך בדוח גולדברג והכי חשוב – גרמה להם להבין שהזמן לא תמיד פועל לטובתם.

חידה פוליטית
חידה: מי היה ראש הממשלה שכיהן במשך התקופה הארוכה ביותר, אחרי דוד בן-גוריון (אשר שימש כראש ממשלה קצת יותר מ-13 שנים בסך הכול)? נכון לעכשיו, התשובה היא יצחק שמיר, שתקופת כהונתו כראש ממשלה הייתה כשש וחצי שנים (רק במעט יותר מיצחק רבין ומנחם בגין זיכרונם לברכה). החודש, צפוי נתניהו לעבור בדירוג את אריאל שרון וגולדה מאיר. אם הוא גם ישלים את הקדנציה הנוכחית שלו, יעקוף נתניהו גם את לוי אשכול בדרך למקום השני ברשימת ראשי הממשלה הוותיקים. לידיעת כל הפרשנים הפוליטיים שעושים כל שביכולתם (התירוץ השבועי: עליית מחירי הדלק) בכדי למנוע מנתניהו להגיע להישג המכובד. וללא קשר, אם כתוצאה מהרשימה הזו הגעתם גם אתם למסקנה שככל שראש הממשלה יותר נמוך הוא יותר טוב, אתם לא לבד.

האח הקטן
להבדיל אלף אלפי הבדלות וימים, תוכניות ריאליטי וגלעד שליט – כמה שפחות ידובר בהם, כך ייטב לכולנו.

הבוץ הלונדוני
השבוע חזרה לארץ חבורת צעירים אשר נסעה ללונדון על מנת לייצג את מדינת ישראל במסגרת שבוע האפרטהייד שנראה יותר כמו חודש ופחות כמו אפרטהייד. השגרירים הצעירים, אשר מינו ומימנו את עצמם, זכו בבונוס על שירותם באחת מחזיתות ההסברה הקשות, כאשר ראש קק"ל-אנגליה אירח אותם ועדכן אותם כי הארגון יממן את כרטיסי הטיסה. יש לקוות כי בעקבות ההטבה המפתיעה ולאור תקדימי ראשונטורס, ברקטורס וביביטורס לא ימנע ממי מהחבר'ה להתמודד בעתיד על משרות ציבוריות על שום נהנתנותם לכאורה. אחרי הכל, רק במדינה היהודית אסורה הנהנתנות מכספי יהודים ומותרת רק מכספי גויים.

יום האדממה
השבוע הייתי בכנסת ונתקלתי בפעיל שמאל שאיחל לאחד הח"כים הערבים "יום אדמה שמח". מסתבר שהאידיוטים לא תמיד שימושיים.

דוחה שבת
לאור טרנד הכיפות בצמרת השלטון בישראל, נגיד שעמוס שוקן, הבעלים של עיתון הארץ, יחליט להחזיר לתפקיד העורך הראשי את דוד לנדאו חובש הכיפה. דמו בנפשכם מה יקרה כשבצהרי יום שבת, יצלצלו הטלפונים של סגן הרמטכ"ל, ראש המל"ל, ראש השב"כ ועורך הארץ. נחשו מי היחיד מביניהם שעובדת היותו דתי תפריע לו למלא את תפקידו המקצועי על הצד הטוב ביותר?

לכתחילה אחרי הבדיעבד
ביום רביעי הקרוב ייערך ערב עיון לרגל השקת החוברת 'חברה שלמה: על חברה מעורבת לכתחילה' מאת הרב יובל שרלו ורן חורי. החוברת, אשר הוצאה לאור על ידי הקיבוץ הדתי ונאמני תורה ועבודה, היא השלישית במיז"ם עצה לדרך אשר מבקש להנחיל את ערכי הציונות הדתית לדור הצעיר. ללא קשר לדעתי האישית (ברור שחברה מעורבת, כאילו דא!) נראה שעצם העברת השיח ההלכתי בנושא החברה המעורבת לשיח של לכתחילה הוא החידוש הגדול של מובילי היוזמה. ערב העיון יתקיים במודיעין, עיר חדשה באמצע הדרך שבין תל-אביב לירושלים.

מוסף של חג
עבור מי שלא מתים על מחויבויות חברתיות יש לי בשורה טובה ובשורה רעה: הבשורה הטובה היא שחג פורים מאחורינו. הרעה – פסח בא. אחת מאותן מחויבויות חברתיות שיכולות להעיק על חלקנו היא בחירת תשורות לחג. על מנת להקל על השלמת המשימה בהצלחה אני מבקש להמליץ כשירות לקוראיי האקסקלוסיביים על מתנות פרי ידיהם של נערי הבית של סוזן. הבית הזה הוא למעשה מפעל שיקומי לנוער בסיכון אשר מעסיק נערי רחוב אשר מייצרים שלל כלים מקסימים (כן, גם לפסח) ובכך מסייע בהחזרתם לדרך הישר. עוד רעיונות מקסימים למתנות בעלות תפוקה לא שולית ניתן למצוא באתר 'ערך מוסף' – המדריך למוצרי ארגונים חברתיים וסביבתיים.

אחד באפריל
באנגלית זה נשמע יותר טוב.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה