יום שישי, 15 באפריל 2011

לא אקטואלי - 15.4.11

הנחיה בהנחה
בימים אלה נפתחת תערוכה חדשה במוזיאון ישראל – 'החיים: הוראות שימוש'. למרות שהתערוכה ממוקמת באגף הנוער של המוזיאון המתחדש, היא בהחלט מתאימה גם למבוגרים וכוללת שלל מוצגים הממחישים וריאציות שונות ומשונות של הוראות בהם אנו נתקלים בחיים: החל מספר הדרכה לג'נטלמן (אנגליה, 1686), דרך הנחיות לשחיטה כשרה (וינה, 1856) ועד תיאור יצירתם של קיפולי נייר (הרצליה, 2011). מומלץ ולא רק מכיוון שלאורך הפסח כולו פתוח המוזיאון חינם לילדים בנדיבות סנדי בטקין לזכר רעייתו, רות.

אצל אצ"ל
מוזיאון נוסף בו כדאי לבקר דווקא במהלך חול המועד הוא מוזיאון האצ"ל בתש"ח בו מצוינים בימים אלה 80 שנה להיווסדה של המחתרת. לאורך החג יתקיימו במקום סיורים, הצגות והפעלות אשר יזכירו לדור הצעיר מי שיחרר את יפו (האצ"ל), מתי (בפסח, תש"ח) ומה היה מחירו של הקרב (41 לוחמים שאיבדו את חייהם).

חוזקת החפות
במערכת הפוליטית בישראל מקובל כי נבחרי ציבור מתפטרים מתפקידם אם מוגש נגדם כתב אישום. מצב זה מציב בעיה בפני פרקליטות המדינה שמגישה את כתב האישום: כובד האחריות המוטלת על כתפיה עלול להביא דווקא לידי הימנעות מהגשת כתב אישום גם כשיש תשתית ראייתית מספקת, אך לא כזו שמשכנעת דיה בכדי לכפות התפטרות. לשופט בדימוס אורי שטרוזמן יש הצעה מעניינת בהקשר זה: את ההחלטה בדבר הצורך בהתפטרות אחרי הגשת כתב אישום יקבל שופט אשר פרטי התיק ימסרו לעיונו. הנימוק של שטרוזמן פשוט: בעוד התובע פועל מהנחת יסוד שהחשוד חייב בדין, השופט מבקש למצוא שהחשוד זכאי. כך ניתן יהיה להימנע ממצב בו נבחר ציבור נאלץ לפנות את כסאו גם במקרים בהם ניתן לחזות שחפותו תתגלה.

גיב מי מור
תקרית מביכה אירעה ביום שלישי האחרון באולפני הערוץ הראשון לקראת שידור התוכנית 'פוליטיקה'. ד"ר מור אלטשולר, שהוזמנה להתראיין בתוכנית סטרה ליריב אופנהיימר, מזכ"ל תנועת 'שלום עכשיו', וזאת בתגובה על כך שלפני מספר שנים שלח אופנהיימר מספר פעילים שהתחזו לסטודנטים וניסו להוציא ממנה אמירות קיצוניות. באופן תמוה למדי, החליט אופנהיימר לפנות למשטרה, וזאת במקום להפנות את הלחי השנייה.

נסיעה טובה
בשבוע שעבר הזדמנתי לערב השקת אלבומו הראשון של נפתלי אלטר, 'נסיעה' שמו. נפתלי, שילוב מרתק של מוזיקאי (הלחין את 'עוד חוזר הניגון', 'יונתן סע הביתה') וקולנוען (מיוצרי 'גבעת חלפון אינה עונה') הוא בהחלט אדם רב פעלים, ככל הנראה בזכות ניצול זמן יעיל: לא אתפלא לגלות אם את השיר 'תן לשים ת'ראש על דיונה' הלחין ממש בזמן ששיחק את הש"ג בגבעת חלפון. על אף הבנתי המוזיקלית המוגבלת נראה לי שיכולות השירה של הכישרון הצעיר (עוד לא בן 64) יאפשרו לו להיות ממש גדול כשהוא יהיה גדול.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה