יום שישי, 8 באפריל 2011

לא אקטואלי - 8.4.11

הוראת אזרחות זרה
בשנים האחרונות זורם יותר ויותר כסף ממשלתי זר לקידום סדר יום אלטרנטיבי בישראל. לא מעט כסף מושקע גם בפרויקטים חינוכיים, תופעה מבורכת שלעצמה. אלא שהמעורבות לא מוגבלת רק למתן כסף, אלא גם להשפעה על התכנים. דוגמא אחת כזו היא המרכז לטכנולוגיה חינוכית (מט"ח) ש-70% מתלמידי ישראל נהנים משירותיו, אשר מפעילה את האתר 'זכותי לדעת'. מיזם זה, המשמש בין השאר עבור הוראת אזרחות, ממומן מכספי האיחוד האירופי ומתיימר להטמיע את עקרונות ההגנה על זכויות האדם. עד כמה מעוות השיח אותו מנסה מיזם זה לקדם ניתן להמחיש באמצעות הצגת רשימת חמשת 'גיבורי הזכויות המקומיים' אשר כוללת שלושה ארגונים המתנגדים להגדרתה של מדינת ישראל כמדינה יהודית: עדאלה, האגודה לזכויות האזרח, והאגודה הערבית לזכויות אדם. כנראה שמישהו באירופה שכח שביום שבו מדינת ישראל לא תהיה יהודית, היא גם תפסיק להיות דמוקרטית.

קריאה לסדר
אפשרות יותר אפקטיבית (וגם יותר יהודית) ללמוד על זכויות אדם תגיע לביתנו בקרוב, עם בואו של חג הפסח וההתכנסות המשפחתית המשותפת סביב ההגדה של פסח וסיפור יציאת מצרים. המבקשים לקשר ביתר קלות בין רוח ההגדה לסוגיות חברתיות אקטואליות לימינו מוזמנים להיעזר במארז ההגדה המיוחד שיוצא לאור על ידי עמותת 'במעגלי צדק'. לאור זאת שגם ההכנסות ממכירת ההגדות יופנו לקידום פרויקטים בתחומי הצדק החברתי, הרשו לי להמליץ על הערכה בתור מתנה לחג בבחינת 'והגדת לשכנך'.
גולדסטון עצמי
לאור חזרתו של דוח ועדת גולדסטון לכותרות, חוזרים ונשמעים קולות המצרים על כך שממשלת ישראל לא שיתפה פעולה עם הוועדה. לאותם פרשנים בדיעבד נזכיר מידע שהובא פה בעבר: בזמן עדותו של מציגי הארגונים הישראלים, השופט הדרום אפריקאי נרדם, למרות המוטיבציה הרבה שלאורה קיננה בו, להוציא את האמת לאור. ועכשיו חידה: כמה חכמים צריך כדי להוציא אבן שזרק יהודי טיפש אחד על הבית שלו שעשוי מזכוכית?

מכבי והחברים
הנה פיתרון יצירתי לסוגיית הפיינל-פור האירופי ויום הזיכרון לחללי מערכות ישראל: לברצלונה ייסעו השחקנים האמריקאים של מכבי והאוהדים הקומוניסטים של הפועל.

שירת הבירבור
החודש סיים ערוץ nrg יהדות את תפקידו בעולם. בראשית ימיו מילא הערוץ תפקיד חשוב, כאשר הביא את הקול הדתי והימני (מה זה קשור ליהדות?) למדיה הכללית. על הצלחתו הגדולה תעיד העובדה שלערוץ החדשני קמו מתחרים שהלכו בדרכו ללא בושה. למרבה הצער, ניתן לספק הסברים רבים ונכונים לירידתו של הערוץ מגדולתו ומגלי האתר, אך מבחינתי nrg יהדות סיים את תפקידו כשהעורך שלו היה גם עורכו של ערוץ הרכילות (ובלעז ברנז'ה): סימן אחרון לכך שתפקידו של המדור להציג תקשורת אחרת נשכח.

גילוי נאות
בימים אלה מצולמת העונה השלישית של סרוגים. אחת הסצנות צולמה ברחוב בו אני מתגורר. לסקרנים שרוצים טעימה מהעונה הקרובה אפשר לגלות שלייזי שפירא הולך לצעוק הרבה פעמים את המילה קאט.

2 comments:

  1. האם אין לדעתך הבדל בין היותה של המדינה יהודית לבין הגדרתה ככזאת בחוקה. הרי אף אחד לא חולק על כך שהמדינה היא יהודית מעצם העובדה שרוב תושביה יהודים, ושיש הסדר הגירה מיוחדים ליהודים, ויום החופש הוא שבת וכדומה. הגדרה בחוקה לא תעלה ולא תוריד. אם מחר יקומו 4 מיליון יהודים ויהגרו, לא תהיה מדינה יהודית, בין אם זה יוגדר בחוקה ובין אם לאו. ואם כן, זו תהפוך להיות מדינה יהודית בכוח הזרוע, או הצבא על חשבון הדמוקרטיה.
    כל הניסיון להגדיר את ישראל כיהודית הוא פתח לצרות, כי כל אחד מפרש את המילה יהודית אחרת. יש כאלו שרואים במילה יהודית משמעות של מדינת הלכה, ויש כאלו שרואים בזה רישיון ליחס שונה ללא יהודים. המאבק הזה להגדיר ולקבל הכרה על יהדותה של המדינה רק מחליש לדעתי את הברור מאליו.

    השבמחק
  2. אני מסכים שהסתפקות בעצם הגדרתה של מדינת ישראל כמדינה יהודית היא פתח לצרות, לכן ראוי היה גם לתת מענה חוקתי למהותה היהודית של המדינה. יש גם רעיון:
    http://www.izs.org.il/heb/default.asp?father_id=205&catid=216

    השבמחק